czwartek, 26 styczeń 2023 16:36

Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy po 40. roku życia?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy pexels

Wzmacnianie mięśni dna miednicy jest szczególnie istotne dla kobiet, które są w większym stopniu narażone na występowanie nietrzymania moczu niż mężczyźni. I choć panie powinny zadbać o regularne ćwiczenia w każdym wieku, to po przekroczeniu 40. roku życia wzmacnianie mięśni dna miednicy staje się szczególnie istotne. W jaki sposób o nie zadbać?

 

Co źle wpływa na mięśnie dna miednicy i ich pracę?

Mięśnie dna miednicy mogą słabnąć pod wpływem wielu czynników. Wśród nich można wskazać m.in. poród siłami natury, intensywny wysiłek fizyczny, operacje w obrębie powłok brzusznych oraz narządów rodnych, ale również wiek czy masę ciała. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak nadwaga sprawia, że mamy większe predyspozycje do cierpienia z powodu osłabionych nadmiernie mięśni dna miednicy.

Co więcej, negatywnie na pracę mięśni dna miednicy może wpływać nie tylko nadmierny, intensywny wysiłek fizyczny, ale również jego brak. Niepracujące regularnie mięśnie brzucha, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i zbyt wysoka masa ciała mogą doprowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy i w konsekwencji, nietrzymania moczu.

Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy?

Wraz z wiekiem mięśnie dna miednicy słabną i potrzebują dodatkowego wsparcia. Możemy jednak wzmacniać je za pomocą ćwiczeń, dzięki którym szybko odczujemy znaczącą różnicę.

Aby trenować mięśnie w domowym zaciszu, należy ułożyć się w pozycji leżącej, która odciąża te partie mięśniowe. Następnie należy kilkukrotnie zacisnąć je (tak, jakby celem było wstrzymanie strumienia moczu) i rozluźnić, utrzymując kilkusekundowe interwały. Istotnym jest, by podczas tych ćwiczeń unikać napinania mięśni brzucha, a także pośladków.

Nawyki mają znaczenie

Prawidłowe nawyki oraz odpowiednia masa ciała mają kluczowe znaczenie, jeśli chcemy zachować optymalne funkcjonowanie mięśni dna miednicy. Warto zatem pamiętać o tym, by nasza dieta była zróżnicowana i pełnowartościowa. Należy unikać przetworzonego jedzenia oraz nadmiaru cukru, a także używek. Dodatkowo, dobrze jest zadbać o zachowanie odpowiedniej masy ciała, dzięki czemu odciążymy mięśnie dna miednicy.

Czego unikać, by nie osłabiać mięśni dna miednicy?

Dawniej zdarzało się, że polecano trenowanie mięśni dna miednicy podczas oddawania moczu. Jest to jednak nieprawidłowe: wyrabiamy w ten sposób nieprawidłowe odruchy mięśniowe, wysyłając do mózgu sygnał, że mięśnie odpowiadające za mikcję funkcjonują nieprawidłowo.

Ponadto, jeśli zauważymy pierwsze oznaki nietrzymania moczu związanego z nieprawidłową pracą mięśni dna miednicy, należy działać od razu. Pierwszą czynnością jest zadbanie o odpowiednią higienę (np. poprzez wkładki urologiczne Biedronka), a następnie należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdiagnozuje źródło problemów i pomoże w poradzeniu sobie z nimi.

Mięśnie dna miednicy są wyjątkowo istotne z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu, a także ogólnego komfortu życia. Dlatego też, mając na uwadze, że wraz z biegiem lat są one coraz bardziej narażone na słabnięcie, należy dbać o nie jak najwcześniej!

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54