Pierwszego stycznia 2021 roku za jedną jednostkę ADA trzeba było zapłacić 0,18 USD, natomiast w sierpniu cena Cardano osiągnęła wartość 3,09 USD. Oznacza to wzrost rzędu 1700%. Takie liczby robią wrażenie co z kolei przekłada się na coraz większe zainteresowanie ze strony nowych inwestorów. Czy jednak lukratywne wzrosty to jedyny powód, który sprawił, że zainteresowanie Cardano wzrosło? Jakie inne aspekty stoją za sukcesem Cardano w 2021 roku?
Cardano (ADA) – co trzeba wiedzieć o tej kryptowalucie?
Cardano wraz z natywną kryptowalutą ADA jest ambitnym projektem, który podobnie jak Ethereum umożliwia tworzenie smart kontraktów oraz rozwój zdecentralizowanych aplikacji. Projekt wyróżnia się tym, że stoi za nim kadra ekspertów wywodząca się ze środowiska akademickiego. Cardano jest szóstą kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej (w IV kwartale 2021 r. kapitalizacja wynosi ponad 41 miliardów USD). Tak wysoka kapitalizacja, z miejsca stawia kryptowalutę ADA wśród najbardziej rozpoznawalnych kryptowalut na świecie.
Jakie czynniki wpłynęły na rosnącą popularność Cardano?
W przypadku takich kryptowalut jak Dogecoin lub Shiba Inu, wystarczy jeden Tweet by zainteresowanie wzrosło niewiarygodnie mocno. Co ciekawe, podobny mechanizm mógł zaistnieć w przypadku Cardano. Po Tweecie Elona Muska, dotyczącym energochłonności Bitcoina, spekulanci zaczęli zwracać większą uwagę na bardziej ekologiczne coiny, a jednym z nich jest właśnie Cardano. Działanie Cardano opiera się na algorytmie konsensusu Proof-of-Stake do tego koszty transakcji w przypadku kryptowaluty ADA są stosunkowo niskie i tym samym system wydobywania nie jest tak energochłonny jak to wygląda w przypadku kryptowalut zbudowanych w oparciu o Proof of Work. W efekcie Cardano bywa nazywane zieloną monetą. Trzeba jednak odnotować, że główny konkurent Cardano jakim jest Ethereum w najbliższej przyszłości również przejdzie na Proof of Stake, także w przyszłości ta przewaga konkurencyjna nie będzie już tak bardzo przeważała na korzyść Cardano.
Oczywiście, kwestia energochłonności nie jest jedynym aspektem, który obecnie przekonuje inwestorów. Duże znaczenie ma także fakt, że Cardano jest projektem z bardzo solidnymi podstawami i jasno sprecyzowanymi planami na przyszłość. Zespół stojący za projektem Cardano przygotował bardzo ambitny i zarazem przejrzysty plan rozwoju kryptowaluty (który można znaleźć na stronie internetowej projektu). Cardano regularnie dostaje aktualizacje, które poprawiają kwestie techniczne tym samym wpływają na wzrost użyteczności kryptowaluty (np. deweloperzy dodali oczekiwany przez wielu identyfikator transakcji, usprawniono też synchronizację portfela, dodano możliwość cofnięcie delegacji z poola itd.). Precyzyjny plan rozwoju oraz duże zaangażowanie zespołu w rozwój projektu sprawia, że inwestorzy patrzą na Cardano jako na poważny projekt, który realnie może w przyszłości konkurować z Ethereum. Inwestorzy zastanawiający się nad tym czy inwestować w Cardano, widzą także liczne pozytywne doniesienia z rynku np. takie jak ogłoszenie partnerstwa platformy Cardano z PwC.
Na koniec trzeba odnotować, że kurs Cardano po prostu rósł co zachęcało kolejnych spekulantów do zainteresowania się tym projektem. Początkujący gracze na rynku kryptowalut widząc ogromne wzrosty są zachęceni do inwestowania akurat w ten projekt, który wyróżnia się wzrostami. Mechanizm ten ma więcej wspólnego z psychologią tłumu niż z aspektami technicznymi, aczkolwiek na spekulacyjnych rynkach ma niebagatelne znaczenie.
Podsumowując, Cardano jest wyjątkowo ciekawym projektem, który ma kilka argumentów ku temu by sądzić, że może odegrać ważną rolę na rynku kryptowalut. Jednak podjęcie jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej wymaga wykonania samodzielnego researchu i regularnego zapoznawania się z informacjami płynącymi z rynku. Obecnie Cardano jest jedną z topowych kryptowalut, jednak wciąż wyraźnie ustępuje Ethereum, które ma około 10 krotnie większą kapitalizację rynkową (stan na IV kwartał 2021 r.).