wtorek, 22 marzec 2022 17:24

Badanie USG - kiedy warto je wykonać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
RexMedica RexMedica pixabay

Badanie USG to jedne z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, które pozwala na zobrazowanie stanu narządów wewnętrznych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny i bezpieczny oraz dostępny praktycznie dla wszystkich osób. Czym jest badanie USG, jakie są jego rodzaje oraz kiedy powinno się je wykonać? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Czym jest badanie USG?

Badanie USG to inaczej badanie ultrasonograficzne. Polega na ocenie stanu narządów wewnętrznych. To ogromna dokładność, do nawet 0,1 mm. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić wielkość, położenie i stan poszczególnych organów. Stosowane jest w diagnostyce guzów, torbieli, polipów, kamieni, włókniaków czy zmian nowotworowych. To jedne z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, dzięki któremu możliwe jest wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby. Aparat ultrasonograficzny, działa poprzez ultradźwięki przy zastosowaniu żelu, który zapewnia ich przewodnictwo. Poprzez przyłożenie głowicy aparatu, radiolog może ocenić stan badanych fragmentów ciała, których obraz ukazywany jest na monitorze urządzenia. Za pomocą aparatury radiolog może wydrukować zdjęcia badanych obszarów i dokonać niezbędnych pomiarów. Należy wiedzieć, że badanie to jest całkowicie bezpieczne i może być wykonywane regularnie, zarówno u dzieci, jak i osób starszych. 

Badanie USG - jakie są rodzaje?

Badanie ultrasonograficzne może obejmować wiele obszarów ciała. To:

 • USG jamy brzusznej;
 • USG piersi - https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/
 • USG narządów płciowych;
 • USG tarczycy;
 • USG serca, czyli echo;
 • USG oka, 
 • USG węzłów chłonnych;
 • USG stawu łokciowego, barku, kolanowego, biodrowego, nadgarstka;
 • USG naczyniowe Dopplera;
 • USG ciąży;
 • USG przezciemiączkowe.

Kiedy warto wykonać badanie USG?

Badanie USG jest bardzo często zlecanym badaniem przez wielu lekarzy. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się USG jamy brzusznej, wykonywane w sytuacji dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy układu moczowego. Dzięki temu można określić przyczyny wielu dolegliwości, nie tylko bólowych, ale również trawiennych czy tych związanych z nadmiernym tyciem, spadkiem wagi czy problemami ze złymi wynikami badań moczu. Badanie USG wykonuje się w przypadku chorób dróg żółciowych, trzustki, wątroby, jelit czy nerek. Co istotne, badanie USG wykonywane jest kontrolnie u kobiet w ciąży, w celu oceny rozwoju dziecka. Dzięki temu już na wczesnym etapie ciąży rodzice mogą dowiedzieć się o rozwoju malucha i jego spodziewanej płci. Badanie USG piersi wykonuje się w sytuacji dolegliwości bólowych, a także wyczuwalnych zmian podczas samodzielnego badania piersi. 

Gdzie wykonać badanie USG?

Każda osoba, która musi wykonać badanie ultrasonograficzne lub odczuwa potrzebę skontrolowania swojego ciała, powinna zgłosić się do miejsca, w którym wykorzystuje się nowoczesny sprzęt. Takim miejscem jest REX MEDICA w mieście Warszawa. Oprócz badań USG, możliwe jest wykonanie rezonansu magnetycznego i skorzystanie z wielu konsultacji ze specjalistami. REX MEDICA to nowoczesna placówka medyczna, która świadczy usługi z zachowaniem najwyższych standardów. 

 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42
 • Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką
  Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką

  Nie od dziś wiadomo, że nasza cywilizacja produkuje olbrzymie ilości śmieci wszelakiego rodzaju. Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęcamy odpowiedniej segregacji odpadów. Jest to z pewnością jedno z tych działań proekologicznych, do których warto się przyłożyć, jeśli chcemy przekazać Ziemię w dobrym stanie dalszym pokoleniom.

  Written on czwartek, 02 luty 2023 19:08
 • Jak odnowić drewnianą podłogę?
  Jak odnowić drewnianą podłogę?

  Z całą pewnością możemy przyznać, że drewniane podłogi wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, mimo iż inwestycja w posadzkę wykonaną z drewna, niejednokrotnie wiąże się ze swoją wydatkiem. Jednak ponadczasowe piękno tego materiału przemawia za jego wyborem.

  Written on środa, 01 luty 2023 18:23
 • Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę
  Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę

  Każdy z nas od czasu do czasu miewa ochotę na "coś słodkiego". Szczególnie latem, gdy żar i upał dają nam o sobie znać, marzymy o pysznych, chłodnych i słodkich lodach.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 14:29
 • Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?
  Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?

  Wybierając blat do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego dopasowanie do aranżacji pomieszczenia, ale również wygodę codziennego użytkowania. Odpowiedni model powinien zarówno pięknie się prezentować, jak i cechować się dużą odpornością na uszkodzenia.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:48
 • Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?
  Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?

  Towarzyszy mężczyznom zarówno w sytuacjach całkowicie formalnych, jak i tych mniej oficjalnych - krawat jest po prostu ponadczasowym dodatkiem do męskich stylizacji, więc warto zakładać go zawsze wtedy, gdy chcemy prezentować się dobrze i z klasą - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ źle dobrany krawat może przynieść efekt zupełnie odwrotny.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:44