wtorek, 22 marzec 2022 17:24

Badanie USG - kiedy warto je wykonać?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
RexMedica RexMedica pixabay

Badanie USG to jedne z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, które pozwala na zobrazowanie stanu narządów wewnętrznych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny i bezpieczny oraz dostępny praktycznie dla wszystkich osób. Czym jest badanie USG, jakie są jego rodzaje oraz kiedy powinno się je wykonać? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Czym jest badanie USG?

Badanie USG to inaczej badanie ultrasonograficzne. Polega na ocenie stanu narządów wewnętrznych. To ogromna dokładność, do nawet 0,1 mm. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić wielkość, położenie i stan poszczególnych organów. Stosowane jest w diagnostyce guzów, torbieli, polipów, kamieni, włókniaków czy zmian nowotworowych. To jedne z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, dzięki któremu możliwe jest wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby. Aparat ultrasonograficzny, działa poprzez ultradźwięki przy zastosowaniu żelu, który zapewnia ich przewodnictwo. Poprzez przyłożenie głowicy aparatu, radiolog może ocenić stan badanych fragmentów ciała, których obraz ukazywany jest na monitorze urządzenia. Za pomocą aparatury radiolog może wydrukować zdjęcia badanych obszarów i dokonać niezbędnych pomiarów. Należy wiedzieć, że badanie to jest całkowicie bezpieczne i może być wykonywane regularnie, zarówno u dzieci, jak i osób starszych. 

Badanie USG - jakie są rodzaje?

Badanie ultrasonograficzne może obejmować wiele obszarów ciała. To:

 • USG jamy brzusznej;
 • USG piersi - https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/
 • USG narządów płciowych;
 • USG tarczycy;
 • USG serca, czyli echo;
 • USG oka, 
 • USG węzłów chłonnych;
 • USG stawu łokciowego, barku, kolanowego, biodrowego, nadgarstka;
 • USG naczyniowe Dopplera;
 • USG ciąży;
 • USG przezciemiączkowe.

Kiedy warto wykonać badanie USG?

Badanie USG jest bardzo często zlecanym badaniem przez wielu lekarzy. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się USG jamy brzusznej, wykonywane w sytuacji dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy układu moczowego. Dzięki temu można określić przyczyny wielu dolegliwości, nie tylko bólowych, ale również trawiennych czy tych związanych z nadmiernym tyciem, spadkiem wagi czy problemami ze złymi wynikami badań moczu. Badanie USG wykonuje się w przypadku chorób dróg żółciowych, trzustki, wątroby, jelit czy nerek. Co istotne, badanie USG wykonywane jest kontrolnie u kobiet w ciąży, w celu oceny rozwoju dziecka. Dzięki temu już na wczesnym etapie ciąży rodzice mogą dowiedzieć się o rozwoju malucha i jego spodziewanej płci. Badanie USG piersi wykonuje się w sytuacji dolegliwości bólowych, a także wyczuwalnych zmian podczas samodzielnego badania piersi. 

Gdzie wykonać badanie USG?

Każda osoba, która musi wykonać badanie ultrasonograficzne lub odczuwa potrzebę skontrolowania swojego ciała, powinna zgłosić się do miejsca, w którym wykorzystuje się nowoczesny sprzęt. Takim miejscem jest REX MEDICA w mieście Warszawa. Oprócz badań USG, możliwe jest wykonanie rezonansu magnetycznego i skorzystanie z wielu konsultacji ze specjalistami. REX MEDICA to nowoczesna placówka medyczna, która świadczy usługi z zachowaniem najwyższych standardów.