czwartek, 26 styczeń 2023 16:36

Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy po 40. roku życia?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy pexels

Wzmacnianie mięśni dna miednicy jest szczególnie istotne dla kobiet, które są w większym stopniu narażone na występowanie nietrzymania moczu niż mężczyźni. I choć panie powinny zadbać o regularne ćwiczenia w każdym wieku, to po przekroczeniu 40. roku życia wzmacnianie mięśni dna miednicy staje się szczególnie istotne. W jaki sposób o nie zadbać?

 

Co źle wpływa na mięśnie dna miednicy i ich pracę?

Mięśnie dna miednicy mogą słabnąć pod wpływem wielu czynników. Wśród nich można wskazać m.in. poród siłami natury, intensywny wysiłek fizyczny, operacje w obrębie powłok brzusznych oraz narządów rodnych, ale również wiek czy masę ciała. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak nadwaga sprawia, że mamy większe predyspozycje do cierpienia z powodu osłabionych nadmiernie mięśni dna miednicy.

Co więcej, negatywnie na pracę mięśni dna miednicy może wpływać nie tylko nadmierny, intensywny wysiłek fizyczny, ale również jego brak. Niepracujące regularnie mięśnie brzucha, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i zbyt wysoka masa ciała mogą doprowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy i w konsekwencji, nietrzymania moczu.

Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy?

Wraz z wiekiem mięśnie dna miednicy słabną i potrzebują dodatkowego wsparcia. Możemy jednak wzmacniać je za pomocą ćwiczeń, dzięki którym szybko odczujemy znaczącą różnicę.

Aby trenować mięśnie w domowym zaciszu, należy ułożyć się w pozycji leżącej, która odciąża te partie mięśniowe. Następnie należy kilkukrotnie zacisnąć je (tak, jakby celem było wstrzymanie strumienia moczu) i rozluźnić, utrzymując kilkusekundowe interwały. Istotnym jest, by podczas tych ćwiczeń unikać napinania mięśni brzucha, a także pośladków.

Nawyki mają znaczenie

Prawidłowe nawyki oraz odpowiednia masa ciała mają kluczowe znaczenie, jeśli chcemy zachować optymalne funkcjonowanie mięśni dna miednicy. Warto zatem pamiętać o tym, by nasza dieta była zróżnicowana i pełnowartościowa. Należy unikać przetworzonego jedzenia oraz nadmiaru cukru, a także używek. Dodatkowo, dobrze jest zadbać o zachowanie odpowiedniej masy ciała, dzięki czemu odciążymy mięśnie dna miednicy.

Czego unikać, by nie osłabiać mięśni dna miednicy?

Dawniej zdarzało się, że polecano trenowanie mięśni dna miednicy podczas oddawania moczu. Jest to jednak nieprawidłowe: wyrabiamy w ten sposób nieprawidłowe odruchy mięśniowe, wysyłając do mózgu sygnał, że mięśnie odpowiadające za mikcję funkcjonują nieprawidłowo.

Ponadto, jeśli zauważymy pierwsze oznaki nietrzymania moczu związanego z nieprawidłową pracą mięśni dna miednicy, należy działać od razu. Pierwszą czynnością jest zadbanie o odpowiednią higienę (np. poprzez wkładki urologiczne Biedronka), a następnie należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdiagnozuje źródło problemów i pomoże w poradzeniu sobie z nimi.

Mięśnie dna miednicy są wyjątkowo istotne z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu, a także ogólnego komfortu życia. Dlatego też, mając na uwadze, że wraz z biegiem lat są one coraz bardziej narażone na słabnięcie, należy dbać o nie jak najwcześniej!

