Bardzo trudno znaleźć jednak dane na temat tego, jak utrzymać prawidłową postawę, która tych mięśni nie obciąża. W jakich przypadkach mięśnie dna miednicy mają istotne znaczenie? Kiedy dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy? Z jakimi problemami udać się do specjalisty w tym temacie?
Przyczyny osłabienia mięśni dna miednicy?
Mięśnie dna miednicy utrzymują narządy wewnętrzne w odpowiedniej pozycji. Blog o zdrowiu https://panobeauty.com/ opisuje ich funkcjonalność w kontekście nietrzymania moczu lub schorzeń ze strony układu rozrodczego. Osłabienie funkcjonalności tej grupy mięśni ma wiele przyczyn. Część z nich związana jest nawet z wczesnym dzieciństwem i nauką oddawania moczu do nocnika czy toalety. Jeśli było to przeprowadzone zbyt szybko często mikcja odbywa się na zasadzie parcia, które nie angażuje odpowiednich mięśni. Jest to pierwsza z przyczyn osłabienia mięśni. Jednocześnie powoduje to, że kobieta przyjmuje złą postawę, ponieważ do funkcjonowania organizmu należy podchodzić holistycznie. W przypadku trudnych, intensywnych porodów siłami natury te mięśnie muszą wykonać ogromną pracę, a są często niewyćwiczone. Dodatkowo bywają obciążone przez niepotrzebne, rutynowe nacinanie krocza kobiety w czasie porodu. Również zmiany hormonalne zachodzące w czasie menopauzy obniżają sprawność tej grupy mięśni. Objawy osłabienia mięśni dna miednicy to właśnie wysiłkowe nietrzymanie moczu czy nawet obniżanie się narządów rozrodczych kobiety. Lepiej rutynowo ćwiczyć je i zachowywać odpowiednią postawę już od dzieciństwa.
Korzyści z ćwiczeń dna miednicy
Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić mięśnie, ale również je uelastycznić. Jest to istotne zarówno w czasie wysiłku fizycznego, jak i w momencie porodu dziecka siłami natury. Stąd w programie szkół rodzenia często znajdują się podstawowe ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić tą grupę mięśni. Regularne ćwiczenia i kontrola pod okiem specjalisty pozwala zapobiegać nietrzymaniu moczu, a także obniżaniu się narządów rodnych, a to zwiększa komfort życia. Dlatego warto poświęcić około 5 minut dziennie, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Niejeden blog o zdrowiu ma przykładowe programy ćwiczeń.
Kiedy należy udać się do specjalisty z problemem dotyczącym mięśni dna miednicy?
Konsultacja w zakresie mięśni dna miednicy powinna odbyć się w dwóch sytuacjach - gdy pojawią się problemy albo gdy planuje się ciążę. Wzmocnienie tej grupy mięśni minimalizuje potrzebę rutynowego nacinania krocza. Odpowiednio dobrany przez fizjoterapeutę uroginekologicznego zestaw ćwiczeń może być lekarstwem na schorzenia związane z nietrzymaniem moczu. Niezależnie od kontroli specjalisty warto jednak ćwiczyć je przez całe życie. Profilaktyka sprawdza się lepiej niż leczenie objawów.