Jakie są zasady dotyczące rozszerzania diety niemowlaka?
Według aktualnych zaleceń dotyczących żywienia niemowląt i małych dzieci rozszerzanie diety należy rozpocząć ok. 6. miesiąca życia dziecka, gdy zaobserwujemy jego gotowość do wprowadzania pokarmów stałych. Aktualny schemat żywienia niemowląt daje rodzicom wiele swobody w doborze produktów, wprowadzanych do diety dziecka. To rodzice decydują, jakie produkty chcą podać swojemu dziecku i w jakiej kolejności. Co wybrać na początek? Pierwszym pokarmem stałym może być kaszka lub kleik, warzywa na parze lub gotowane w wodzie, owoce lub inny dowolny produkt dozwolony dla niemowlaka.
Na czym polega stopniowe wprowadzanie produktów?
Nowe produkty trzeba wprowadzać stopniowo. To bardzo ważna zasada. Dziecko musi mieć czas na zapoznanie się z nowym smakiem, zapachem i konsystencją potrawy, którą dostaje do jedzenia po raz pierwszy. Musi także oswoić się z procesem przeżuwania i połykania jedzenia. Każdy nowy produkt podajemy dziecku pojedynczo, w małych porcjach, najwyżej kilka łyżeczek. Nie zmuszamy dziecka do zjedzenia nowej potrawy. Nie należy się zniechęcać, jeżeli dziecko wypluje pierwszą łyżeczkę lub pierwszy kęs. Czasem dziecko nie od razu polubi jakiś smak, warto spróbować znowu za jakiś czas, być może wtedy uda się przekonać dziecko do nowej potrawy. Po podaniu nowego produktu należy obserwować reakcję dziecka, aby upewnić się, że nie wystąpiła alergia. Z tego powodu nie zaleca się wprowadzania jednocześnie kilku nowych produktów, aby móc wyłapać ten, który mógł uczulać dziecko. Warto podawać nowe dania w godzinach porannych, aby mieć możliwość lepszej obserwacji maluszka przez cały dzień.
Jak często podawać pokarmy stałe?
Rozszerzanie diety polega na stopniowym zastępowaniu mleka matki pokarmami stałymi. Jest to proces, który może trwać nawet do czasu ukończenia przez dziecko ok. 2 lat. W początkowym okresie nie rezygnujemy z mleka, to ono ma stanowić podstawę diety dziecka, a nowe produkty jedynie ją uzupełniać. Od 6. do 9. miesiąca dziecko powinno otrzymywać jedynie 2-3 posiłki uzupełniające. Między 10. a 12. miesiącem posiłków uzupełniających powinno być 3-4, można też 1-2 razy podawać przekąski między posiłkami. Powinniśmy dążyć do tego, aby z czasem dziecko samo wybierało produkty stałe zamiast mleka i najadało się nimi do syta. Po ukończeniu 1. roku życia dziecko powinno jeść niemal wszystkie posiłki z rodzinnego stołu, wspólnie z rodziną, oczywiście z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb i zasad zbilansowanej diety.
Dlaczego nie należy zwlekać z wprowadzaniem nowych dań?
Zbyt późne rozpoczęcie rozszerzania diety maluszka nie jest korzystne dla jego zdrowia. Z czasem rośnie zapotrzebowanie dziecka na żelazo oraz inne składniki, których samo mleko nie dostarcza mu w odpowiednich ilościach. Dlatego 6. miesiąc życia dziecka to optymalny termin na wprowadzanie pokarmów stałych. Nie należy także zbytnio zwlekać z przygotowywaniem dla dziecka posiłków w postaci kawałków do jedzenia. Jeżeli rozszerzamy dietę metodą BLW, już od samego początku podajemy dziecku jedzenie w kawałkach, bezpośrednio do rączek. Przy tradycyjnym karmieniu należy po miesiącu przejść z papek i potraw miksowanych na bardziej urozmaicone formy podania produktów i coraz częściej podawać produkty w kawałkach.
Produkty alergizujące, czy trzeba ich się bać?
Nie trzeba się bać produktów będących potencjalnymi alergenami. Takie produkty jak jajka, truskawki, owoce cytrusowe, orzechy podajemy w dowolnym momencie, po ukończeniu 6. miesiąca, tak samo jak inne potrawy. Konieczne jest jedynie bardziej uważne obserwowanie reakcji dziecka na dany produkt. Szczególną ostrożność zachować należy jedynie u niemowląt z alergiami lub narażonymi na wystąpienie alergii.