 • Przeszczep włosów w Turcji - rewolucja w branży estetycznej
  Przeszczep włosów w Turcji - rewolucja w branży estetycznej

  Przeszczep włosów to procedura, która zdobyła ogromną popularność w dziedzinie chirurgii estetycznej, a Turcja stała się jednym z najważniejszych graczy na tym polu. Zdobyła renomę jako światowy lider w dziedzinie przeszczepów włosów, przyciągając pacjentów z różnych zakątków globu. W tym artykule zgłębimy tajniki tego fenomenu, analizując dlaczego Turcja stała się destynacją numer jeden dla osób poszukujących profesjonalnej i skutecznej usługi przeszczepu włosów.

  Written on wtorek, 20 luty 2024 14:45
 • Jak woda pomaga w skupieniu i relaksacji?
  Jak woda pomaga w skupieniu i relaksacji?

  W obecnych czasach, gdy tempo życia stale rośnie, a dzieci są obciążane nieustającymi bodźcami z różnych źródeł, znalezienie sposobów na promowanie zdrowia psychicznego, staje się coraz ważniejsze. Jednym z ciekawych, a zarazem skutecznych podejść, jest połączenie nauki pływania z praktykami mindfulness. Pływanie, często uważane za sport, może również służyć jako potężne narzędzie do uspokojenia umysłu, poprawy koncentracji i redukcji stresu, zwłaszcza u dzieci.

  Written on poniedziałek, 19 luty 2024 16:47
 • Bielizna po ciąży- w jaką warto zainwestować?
  Bielizna po ciąży- w jaką warto zainwestować?

  Kobiety po urodzeniu dziecka powinny nosić specjalną bieliznę, która zagwarantuje im szybszy powrót do formy oraz maksymalny komfort. Producenci oferują wiele rodzajów bielizny jak np. biustonosze do kamienia, pasy brzuszne czy majtki poporodowe. Dlaczego warto sięgnąć po bieliznę poporodową i czym się ona wyróżnia?

  Written on czwartek, 15 luty 2024 17:17
 • 7 ciekawych sposobów, aby zapewnić dziecku ciekawe popołudnie w domu
  7 ciekawych sposobów, aby zapewnić dziecku ciekawe popołudnie w domu

  W dzisiejszych czasach, gdy większość naszego czasu spędzamy w domu, poszukiwanie pomysłów na ciekawe i kreatywne sposoby spędzania czasu z dzieckiem może być wyzwaniem. Oto siedem interesujących pomysłów, które nie tylko zapewnią rozrywkę, ale także umożliwią rozwój dziecka w różnych obszarach.

  Written on środa, 07 luty 2024 16:09
 • Giżycko - perła Mazur - przewodnik po najciekawszych atrakcjach
  Giżycko - perła Mazur - przewodnik po najciekawszych atrakcjach

  Ta urocza miejscowość wabi nie tylko pięknem natury, ale również bogatą historią i różnorodnymi atrakcjami dla turystów. W tym artykule odkryjemy najciekawsze atrakcje Giżycka, które przyciągają zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy pragną w pełni cieszyć się urodą Mazurskich krajobrazów.

  Written on środa, 07 luty 2024 16:00
 • Szlafroki dla kobiet - twoja oaza komfortu po długim dniu
  Szlafroki dla kobiet - twoja oaza komfortu po długim dniu

  Po dniu pełnym wyzwań, zasługujesz na chwilę relaksu i komfortu. Nasz sklep online z bielizną prezentuje kolekcję szlafroków damskich z bawełny, które zapewnią nie tylko optymalną wygodę, ale także dostarczą chwili spokoju w przytulnej atmosferze. Odkryj, jak szlafrok może stać się Twoją osobistą oazą komfortu po długim dniu.

  Written on niedziela, 04 luty 2024 12:11
 • Wąsy - pielęgnacja, zapuszczanie i style
  Wąsy - pielęgnacja, zapuszczanie i style

  Wąs jest dla wielu mężczyzn, a także kobiet, swoistym symbolem męskości. I choć dziś wielu mężczyzn nie decyduje się na jego noszenie, to nadal szerokie grono panów można nazwać prawdziwymi wąsaczami. Jakie rodzaje wąsów cieszą się największą popularnością?

  Written on czwartek, 18 styczeń 2024 09:47