środa, 26 kwiecień 2023 14:56

Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Półkolonie letnie Półkolonie letnie pixabay

Półkolonie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu, jakie możesz zapewnić dziecku w czasie ferii lub wakacji. W ich trakcje na twoją pociechę czeka mnóstwo atrakcji, a także możliwość spędzenia czasu z kolegami pod fachową opieką instruktorów.

Może też zawrzeć nowe znajomości, mogące przerodzić się w długoletnie przyjaźnie. Oprócz tego, dziecko będące na półkoloniach, w zależności od programu turnusu może też nauczyć się czegoś nowego, co przyda mu się w codziennym życiu np. pierwszej pomocy. Zobacz, jak wyglądają półkolonie, a także jakie atrakcje mogą czekać na twoje dziecko w ich trakcie.

Jak wyglądają półkolonie?

Półkolonie letnie i zimowe to forma wypoczynku, która odbywa się stacjonarnie. Dzieci są przyprowadzane na określoną godzinę, a po zakończeniu zajęć odbierane przez rodziców lub opiekunów. Zazwyczaj zajęcia odbywają się w godzinach 7-15, jednak dokładny czas przyprowadzania i odbierania dzieci za każdym razem ustala organizator. Półkolonie podzielone są na tygodniowe turnusy obejmujące 5 dni roboczych. W zależności od programu, jeden z tych dni może być poświęcony na jednodniowy wyjazd do atrakcyjnego miejsca położonego w pobliżu odbywania się półkolonii. Często są to obiekty takie jak np. gospodarstwa agroturystyczne. Mogą to też być atrakcje historyczne lub ciekawe tereny naturalne.

Jakie atrakcje czekają na dzieci w czasie półkolonii?

Program turnusów na półkolonie zimowe oraz letnie może się znacznie różnić z uwagi na specyfikę danej pory roku. Trzeba też pamiętać, że niektórzy organizatorzy proponują turnusy ogólnotematyczne, takie same na cały okres ferii czy wakacji. Inni wprowadzają ofertę tematyczną. Dlatego też warto zapoznać się dokładnie z harmonogramem poszczególnych turnusów. Są jednak wspólne elementy niezależnie od tego, kiedy są organizowane półkolonie i jaka jest ich dokładna tematyka. Są to między innymi gry i zabawy integracyjne i aktywizujące, a także wyjścia do kina, parku trampolin czy na spacery. Zimą częstą atrakcją jest wyjście na lodowisko. Natomiast jeśli pogoda dopisuje, zarówno latem, jak i zimą może być zorganizowane ognisko integracyjne.

Jak wybrać najlepsze półkolonie dla twojego dziecka?

Przy wyborze półkolonii dla dziecka zwróć uwagę na to, aby były one jak najlepiej dopasowane do jego wieku i zainteresowań. Istotne jest także bezpieczeństwo dziecka i dobra organizacja zajęć. Zwróć uwagę na to, że półkolonie są zazwyczaj organizowane dla dzieci w wieku 6-12 lat, ale niekiedy ich tematyka może nie interesować określonej grupy wiekowej, co organizator może zaznaczyć w ogłoszeniu. Półkolonie sportowe mogą też wymagać określonej sprawności fizycznej. Kolejną kwestią jest to, czy organizator zapewnia pełne wyżywienie czy też trzeba dodatkowo zapewnić dziecku np. śniadanie. Warto też dowiedzieć się, czy w cenie jest ubezpieczenie NNW oraz czy są proponowane zniżki np. dla rodzeństwa lub dziecka korzystającego z więcej niż jednego turnusu w danym okresie wypoczynkowym.

 • Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna
  Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna

  Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT doświadczył nieoczekiwanego zdarzenia, gdy piorun uderzył w maszynę nad Szczecinem. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem, a samolot musiał zawrócić do Warszawy.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 13:13
 • Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję
  Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję

  Tłumy Szczecinian przeszły ulicami miasta, by uczestniczyć w jubileuszowej, dwudziestej edycji Marszu dla Życia, wydarzeniu, które rokrocznie jednoczy społeczność w obronie najbardziej fundamentalnych wartości. Pod hasłem "Życie nie zna granic" uczestnicy wyruszyli z Jasnych Błoni, przechodząc trasę prowadzącą do szczecińskiej katedry. Za organizację odpowiadała Fundacja Małych Stópek, znana z licznych inicjatyw pro-life.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:01
 • Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji
  Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji

  Szczecińscy funkcjonariusze, działając na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa pedofilskie. Skazany, za którym wydano międzynarodowy list gończy, został odnaleziony i aresztowany po ponad roku poszukiwań. Jego przeszłość i działania stanowią przestrogę o ciągłej potrzebie czujności w obrębie społeczności.

  Written on piątek, 12 kwiecień 2024 16:38
 • Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie
  Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie

  W okolicach dworca kolejowego w Szczecinie rozegrała się awantura, w której główną rolę odegrał 30-latek. Incydent miał miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia i składał się z serii wydarzeń, które skutkowały raną dla jednego z uczestników oraz koniecznością interwencji policji i pogotowia ratunkowego.

  Written on czwartek, 11 kwiecień 2024 15:42
 • Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu
  Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu

  Poranek 10 kwietnia na szczecińskim Krzekowie przyniósł mieszankę emocji na drodze, gdy kolizja z udziałem czterech pojazdów zakłóciła spokój ulicy Szerokiej. Około godziny 10 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z trzema osobówkami, tworząc krętą sztafetę metalu i frustracji. Na szczęście wszyscy kierowcy wyszli z tego incydentu bez większych obrażeń, a jeszcze większe szczęście, że wszyscy byli trzeźwi, minimalizując ryzyko poważniejszych konsekwencji.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 15:12
 • Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu
  Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu

  Odkryj, jak efektywna integracja nowych pracowników wpływa na sukces organizacji. Dowiedz się, w jaki sposób szkolenia, zwłaszcza z facylitacji, mogą ułatwić ten proces, budując silne, zaangażowane i produktywne zespoły.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 11:05
 • Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie
  Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie

  Zdarzenie, które miało miejsce w miniony weekend przy ulicy Kolumba w Szczecinie, w pobliżu dworca Szczecin Główny, wstrząsnęło mieszkańcami miasta. Grupa osób zaatakowała mężczyznę, co skutkowało jego ranami, koniecznością pomocy medycznej oraz tajemniczym zniknięciem ofiary.

  Written on wtorek, 09 kwiecień 2024 14:37