środa, 03 kwiecień 2024 12:13

Suplementacja kwasu hialuronowego - jak ją zaplanować?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Suplementacja kwasu hialuronowego Suplementacja kwasu hialuronowego Fot: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

O mocy, jaką ma kwas hialuronowy, wiemy już od dawna. Znakomicie wiąże wodę w organizmie, dlatego pomaga zachować jego optymalne nawilżenie, uelastycznia komórki, wspomaga ich regenerację. Choć określone ilości kwasu hialuronowego nasz organizm produkuje samodzielnie, z czasem są one coraz mniejsze, co uwidacznia się między innymi na naszej skórze. Wówczas dobrym pomysłem jest suplementacja kwasu hialuronowego. Jaką metodę suplementacji wybrać? O czym pamiętać, zażywając takie preparaty?

 

1. Kiedy zdecydować się na suplementację kwasu hialuronowego?

2. Metody suplementacji kwasem hialuronowym

3. O czym pamiętać, zażywając kwas hialuronowy?

Dlaczego suplementacja kwasu hialuronowego ma sens? Badania kliniczne potwierdzają korzystne znaczenie kwasu hialuronowego i wpływ suplementacji na nasz organizm. Jego regularne zażywanie ma właściwości przeciwzapalne, poprawiające nawilżenie oraz immunoregulacyjne.

Kiedy zdecydować się na suplementację kwasu hialuronowego?

Wiele osób kojarzy wpływ kwasu hialuronowego na organizm przede wszystkim z dermatologią i kosmetyką. Rzeczywiście, najważniejsze korzystne właściwości tej substancji to ujędrnianie i nawilżanie. Takie korzyści sprawiają, że można dostarczać ją do organizmu w każdym wieku i przy każdym typie cery. Ze względu na swoje właściwości kwas hialuronowy szczególnie sprawdza się u osób, które obserwują utratę nawodnienia i pierwsze oznaki zmniejszenia się jędrności i elastyczności, a więc po 40. roku życia.

Warto wspomnieć również, że kwas hialuronowy jest głównym składnikiem mazi stawowej i odpowiada za jej lepkość. Wpływa tym samym na funkcjonalność kośćca oraz ochronę komórek stawowych przed mechanicznym uszkodzeniem. Z upływem lat lub pod wpływem intensywnej eksploatacji substancja ta zaczyna jednak zanikać - w takich sytuacjach również warto wykorzystać właściwości kwasu hialuronowego dostarczanego w suplementach.

Metody suplementacji kwasem hialuronowym

Istnieją różne formy stosowania kwasu hialuronowego. Bardzo skuteczną opcją jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, na przykład w stawy czy w skórę, jednak ten sposób wymaga pomocy specjalisty - lekarza, pielęgniarki czy kosmetologa. W warunkach domowych znacznie wygodniejszy okaże się więc kwas hialuronowy do picia lub w tabletkach. Jeśli dostarczasz do organizmu właśnie taki kwas hialuronowy tabletki możesz łączyć również z innymi suplementami, na przykład witaminą D.

 Czy taka suplementacja kwasem hialuronowym jest skuteczna? Tak, natomiast przy doborze metody suplementacji kwasu hialuronowego należy pamiętać, że wiele zależy od wielkości cząsteczek i ich zdolności do wnikania w głąb tkanek. Nie każdy preparat zawierający ten kwas działa w taki sam sposób. 

O czym pamiętać, zażywając kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy w tabletkach, w formie napoju czy w zastrzykach może przynieść bardzo korzystne rezultaty, nie tylko w postaci poprawy nawilżenia skóry. Trzeba natomiast pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do zażywania go. Kwasu hialuronowego nie powinny suplementować osoby w ciąży, karmiące piersią, a także zmagające się z chorobami nowotworowymi, zaburzeniami pracy tarczycy i zaburzeniami krzepliwością krwi. Choć substancja jest naturalna i alergie raczej nie powinny się pojawiać, warto upewnić się, czy dany preparat nie będzie takich reakcji wywoływał.

Więcej w tej kategorii: « Do czego służy medyczna marihuana?