środa, 08 marzec 2023 11:01

Kiedy nauczyć dziecko jeździć na rolkach ?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
rolki dla dzieci rolki dla dzieci mat.prasowe

Rolkarstwo to jeden z tych sportów, który wymaga dobrej koordynacji ruchowej oraz umiejętności utrzymania równowagi. Początki bywają trudne ale nie warto się poddawać bo jeśli dziecko nauczy się jeździć na rolkach to już nigdy tego nie zapomni. Dzieciom które w młodym wieku opanują jazdę na rolkach łatwiej będzie odnieść sukces w wielu innych dyscyplinach sportowych.

 

Jaki jest idealny wiek dziecka do nauki jazdy na rolkach ?

Wiek, w którym dziecko powinno rozpocząć naukę jazdy na rolkach, może się nieco różnić w zależności od indywidualnych umiejętności i preferencji dziecka. Ogólnie jednak, zaleca się, aby dziecko miało przynajmniej 5-6 lat przed rozpoczęciem nauki jazdy na rolkach. Dzieci poniżej tego wieku mają zazwyczaj trudności z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową, co może utrudnić proces nauki i powodować szybkie zniechęcenie. Oczywiście zdarzają się "rodzynki" które potrafią opanować jazdę w wieku 3 lat. Wszystko jednak zależy od temperamentu dziecka i jego indywidualnych cech. 

Jak przygotować kilkulatka do nauki jazdy ?

Przed rozpoczęciem nauki jazdy na rolkach, ważne jest, aby dziecko miało odpowiedni sprzęt ochronny, tak jak kask, ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki. To bardzo ważny element ponieważ o upadek w początkowych etapach nauki nie trudno a nie chcemy przecież aby młody człowiek zraził się już na początku. Wskazane jest także, aby dziecko miało rolki odpowiednie dla jego wieku. Na początek warto wybrać rolki z małymi kółkami i łożyskami niżej klasy jak np. ABEC-1 lub ABEC-3. Na osiągach nie powinno nam w ogóle zależeć, a im wyższa klasa łożysk tym opory toczenia mniejsze. Bardzo dobrą opcją, a w zasadzie jedyną słuszną są rolki dla dzieci z regulacją rozmiaru. Takie rolki posiadają rozsuwany but w przedziale 4 lub nawet 5 rozmiarów. Noga dziecka rośnie dosyć szybko więc szkoda aby dokonywać zakupu tylko na jeden sezon. 

Sprzęt skompletowany. Jak zacząć naukę ?

Jeśli dziecko jest początkujące, to powinno rozpocząć naukę jazdy na płaskim, bezpiecznym terenie, takim jak parki, ścieżki rowerowe lub place zabaw. Dziecko powinno nauczyć się utrzymywać równowagę i poruszać się po powierzchni, a także nauczyć się hamować i skręcać. Bardzo ważne jest aby nauka jazdy na rolkach odbywała się pod opieką osoby dorosłej. 

Należy pamiętać, że nauka jazdy na rolkach wymaga czasu, cierpliwości i powtarzania tych samych czynności. Dziecko powinno uczyć się stopniowo i nie przeskakiwać żadnych etapów nauki.

Na początku dziecko musi się oswoić z rolkami, z utrzymaniem równowagi. Warto podać dziecku dłoń i niech próbuje stawiać pierwsze kroki. Nie wymagajmy aby od razu próbowało się odpychać. Na początek może próbować "iść" w rolkach. Jeśli czujesz wyraźny opór i strach dziecka to możesz też na początku zastosować specjalne tulejki do rolek, które pomogą Ci je przekształcić w coś na kształt wrotek. Będziesz mógł ustawić kółka tak jak w wrotkach czyli dwa z przodu i dwa z tyłu lub np. dwa z tyłu i jedno z przodu. Takie ustawienie na pewno będzie łatwiejsze w utrzymaniu równowagi i oswojeniu się ze sprzętem i nowym sposobem poruszania się którego dziecko nie znało do tej pory.

Jakie są korzyści dla dzieci z jazdy na rolkach ?

