wtorek, 22 marzec 2022 17:24

Badanie USG - kiedy warto je wykonać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
RexMedica RexMedica pixabay

Badanie USG to jedne z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, które pozwala na zobrazowanie stanu narządów wewnętrznych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny i bezpieczny oraz dostępny praktycznie dla wszystkich osób. Czym jest badanie USG, jakie są jego rodzaje oraz kiedy powinno się je wykonać? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Czym jest badanie USG?

Badanie USG to inaczej badanie ultrasonograficzne. Polega na ocenie stanu narządów wewnętrznych. To ogromna dokładność, do nawet 0,1 mm. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić wielkość, położenie i stan poszczególnych organów. Stosowane jest w diagnostyce guzów, torbieli, polipów, kamieni, włókniaków czy zmian nowotworowych. To jedne z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, dzięki któremu możliwe jest wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby. Aparat ultrasonograficzny, działa poprzez ultradźwięki przy zastosowaniu żelu, który zapewnia ich przewodnictwo. Poprzez przyłożenie głowicy aparatu, radiolog może ocenić stan badanych fragmentów ciała, których obraz ukazywany jest na monitorze urządzenia. Za pomocą aparatury radiolog może wydrukować zdjęcia badanych obszarów i dokonać niezbędnych pomiarów. Należy wiedzieć, że badanie to jest całkowicie bezpieczne i może być wykonywane regularnie, zarówno u dzieci, jak i osób starszych. 

Badanie USG - jakie są rodzaje?

Badanie ultrasonograficzne może obejmować wiele obszarów ciała. To:

 • USG jamy brzusznej;
 • USG piersi - https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/
 • USG narządów płciowych;
 • USG tarczycy;
 • USG serca, czyli echo;
 • USG oka, 
 • USG węzłów chłonnych;
 • USG stawu łokciowego, barku, kolanowego, biodrowego, nadgarstka;
 • USG naczyniowe Dopplera;
 • USG ciąży;
 • USG przezciemiączkowe.

Kiedy warto wykonać badanie USG?

Badanie USG jest bardzo często zlecanym badaniem przez wielu lekarzy. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się USG jamy brzusznej, wykonywane w sytuacji dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy układu moczowego. Dzięki temu można określić przyczyny wielu dolegliwości, nie tylko bólowych, ale również trawiennych czy tych związanych z nadmiernym tyciem, spadkiem wagi czy problemami ze złymi wynikami badań moczu. Badanie USG wykonuje się w przypadku chorób dróg żółciowych, trzustki, wątroby, jelit czy nerek. Co istotne, badanie USG wykonywane jest kontrolnie u kobiet w ciąży, w celu oceny rozwoju dziecka. Dzięki temu już na wczesnym etapie ciąży rodzice mogą dowiedzieć się o rozwoju malucha i jego spodziewanej płci. Badanie USG piersi wykonuje się w sytuacji dolegliwości bólowych, a także wyczuwalnych zmian podczas samodzielnego badania piersi. 

Gdzie wykonać badanie USG?

Każda osoba, która musi wykonać badanie ultrasonograficzne lub odczuwa potrzebę skontrolowania swojego ciała, powinna zgłosić się do miejsca, w którym wykorzystuje się nowoczesny sprzęt. Takim miejscem jest REX MEDICA w mieście Warszawa. Oprócz badań USG, możliwe jest wykonanie rezonansu magnetycznego i skorzystanie z wielu konsultacji ze specjalistami. REX MEDICA to nowoczesna placówka medyczna, która świadczy usługi z zachowaniem najwyższych standardów. 

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 14:36
 • Co to jest astaksantyna?
  Co to jest astaksantyna?

  Astaksantyna  jest związkiem chemicznym zaliczanym do grupy ksantofili - pochodnych tlenowych karotenów. Występuje naturalnie w przyrodzie - jest produktem syntezy grzybów i innych mikroorganizmów. Ważnym jest fakt, że nie wytwarza go nasz organizm. 

  Written on środa, 18 maj 2022 13:21
 • Dobra praca bez wychodzenia z domu, czyli jak znaleźć pracę przez Internet
  Dobra praca bez wychodzenia z domu, czyli jak znaleźć pracę przez Internet

  Nadchodzące zmiany w życiu zawodowym to zawsze stres i silne emocje, które mogą nieco przytłaczać. Nie warto jednak tracić chęci do działania, bo nowa praca czeka na Ciebie na ekranie komputera.

  Written on poniedziałek, 16 maj 2022 07:00
 • Laweta Magdeburg Niemcy, czyli całodobowe wsparcie kierowców w trasie
  Laweta Magdeburg Niemcy, czyli całodobowe wsparcie kierowców w trasie

  Gdy wyruszasz w trasę, musisz liczyć się z tym, że podróż może zostać przerwana w najbardziej niespodziewanym momencie. Zdarzenia drogowe to coś, czego nie sposób przewidzieć, jednak można przygotować się na ich wypadek.

  Written on środa, 11 maj 2022 13:04
 • Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze
  Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze

  Gryka stanowi rodzaj zboża, mającego szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, ze względu na cenne właściwości zdrowotne. Jest źródłem białka wysokiej jakości, a także aminokwasów egzogennych.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:41
 • Sąd Najwyższy po raz kolejny po stronie frankowiczów
  Sąd Najwyższy po raz kolejny po stronie frankowiczów

  W dniu 28 kwietnia 2022 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, której skutki mogą być istotne przede wszystkim dla frankowiczów-przedsiębiorców (a dokładniej: kredytobiorców, którzy nie mają statusu konsumenta).

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 08:31
 • Jak przygotować niemowlę na wiosenny spacer!
  Jak przygotować niemowlę na wiosenny spacer!

  Wiosna to okres w roku, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Mimo że czasem nieprzewidywalna, wietrzna lub bardzo zimna, wiosna to czas, kiedy spacery z maluszkiem pozwalają na budowanie naturalnej bariery ochronnej organizmu. 

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 08:27