poniedziałek, 09 maj 2022 16:41

Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
mąka chlebowa mąka chlebowa pixabay

Gryka stanowi rodzaj zboża, mającego szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, ze względu na cenne właściwości zdrowotne. Jest źródłem białka wysokiej jakości, a także aminokwasów egzogennych.

W jej składzie znajdują się małe ilości tłuszczu, głównie są to kwasy tłuszczowe nienasycone. Co więcej, gryka posiada także szereg właściwości zdrowotnych, dlatego produkty z gryki są bardzo powszechne, wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia.

Gryka - właściwości zdrowotne

Przede wszystkim gryka przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, ze względu na aminokwasy i błonnik pokarmowy, które zawiera. Z tego też powodu produkty z gryki polecane są do spożycia osobom, chorującym na miażdżycę, czy cukrzycę. Produkty z gryki doskonale sprawdzą się dla osób otyłych. Dzięki temu, że gryka zawiera dużą ilość błonnika, sprawia poczucie sytości przez długi czas. Gryka wzmacnia także naczynia krwionośne, dlatego jest produktem stosowanym w walce z żylakami.

Kasza gryczana - źródło witamin i minerałów

Kasz gryczana nie zawiera szkodliwych substancji. Ponadto zawiera znacznie więcej składników odżywczych niż pozostałe zboża. Kasz gryczana doskonale sprawdzi się dla osób chorujących na cukrzycę. Ponadto gryka obniża także ciśnienie krwi, dlatego jest wskazana do spożycia również dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

Gryka - zastosowanie i właściwości

Gryka posiada szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Wytwarzane z niej produkty, zawierają wiele właściwości zdrowotnych. Co więcej, produkty z tego zboża, doskonale sprawdzą się dla osób mających za wysoki poziom cholesterolu we krwi. Ponadto warto wiedzieć, że gryka jest bogata także w wysokiej jakości kwasy tłuszczowe, a także aminokwasy. Produkty z gryki, mąka chlebowa, a także płatki jaglane to produkty, które znajdziesz w ofercie sklepu Biobabalscy.

Gryka - naturalne źródło pełnowartościowego białka

Gryka stanowi doskonałe źródło naturalnego, pełnowartościowego białka. Co więcej, w jej składzie znajdują się także węglowodany, błonnik i niewielkie ilości tłuszczu. Produkty zbożowe, wytwarzane z gryki, posiadają wiele składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Mąka gryczana - idealna do wypieków

Mąka gryczana doskonale sprawdzi się dla osób, będących na diecie bezglutenowej. Ponadto jest świetną opcją także dla wegetarian, ze względu na wysoką zawartość białka. Mąka gryczana może być stosowana w zastępstwie mąki pszennej do tradycyjnych wypieków. Warto jednak zauważyć, że ma ona lekko gorzkawy, charakterystyczny smak, a wypieki będą mieć ciemniejszą barwę.

Gryka to zboże, które ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Przede wszystkim jest cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Co więcej, produkty z gryki cechują się także właściwościami zdrowotnymi, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Produkty z gryki polecane są osobom chorującym na cukrzycę, czy będącym na diecie bezglutenowej. Mąka gryczana ze względu na swoje szczególne właściwości może stanowić zastępstwo dla mąki pszennej.

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14
 • Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki
  Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki

  Sprzedawcy domów mogą napotkać kupujących z różnych środowisk. Sprzedawcy nieruchomości chcą znaleźć jak najlepszych nabywców dla swojej oferty .

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:48
 • Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?
  Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

  Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:44