Jazda na rolkach to świetna aktywność dla dzieci, która przyczynia się do ich zdrowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Oto niektóre z głównych korzyści dla dzieci z jazdy na rolkach:

 1. Poprawa wydolności i kondycji fizycznej: Jazda na rolkach angażuje wiele mięśni, w tym mięśnie nóg, brzucha, pleców i ramion, co przyczynia się do poprawy wydolności i kondycji fizycznej dziecka.

 2. Poprawa równowagi i koordynacji ruchowej: Jazda na rolkach wymaga utrzymywania równowagi i koordynacji ruchowej, co przyczynia się do poprawy tych umiejętności u dziecka.

 3. Rozwój motoryki i percepcji przestrzennej: Jazda na rolkach pomaga rozwijać motorykę dziecka oraz percepcję przestrzenną, czyli zdolność do orientowania się w przestrzeni.

 4. Poprawa samodyscypliny i wytrwałości: Jazda na rolkach wymaga cierpliwości, wytrwałości i samodyscypliny, co może pomóc dziecku w rozwoju tych cech.

 5. Poprawa samopoczucia i redukcja stresu: Aktywność fizyczna, tak jak jazda na rolkach, może pomóc dziecku w poprawie samopoczucia i zmniejszeniu poziomu stresu.

 6. Rozwój społeczny: Jazda na rolkach to także świetny sposób na rozwój społeczny dziecka, ponieważ umożliwia mu interakcję z innymi dziećmi i nawiązywanie przyjaźni.

Podsumowując, jazda na rolkach to świetna aktywność dla dzieci, która przyczynia się do ich zdrowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego.

 

 • Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?
  Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak oszczędzać na swoich zakupach w sklepie internetowym Media Markt? Cóż, istnieje kilka sposobów, ale jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych jest wykorzystanie kodów rabatowych. W tym artykule omówimy dokładnie, jak możesz wykorzystać kody rabatowe, aby zaoszczędzić na swoich zakupach online w sklepie Media Markt.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 18:31
 • Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?
  Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?

  Styl wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na atmosferę i charakter pomieszczenia. Wykorzystanie swojego ulubionego stylu podczas aranżacji wnętrz może pomóc nam w stworzeniu miejsca, które będzie oryginalne i w którym będziemy czuć się komfortowo. 

  Written on czwartek, 30 marzec 2023 13:04
 • Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?
  Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?

  Kupowanie prezentów dla dzieci może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, co lubią najmłodsi. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze prezenty dla dzieci, które z pewnością sprawią im radość i zapewnią długie godziny zabawy.

  Written on środa, 29 marzec 2023 18:21
 • Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?
  Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?

  Balkon pełen kwiatów, ozdobiony eleganckimi meblami tarasowymi, to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wygląda doskonale, ale też spełnia funkcje praktyczne. Pomaga w organizowaniu przyjęć, w samotnym spędzaniu czasu na łonie natury albo w spokojnej rozmowie z osobą bliską. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu stają się zawsze płytki, które będą dobrze odpowiadać jego potrzebom. Jakim zatem i jakiego rodzaju płytki wybrać?

  Written on wtorek, 28 marzec 2023 12:44
 • Materac miękki z pianką visco memory
  Materac miękki z pianką visco memory

  Kupując materac chcemy aby był wygodny i trwały. Materace obecnie są dostępne na różnorodnych konstrukcjach sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Dobór konstrukcji materaca to połowa sukcesu. Drugą bardzo istotną kwestią jest twardość materaca czyli jak będzie wykończony i jakie da ostateczne odczucia.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?
  Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

  Kiedy urządzamy przestrzeń wokół domu, bardzo często decydujemy się na to, by na altanie, tarasie lub w ogrodzie umieścić funkcjonalny komplet mebli ogrodowych. Podczas ich wyboru, należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników, między innymi to, ile osób będzie korzystało z takiego kompletu, a także gdzie zamierzamy go umieścić.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 11:42
 • Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?
  Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?

  Lekarz endokrynolog to aktualnie coraz częściej odwiedzany przez Polaków specjalista. Niestety nadal duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istoty leczenia endokrynologicznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:37