wtorek, 22 marzec 2022 17:24

Badanie USG - kiedy warto je wykonać?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
RexMedica RexMedica pixabay

Badanie USG to jedne z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, które pozwala na zobrazowanie stanu narządów wewnętrznych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny i bezpieczny oraz dostępny praktycznie dla wszystkich osób. Czym jest badanie USG, jakie są jego rodzaje oraz kiedy powinno się je wykonać? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Czym jest badanie USG?

Badanie USG to inaczej badanie ultrasonograficzne. Polega na ocenie stanu narządów wewnętrznych. To ogromna dokładność, do nawet 0,1 mm. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić wielkość, położenie i stan poszczególnych organów. Stosowane jest w diagnostyce guzów, torbieli, polipów, kamieni, włókniaków czy zmian nowotworowych. To jedne z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, dzięki któremu możliwe jest wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby. Aparat ultrasonograficzny, działa poprzez ultradźwięki przy zastosowaniu żelu, który zapewnia ich przewodnictwo. Poprzez przyłożenie głowicy aparatu, radiolog może ocenić stan badanych fragmentów ciała, których obraz ukazywany jest na monitorze urządzenia. Za pomocą aparatury radiolog może wydrukować zdjęcia badanych obszarów i dokonać niezbędnych pomiarów. Należy wiedzieć, że badanie to jest całkowicie bezpieczne i może być wykonywane regularnie, zarówno u dzieci, jak i osób starszych. 

Badanie USG - jakie są rodzaje?

Badanie ultrasonograficzne może obejmować wiele obszarów ciała. To:

 • USG jamy brzusznej;
 • USG piersi - https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/
 • USG narządów płciowych;
 • USG tarczycy;
 • USG serca, czyli echo;
 • USG oka, 
 • USG węzłów chłonnych;
 • USG stawu łokciowego, barku, kolanowego, biodrowego, nadgarstka;
 • USG naczyniowe Dopplera;
 • USG ciąży;
 • USG przezciemiączkowe.

Kiedy warto wykonać badanie USG?

Badanie USG jest bardzo często zlecanym badaniem przez wielu lekarzy. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się USG jamy brzusznej, wykonywane w sytuacji dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy układu moczowego. Dzięki temu można określić przyczyny wielu dolegliwości, nie tylko bólowych, ale również trawiennych czy tych związanych z nadmiernym tyciem, spadkiem wagi czy problemami ze złymi wynikami badań moczu. Badanie USG wykonuje się w przypadku chorób dróg żółciowych, trzustki, wątroby, jelit czy nerek. Co istotne, badanie USG wykonywane jest kontrolnie u kobiet w ciąży, w celu oceny rozwoju dziecka. Dzięki temu już na wczesnym etapie ciąży rodzice mogą dowiedzieć się o rozwoju malucha i jego spodziewanej płci. Badanie USG piersi wykonuje się w sytuacji dolegliwości bólowych, a także wyczuwalnych zmian podczas samodzielnego badania piersi. 

Gdzie wykonać badanie USG?

Każda osoba, która musi wykonać badanie ultrasonograficzne lub odczuwa potrzebę skontrolowania swojego ciała, powinna zgłosić się do miejsca, w którym wykorzystuje się nowoczesny sprzęt. Takim miejscem jest REX MEDICA w mieście Warszawa. Oprócz badań USG, możliwe jest wykonanie rezonansu magnetycznego i skorzystanie z wielu konsultacji ze specjalistami. REX MEDICA to nowoczesna placówka medyczna, która świadczy usługi z zachowaniem najwyższych standardów. 

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54