Niestety, wiele z nich nie uda się wygrać walki z nowotworem ze względu na zbyt późne rozpoznanie. Dlatego tak istotne są badania medyczne i testy diagnostyczne, która pozwalają szybko stwierdzić występowanie zagrożenia. Wówczas bowiem, na wczesnym etapie, raka można zwalczyć z bardzo dużą skutecznością. Przeczytaj więcej o tym, czym jest profilaktyka raka szyjki macicy.
Rak szyjki macicy - podstępny, ale nie niezwyciężony
Rak szyjki macicy to nowotwór charakteryzujący się długim okresem rozwojowym, który nie daje jednoznacznych symptomów. Rozwija się bezboleśnie, a jego obecność może być pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych objawów. To właśnie z tego powodu jest tak podstępny, gdyż wiele kobiet nie przypuszcza nawet, że może cierpieć na tę dolegliwość. Zbyt późna diagnoza staje się ogromnym i niewyobrażalnym zaskoczeniem. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka, ponieważ szybka diagnoza oznacza zazwyczaj możliwość podjęcia bardzo skutecznego leczenia, w ponad 90% kończącego się całkowitym wyzdrowieniem.
Badania medyczne zalecane w celach profilaktycznych dedykowane są dla osób w każdym wieku, ale szczególnie zalecane są dla wszystkich kobiet powyżej 30 r.ż. Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczoną, dlatego jego występowanie w rodzinie nie rzutuje dodatnio lub ujemnie na jego powstanie. Za powstanie odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego - HPV. Możliwość powstania i rozwoju tego rodzaju nowotworu jest praktycznie nieograniczona, dlatego każda kobieta powinna wykonywać dedykowane testy medyczne.
Doskonałym wyborem, który pomoże w zachowaniu regularności badań i wspomoże bezpieczeństwo zdrowotne, jest wykupienie prywatnego pakietu medycznego w formie abonamentu. Można zdecydować się także na wykonywanie okresowych badań bezpośrednio nastawionych na wykrycie raka szyjki macicy. Więcej informacji o badaniach można znaleźć na portalu Polmed: https://polmed.pl/badania/.
Rak szyjki macicy - badania medyczne i profilaktyka
Nie istnieje metoda całkowitego wyeliminowania ryzyka pojawienia się raka szyjki macicy. Polecanym rozwiązaniem jest profilaktyka pierwotna, polegająca na zaszczepieniu się na wirusa HPV, który wywołuje to schorzenie. Również kobiety zaszczepione powinny jednak przeprowadzać testy diagnostyczne - badania medyczne w celu stwierdzenia występowania choroby. Najważniejszym badaniem pod tym względem jest cytologia. Badanie ma charakter inwazyjny, polega na pobraniu komórek z szyjki macicy celem ich oceny mikroskopowej. Cytologia jest w stanie wykazać rozwój raka szyjki macicy już na bardzo wczesnym etapie, co pozwala na wdrożenie specjalnego leczenia i wysokie szanse na wyjście z choroby. Warto więc takie badania przeprowadzać regularnie przez całe życie!