czwartek, 26 styczeń 2023 16:36

Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy po 40. roku życia?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy pexels

Wzmacnianie mięśni dna miednicy jest szczególnie istotne dla kobiet, które są w większym stopniu narażone na występowanie nietrzymania moczu niż mężczyźni. I choć panie powinny zadbać o regularne ćwiczenia w każdym wieku, to po przekroczeniu 40. roku życia wzmacnianie mięśni dna miednicy staje się szczególnie istotne. W jaki sposób o nie zadbać?

 

Co źle wpływa na mięśnie dna miednicy i ich pracę?

Mięśnie dna miednicy mogą słabnąć pod wpływem wielu czynników. Wśród nich można wskazać m.in. poród siłami natury, intensywny wysiłek fizyczny, operacje w obrębie powłok brzusznych oraz narządów rodnych, ale również wiek czy masę ciała. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak nadwaga sprawia, że mamy większe predyspozycje do cierpienia z powodu osłabionych nadmiernie mięśni dna miednicy.

Co więcej, negatywnie na pracę mięśni dna miednicy może wpływać nie tylko nadmierny, intensywny wysiłek fizyczny, ale również jego brak. Niepracujące regularnie mięśnie brzucha, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i zbyt wysoka masa ciała mogą doprowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy i w konsekwencji, nietrzymania moczu.

Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy?

Wraz z wiekiem mięśnie dna miednicy słabną i potrzebują dodatkowego wsparcia. Możemy jednak wzmacniać je za pomocą ćwiczeń, dzięki którym szybko odczujemy znaczącą różnicę.

Aby trenować mięśnie w domowym zaciszu, należy ułożyć się w pozycji leżącej, która odciąża te partie mięśniowe. Następnie należy kilkukrotnie zacisnąć je (tak, jakby celem było wstrzymanie strumienia moczu) i rozluźnić, utrzymując kilkusekundowe interwały. Istotnym jest, by podczas tych ćwiczeń unikać napinania mięśni brzucha, a także pośladków.

Nawyki mają znaczenie

Prawidłowe nawyki oraz odpowiednia masa ciała mają kluczowe znaczenie, jeśli chcemy zachować optymalne funkcjonowanie mięśni dna miednicy. Warto zatem pamiętać o tym, by nasza dieta była zróżnicowana i pełnowartościowa. Należy unikać przetworzonego jedzenia oraz nadmiaru cukru, a także używek. Dodatkowo, dobrze jest zadbać o zachowanie odpowiedniej masy ciała, dzięki czemu odciążymy mięśnie dna miednicy.

Czego unikać, by nie osłabiać mięśni dna miednicy?

Dawniej zdarzało się, że polecano trenowanie mięśni dna miednicy podczas oddawania moczu. Jest to jednak nieprawidłowe: wyrabiamy w ten sposób nieprawidłowe odruchy mięśniowe, wysyłając do mózgu sygnał, że mięśnie odpowiadające za mikcję funkcjonują nieprawidłowo.

Ponadto, jeśli zauważymy pierwsze oznaki nietrzymania moczu związanego z nieprawidłową pracą mięśni dna miednicy, należy działać od razu. Pierwszą czynnością jest zadbanie o odpowiednią higienę (np. poprzez wkładki urologiczne Biedronka), a następnie należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdiagnozuje źródło problemów i pomoże w poradzeniu sobie z nimi.

Mięśnie dna miednicy są wyjątkowo istotne z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu, a także ogólnego komfortu życia. Dlatego też, mając na uwadze, że wraz z biegiem lat są one coraz bardziej narażone na słabnięcie, należy dbać o nie jak najwcześniej!

 • Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?
  Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak oszczędzać na swoich zakupach w sklepie internetowym Media Markt? Cóż, istnieje kilka sposobów, ale jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych jest wykorzystanie kodów rabatowych. W tym artykule omówimy dokładnie, jak możesz wykorzystać kody rabatowe, aby zaoszczędzić na swoich zakupach online w sklepie Media Markt.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 18:31
 • Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?
  Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?

  Styl wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na atmosferę i charakter pomieszczenia. Wykorzystanie swojego ulubionego stylu podczas aranżacji wnętrz może pomóc nam w stworzeniu miejsca, które będzie oryginalne i w którym będziemy czuć się komfortowo. 

  Written on czwartek, 30 marzec 2023 13:04
 • Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?
  Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?

  Kupowanie prezentów dla dzieci może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, co lubią najmłodsi. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze prezenty dla dzieci, które z pewnością sprawią im radość i zapewnią długie godziny zabawy.

  Written on środa, 29 marzec 2023 18:21
 • Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?
  Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?

  Balkon pełen kwiatów, ozdobiony eleganckimi meblami tarasowymi, to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wygląda doskonale, ale też spełnia funkcje praktyczne. Pomaga w organizowaniu przyjęć, w samotnym spędzaniu czasu na łonie natury albo w spokojnej rozmowie z osobą bliską. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu stają się zawsze płytki, które będą dobrze odpowiadać jego potrzebom. Jakim zatem i jakiego rodzaju płytki wybrać?

  Written on wtorek, 28 marzec 2023 12:44
 • Materac miękki z pianką visco memory
  Materac miękki z pianką visco memory

  Kupując materac chcemy aby był wygodny i trwały. Materace obecnie są dostępne na różnorodnych konstrukcjach sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Dobór konstrukcji materaca to połowa sukcesu. Drugą bardzo istotną kwestią jest twardość materaca czyli jak będzie wykończony i jakie da ostateczne odczucia.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?
  Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

  Kiedy urządzamy przestrzeń wokół domu, bardzo często decydujemy się na to, by na altanie, tarasie lub w ogrodzie umieścić funkcjonalny komplet mebli ogrodowych. Podczas ich wyboru, należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników, między innymi to, ile osób będzie korzystało z takiego kompletu, a także gdzie zamierzamy go umieścić.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 11:42
 • Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?
  Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?

  Lekarz endokrynolog to aktualnie coraz częściej odwiedzany przez Polaków specjalista. Niestety nadal duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istoty leczenia endokrynologicznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:37