czwartek, 13 czerwiec 2024 17:20

Mobilna stacja badawcza w Szczecinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mobilna stacja badawcza w Szczecinie Mobilna stacja badawcza w Szczecinie Fot: pixabay

Mobilna stacja badawcza, której zadaniem jest wykrywanie i usuwanie dodatkowych zanieczyszczeń z ścieków, została zbudowana w ramach międzynarodowego projektu EMPEREST. W sierpniu urządzenie trafi do Szczecina, gdzie rozpocznie testy mające na celu poprawę jakości oczyszczanych ścieków.

Czego się dowiesz:

  • Co to jest projekt EMPEREST i jaki ma cel?
  • Jakie technologie wykorzystuje nowa stacja badawcza w Szczecinie?
  • Gdzie została zbudowana mobilna stacja badawcza?
  • Jakie są pierwsze wyniki testów przeprowadzonych w Gdańsku?
  • Kiedy stacja badawcza zostanie przetransportowana do Szczecina?

Program EMPEREST i innowacyjne technologie

Program EMPEREST, wspierany przez Unię Europejską, skupia się na skuteczniejszej eliminacji syntetycznych zanieczyszczeń z ścieków komunalnych, w tym trudno usuwalnych związków PFAS. W Szczecinie, działania te są częścią szerszej strategii ekologicznej, obejmującej inwestycje w przyjazną środowisku infrastrukturę oraz udział w programach ochrony środowiska. "W projekcie chcemy zbadać w jakim stopniu ścieki dopływające i odpływające z oczyszczalni są zanieczyszczone związkami PFAS oraz jakie są możliwości ograniczenia ich emisji do środowiska," mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK.

Przełomowe rozwiązania w Gdańsku

Stacja badawcza, wyprodukowana przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną (GIWK), jest wyposażona w zaawansowane technologie takie jak filtracja wstępna, ozonowanie, filtracja na węglu aktywnym oraz dezynfekcja UV. Testy w Gdańsku już przynoszą pierwsze wyniki, które są analizowane w celu opracowania wytycznych technicznych dla systemów usuwania mikrozanieczyszczeń. W najbliższym czasie stacja zostanie przetransportowana do Szczecina, a następnie do Kowna na Litwie, gdzie kontynuowane będą badania.

Innowacyjna stacja badawcza stanowi kluczowy element w realizacji założeń projektu EMPEREST, który ma na celu zwiększenie efektywności usuwania zanieczyszczeń z ścieków. Wdrożenie tej technologii nie tylko wpłynie na poprawę stanu środowiska w Szczecinie, ale również będzie służyć jako model dla innych miast europejskich.

źródło: Szczecin.eu