wtorek, 22 marzec 2022 17:24

Badanie USG - kiedy warto je wykonać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
RexMedica RexMedica pixabay

Badanie USG to jedne z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, które pozwala na zobrazowanie stanu narządów wewnętrznych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny i bezpieczny oraz dostępny praktycznie dla wszystkich osób. Czym jest badanie USG, jakie są jego rodzaje oraz kiedy powinno się je wykonać? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Czym jest badanie USG?

Badanie USG to inaczej badanie ultrasonograficzne. Polega na ocenie stanu narządów wewnętrznych. To ogromna dokładność, do nawet 0,1 mm. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić wielkość, położenie i stan poszczególnych organów. Stosowane jest w diagnostyce guzów, torbieli, polipów, kamieni, włókniaków czy zmian nowotworowych. To jedne z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, dzięki któremu możliwe jest wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby. Aparat ultrasonograficzny, działa poprzez ultradźwięki przy zastosowaniu żelu, który zapewnia ich przewodnictwo. Poprzez przyłożenie głowicy aparatu, radiolog może ocenić stan badanych fragmentów ciała, których obraz ukazywany jest na monitorze urządzenia. Za pomocą aparatury radiolog może wydrukować zdjęcia badanych obszarów i dokonać niezbędnych pomiarów. Należy wiedzieć, że badanie to jest całkowicie bezpieczne i może być wykonywane regularnie, zarówno u dzieci, jak i osób starszych. 

Badanie USG - jakie są rodzaje?

Badanie ultrasonograficzne może obejmować wiele obszarów ciała. To:

 • USG jamy brzusznej;
 • USG piersi - https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/
 • USG narządów płciowych;
 • USG tarczycy;
 • USG serca, czyli echo;
 • USG oka, 
 • USG węzłów chłonnych;
 • USG stawu łokciowego, barku, kolanowego, biodrowego, nadgarstka;
 • USG naczyniowe Dopplera;
 • USG ciąży;
 • USG przezciemiączkowe.

Kiedy warto wykonać badanie USG?

Badanie USG jest bardzo często zlecanym badaniem przez wielu lekarzy. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się USG jamy brzusznej, wykonywane w sytuacji dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy układu moczowego. Dzięki temu można określić przyczyny wielu dolegliwości, nie tylko bólowych, ale również trawiennych czy tych związanych z nadmiernym tyciem, spadkiem wagi czy problemami ze złymi wynikami badań moczu. Badanie USG wykonuje się w przypadku chorób dróg żółciowych, trzustki, wątroby, jelit czy nerek. Co istotne, badanie USG wykonywane jest kontrolnie u kobiet w ciąży, w celu oceny rozwoju dziecka. Dzięki temu już na wczesnym etapie ciąży rodzice mogą dowiedzieć się o rozwoju malucha i jego spodziewanej płci. Badanie USG piersi wykonuje się w sytuacji dolegliwości bólowych, a także wyczuwalnych zmian podczas samodzielnego badania piersi. 

Gdzie wykonać badanie USG?

Każda osoba, która musi wykonać badanie ultrasonograficzne lub odczuwa potrzebę skontrolowania swojego ciała, powinna zgłosić się do miejsca, w którym wykorzystuje się nowoczesny sprzęt. Takim miejscem jest REX MEDICA w mieście Warszawa. Oprócz badań USG, możliwe jest wykonanie rezonansu magnetycznego i skorzystanie z wielu konsultacji ze specjalistami. REX MEDICA to nowoczesna placówka medyczna, która świadczy usługi z zachowaniem najwyższych standardów. 

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Dlaczego kobiety uwielbiają zakładać pończochy na różne okazje?
  Dlaczego kobiety uwielbiają zakładać pończochy na różne okazje?

  Pończochy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kobiecej garderoby. Uwielbiają go nie tylko mężczyźni, ale również same kobiety, które coraz chętniej zastępują pończochami tradycyjne rajstopy. Dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością?

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 16:20
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Perfumy damskie idealne na jesień i zimę
  Perfumy damskie idealne na jesień i zimę

  Urzekający zapach perfum potrafi poprawić nastrój i dodać optymizmu w krótkie, często szare i ponure jesienne czy zimowe dni. Stanowią one bez wątpienia najlepszy dodatek do każdej eleganckiej oraz zmysłowej kreacji.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 16:14
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14