Dlaczego warto się badać?
Przeprowadzenie pewnych badań przed ciążą może sprawić, że okres ten nie będzie zakłócony żadnymi stresującymi dla przyszłej mamy wydarzeniami. Zdarza się, że nie wiemy o pewnych nieprawidłowościach organizmu, bowiem nie dają one żadnych objawów, a jednocześnie - mogą wpłynąć niekorzystnie na przebieg ciąży.
W większości są to badania, które warto wykonać również wówczas, gdy nie planujemy aktualnie zachodzenia w ciążę, choć niektóre badania są ukierunkowane w szczególności pod stan błogosławiony. Warto wiedzieć, że zasygnalizowanie ginekologowi podczas wizyty kontrolnej, iż planujemy w najbliższym czasie zajście w ciążę, prawdopodobnie zapewni nam otrzymanie skierowań na wiele istotnych badań.
Jakie badania wykonać?
To, jakie badania warto wykonać, zależy również od początkowego stanu zdrowia przyszłej mamy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny przede wszystkim upewnić się (w ramach konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie), czy ich obecny stan pozwala na bezpieczne zajście w ciążę.
W przypadku osób, które cieszą się dobrym zdrowiem, kwestia jest zdecydowanie prostsza. W takim przypadku warto przeprowadzić następujące badania:
- morfologię i oznaczenie grupy krwi - to pierwsze badanie pozwoli wykryć ewentualne nieprawidłowości i - w razie konieczności - poszerzyć diagnostykę. Drugie z badań natomiast daje okazję do ewentualnego wykrycia możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego jeszcze przed ciążą;
- oznaczenie poziomu cukru - to badanie pomoże nie tylko w zachowaniu pełnego zdrowia w ciąży, ale może również okazać się przydatne przy wykrywaniu cukrzycy już na jej początkowym etapie;
- badanie moczu - podobnie jak morfologia, również badanie próbki moczu może pomóc w szybkim wykryciu nieprawidłowości, które nie dają żadnych objawów;
- test na kiłę oraz HIV - również panie, które mają stałego partnera seksualnego, powinny przeprowadzić badania na obecność wirusa HIV i kiły. Biorąc pod uwagę, że - zwłaszcza jeśli chodzi o HIV - kontakt płciowy nie jest jedyną drogą do zakażenia, warto badać się w tym zakresie choćby raz na kilka lat;
- odstawowe badanie ginekologiczne - to badanie, które warto wykonywać regularnie raz lub dwa razy do roku, a już w szczególności jest ono zalecane przed rozpoczęciem starań o dziecko. Takie badanie pozwoli na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie wdrożenie leczenia.
Nie zrobiłam badań przed ciążą - co teraz?
Zdarza się, że ciąża jest sporym zaskoczeniem dla przyszłych rodziców - w takiej sytuacji oczywiście przeprowadzenie badań przed stanem błogosławionym nie jest możliwe. Nie należy jednak wpadać w panikę: warto odwiedzić stronę https://mjrmedical.com/ i dowiedzieć się, co możemy zrobić na tym etapie, by zachować dobre zdrowie przez całą ciążę, a także po rozwiązaniu.