Szybko jednak okazało się, iż nowe zagrożenie jest o wiele bardziej niebezpieczne, niż się z początku wydawało. Maseczki ochronne stały się niezbędnym wyposażeniem każdego obywatela, dlatego w pewnym momencie nastąpił całkowity deficyt takich maseczek. Dlaczego maseczki są dziś tak bardzo powszechne i czym kierować się podczas ich wybory?
Maseczka, czyli pierwsza linia obrony
Jednorazowe maseczki ochrone kojarzymy głównie z krajami azjatyckimi, ponieważ w Koreii, Chinach, czy Japonii powszechne jest zasłanianie ust i nosa, kiedy przechodzi się jakąś infekcję. Ta wyuczona dyscyplina pozwala na lepszą kontrolę liczby zakażeń, co w wielomilionowych miastach Azji jest niezwykle ważne, gdyż nieodpowiedzialne zachowanie może narazić całe miasta, a co za tym idzie całe narody. Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, dość szybko było wiadome, że maseczki ochronne staną się pierwszą linią obrony. W całej pandemii chodzi o to, by maksymalnie rozłożyć liczbę zachorowań z czasie, ponieważ przy tak dużej skali choroby, dość logiczne jest, że niemalże każdy będzie zakażony nowym rodzajem wirusa. Maseczki nie chronią przed koronawirusem, jednakże w znaczącym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo zarażenia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rozciągnięcie zachorowań całego społeczeństwa w czasie, pozwala sektorowi medycznemu działać w maksymalnej wydajności i bez groźby upadku takiego sektora. Co więcej, warto podkreślić, że maseczki niejako podkreślają wyjątkowy stan w jakim się znajdujemy i w jakimś stopniu trzymają społeczeństwo w ryzach – duże grupowe spotkania w restauracjach, barach, na koncertach, czy na wycieczkach, nie stanowią już tak dużego zagrożenia, gdyż każdy poprzez maseczki, świadomy jest zagrożenia.
Od kiedy stosuje się maseczki ochronne?
Jeśli chodzi o historie maseczek ochronnych, to jest ona bardzo długa. Powiązanie pomiędzy powietrzem, a zachorowaniem dostrzeżono już na przełomie starożytności i średniowiecza, kiedy to „morowe powietrze” sprawiało, iż ludzie zaczynali chorować. Podczas epidemii dżumy w XIII wieku, lekarze nosili specjalne maski w kształcie ptasich dziobów. Kolejną epidemią podczas której maski ochronne odegrały dużą rolę była „hiszpanka” , czyli pandemia grypy z lat 1918-1920.
Gdzie znaleźć maseczki ochronne dobrej jakości?
Jednorazwoe maseczki ochronne stały się dziś towarem pierwszej potrzeby, dlatego dobrze jest się zaopatrzać w sklepach oferujących dobre ceny i wysoką jakość produktów. Maseczka ochronna powinna być wykonana we właściwy sposób, ponieważ tylko wtedy jest w stanie zmniejszyć ryzyko zarażenia.
Bądźmy odpowiedzialni i nośmy maseczki.