piątek, 18 sierpień 2023 16:07

Kolorowe szkła przeciwsłoneczne do zadań specjalnych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kolorowe szkła przeciwsłoneczne Kolorowe szkła przeciwsłoneczne freepik

Okulary przeciwsłoneczne najczęściej mają w soczewki w odcieniach czerni czy brązu. Coraz większą popularność zdobywają jednak szkła również w innych, nietypowych kolorach. Co ciekawe, nie jest to tylko kwestia estetyczna! Każdy kolor soczewek ma charakterystyczne cechy, które wpływają na sposób widzenia. Co to dokładnie oznacza? Sprawdź, kiedy warto kupić kolorowe okulary przeciwsłoneczne!

 

Szare soczewki przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne z szarymi soczewkami to neutralny wybór. Takie szkła filtrują światło równomiernie niezależnie od jego typu – zarówno niebieskie, jak i zielone, żółte czy czerwone. Dzięki temu uzyskujesz obraz bez żadnych zniekształceń barw. Szare okulary zapewniają komfort widzenia przez większą część dnia zarówno przy bardzo słonecznej pogodzie, jak i przy umiarkowanym naświetleniu. Szare szkła są na tyle uniwersalne, że można nosić je wygodnie o każdej porze roku.

Brązowe soczewki przeciwsłoneczne

Obraz obserwowany przez brązowe szkła jest również neutralny. Brąz nie rozjaśnia go w takim stopniu jak np. soczewka miedziana. W brązowych okularach przeciwsłonecznych będziesz doskonale widzieć kształty i kontury obiektów. Takie akcesoria dobrze sprawdzają się za kierownicą samochodu i przy całodziennym użytkowaniu. 

Brązowe okulary przeciwsłoneczne wchłaniają światło niebieskie znacznie lepiej niż inne kolory szkieł. Zmniejszają przy tym szkodliwy wpływ światła na oczy. Co ciekawe, w tym kolorze soczewek o wiele wyraźniej będziesz widzieć np. czerwone światło sygnalizacji drogowej. Chętnie korzystają z niego zatem kierowcy. Brązowe szkła sprawdzają się także podczas aktywności na świeżym powietrzu, takich jak jazda na rowerze, jogging, a nawet wędkarstwo.

Zielone soczewki przeciwsłoneczne

Kiedy w słoneczny dzień najbardziej cenisz sobie wygodę i wyrazistość widzenia, okulary z zielonymi szkłami są bardzo dobrym wyborem. Sprawdzają się nie tylko latem, ale i zimą. Gwarantują czystość obrazu i jego przejrzystość. 

Ponadto zielone szkła działają na narząd wzroku kojąco i oddają prawdziwe barwy otoczenia. Dlatego można je z powodzeniem nosić o każdej porze roku. Zwłaszcza przy jasnym świetle za zielonymi szkłami Twoje oczy będą o wiele mniej zmęczone.

Żółte soczewki przeciwsłoneczne

Na rynku znajdziesz także okulary z żółtymi soczewkami. Idealnie sprawdzają się przy bardziej pochmurnej pogodzie, choć paradoksalnie nazywa się je przeciwsłonecznymi. Skąd ta przewrotność?

Żółte szkła wykazują dobre właściwości wyostrzające i rozjaśniające. Właśnie dlatego korzystają z nich producenci okularów dla sportowców. Tak samo dobrze żółte soczewki sprawdzą się przy prowadzeniu samochodu w mglisty dzień. Ich cechy doceniają także rowerzyści preferujący przejażdżki przy umiarkowanej pogodzie.

Różowe soczewki przeciwsłoneczne

Intrygują Cię różowe okulary przeciwsłoneczne? To dobry wybór dla osób aktywnie spędzających swój czas. Te szkła sprawdzą się na stoku, wypadzie wędkarskim, ale także na rowerze czy łodzi. Różowe okulary docenią szczególnie ci, którzy uprawiają sport przy słabym świetle. Takie soczewki znacznie poprawiają naturalne barwy i zwiększają kontrast przedmiotów oglądanych na białym, zielonym lub niebieskim tle. Zwiększają przy tym ostrość widzenia. 

Podobnie jak żółte, różowe soczewki nadają się do noszenia w pochmurny dzień. Nie powodują zmęczenia oczu nawet przy wielogodzinnym użytkowaniu. Na niektórych już sam ich kolor działa pozytywnie, poprawiając humor.

Pomarańczowe soczewki przeciwsłoneczne

To wyjątkowo praktyczny kolor szkieł. Nadają się do takich aktywności jak gra w piłkę, jazda na rowerze, snowboard czy narty. Często można nawet spotkać narciarskie gogle właśnie w tym odcieniu szkieł. Dlaczego? Pomarańczowe okulary skutecznie chronią przed promieniowaniem podczerwonym i znacznie poprawiają kontrast widzenia. Będą odpowiednie nawet na gorszą pogodę z mniejszą ilością słońca.

Czarne soczewki przeciwsłoneczne

Czarne szkła w okularach przeciwsłonecznych najskuteczniej chronią przed intensywnym słońcem. Znacznie zwiększają kontrast widzenia i – co ważne – nie przekłamują kolorów. Nadają się zarówno na co dzień przy bardzo słonecznej pogodzie, jak i podczas aktywności sportowych. Doceniają je choćby alpiniści czy zwolennicy wspinaczki lodowej.

Koniunkturalne soczewki przeciwsłoneczne

Na rynku spotkać można także okulary przeciwsłoneczne ze szkłami koniunkturalnymi. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Są to szkła w barwach spoza podstawowej palety kolorów, np. czerwone, niebieskie czy trawiastozielone. Zwykle mają one niewiele wspólnego z realną ochroną wzroku przed promieniowaniem, a stanowią jedynie modny dodatek do stylizacji. 

Co ważne, same w sobie nie wykazują żadnego szkodliwego działania, poza zaburzeniem kolorów dostrzeganych w otoczeniu. Zatem w sytuacjach, kiedy kolor ma znaczenie, np. w ruchu drogowym, nie są one polecane.

Jak widzisz, w większości przypadków z powodzeniem możesz połączyć atrakcyjny, ciekawy design okularów przeciwsłonecznych z wysoką ochroną przed ultrafioletem, nawet w bardziej wymagających warunkach.