wtorek, 27 czerwiec 2023 12:43

Na czym polega transport leków w warunkach kontrolowanych?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 transport leków w warunkach kontrolowanych transport leków w warunkach kontrolowanych mat. prasowe

Transport leków musi być prowadzony w odpowiednich warunkach. W związku z tym stosować należy środki transportu z wyposażeniem gwarantującym wysoką jakość usług oraz bezpieczeństwo powierzonych produktów. Wiele z nich jest wrażliwych na zmienne warunki termiczne, dlatego dystrybucja produktów farmaceutycznych powinna odbywać się w ściśle kontrolowanych warunkach. Jest to gwarancja zachowania jakości przewożonych produktów.

 

Optymalna temperatura i wilgotność przy transporcie leków

Transport leków w warunkach kontrolowanych to jedna z najbardziej wymagających procedur występujących na rynku. W procesie transportu produktów leczniczych najważniejsze elementy to temperatura oraz zachowanie odpowiedniej wilgotności. Każde odstępstwo od optymalnych warunków zwiększa ryzyko uszkodzenia produktu lub wywołania zmian w jego składzie, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia pacjentów. Dlatego wszelkie procedury stosowane w trakcie transportu muszą być zgodne z prawem farmaceutycznym, a firmy transportowe mają możliwość uzyskania certyfikatu GDP, który potwierdza spełnienie najwyższych wymagań stawianych przez Rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Wyposażenie środków transportu leków

Oprócz samej świadomości zagadnienia takiego jak transport leków praca musi być wykonywana w należyty sposób, przy uwzględnieniu odpowiednich maszyn i pojazdów. Konieczność przestrzegania surowych reguł podczas transportu produktów leczniczych dotyczy każdego uczestnika łańcucha dostaw, zarówno spedytora, jak i kierowcę pojazdu. Z uwagi na konieczność stałego kontrolowania i monitorowania temperatury, stawiany jest szereg wymagań pojazdom uczestniczącym w procesie dystrybucji produktów. Skrzynia ładunkowa musi być wyposażona w agregaty chłodzące i rejestratory temperatury pozwalające na stałe monitowanie warunków, od punktu nadania do miejsca odbioru towaru. Bardzo ważnym elementem jest także system GPS oraz drukarka pozwalają na wykonywanie kontrolnych wydruków w trakcie usługi transportowej.

Zachowanie jakości i ograniczenie ryzyka

Transport leków wiąże się także z ryzykiem wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji, które mogą wpłynąć na pogorszenie jakości świadczonych usług. Może to być spowodowane awarią agregatu chłodniczego, nieprzewidzianą sytuacją na drodze, zanieczyszczeniem powierzonego towaru lub ingerencją osób trzecich. Aby tego uniknąć, należy dokonać analizy ryzyka i planować bezpieczny transport leków. Praca powinna uwzględniać trasy przewozu zapewniające możliwość wykrycia groźnych sytuacji, ponadto należy opracować procedury reagowania, które ograniczą negatywne skutki działania negatywnych czynników. Dzięki temu produkty farmaceutyczne mogą być bezpiecznie transportowane nawet na duże odległości, a ich jakość nie zostanie pogorszona w całym okresie od rozpoczęcia dystrybucji do odbioru przez klienta końcowego.