sobota, 26 luty 2022 13:22

Co to jest B-roll i dlaczego go potrzebujesz?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
filmy reklamowe filmy reklamowe pexels

Prawdopodobnie widziałeś B -roll już tysiące razy, ale jest duża szansa, że nigdy nie zwróciłeś na niego uwagi. Jest to element każdego filmu reklamowego, który ma zapadać w pamięć odbiorcom, sprawia również, że film jest bardziej angażujący. Czym więc jest B-rolll i dlaczego jest to najważniejszy składnik promocji wideo każdego przedsiębiorcy?

 

Czym jest B-roll

Jeśli chcesz opowiedzieć fascynującą wizualnie historię, potrzebujesz dwóch rodzajów materiałów filmowych. Kiedyś montażyści sklejali ze sobą rolki filmów. Wtedy filmy kręcono na dwóch różnych rolkach A oraz B i w ten sposób, można było łatwo montować ze sobą film, zmieniając w razie potrzeby ujęcie z rolki. W obecnych czasach, nie potrzebujemy już żadnych rolek do montowania filmów, natomiast te dwa terminy A-roll oraz B-roll zostały już w słowniku filmowym.

Termin B-roll odnosi się do materiału który niejako towarzyszy głównemu materiałowi A-roll. Na przykład podczas wywiadu, czy osoby rozmawiającej z kamerą mamy rolkę A. Natomiast dodatkowe ujęcia otoczenia, ważnych miejsc jest rolką B. Jeśli rozmawiający opowiada przed kamerą o samochodach, często rolką B nazywamy dodatkowe ujęcia wypełniające jego wypowiedź, w tym przykładzie są to ujęcia samochodów. Po polsku jego tłumaczenie brzmi ,,przebitki bez dźwięku”

B-rolll jest również dobrym materiałem zabezpieczającym. Jeśli na przykład masz audio, a straciłeś materiał wideo. Ta metoda pozwoli ci w pewniej sposób zamaskować brakujące ujęcie.

wideo

wideo

Rodzaje

 • Atmosferyczne – zazwyczaj są to ujęcia z drona budynków, miast czy mostów, które mają pokazać do jakich lokalizacji przemieszczają się główni bohaterowie. Niereżyserowane – zbliżenia na dłonie, ekspresje, czy nawet takie które w niereżyserowany sposób pokazują życie, aktywności, czy czas wolny postaci.
 • Archiwalne – takie, które mają za zadanie pokazać przeszłość, stare taśmy czy urywki ze starych programów dokumentalnych, mogą to być również, stare archiwalne zdjęcia. Takie urywki w dokumentach historycznych, pomagają odbiorcy wciągnąć się w historię oraz poczuć się jej częścią.
 • Wizualne – ostatnio coraz bardziej popularne. Mają za zadanie pokazać, szczegóły, detale w jak najbardziej efektowny sposób, tak by przykuć uwagę odbiorcy na coś, co w normalnym filmie by przeoczyli. W następnym akapicie skupię się głównie na opisie tego rodzaju B-rolla.

b-roll

b-roll

Przygotuj scenariusz.

 • Zaplanuj w punktach, scena po scenie jak ma wyglądać twój film. Dzięki czemu będziesz mógł spojrzeć na niego klatka po klatce, co pozwoli ci na dobranie odpowiednich ruchów kamery, które w wizualnym B-rollu robią bardzo dużą robotę.
 • Eksperymentuj z kątami – tutaj możesz bawić się katem, kadrem, ruchem kamery, Sprawdź czy ujęcie lepiej wygląda gdy poruszasz kamerą z prawej do lewej, czy może z góry na dół. Pamiętaj, że kilka efektów można również dodać w postprodukcji. Używaj statywów, gimbali, nagrywania z ręki czy z drona. Nie bój się ruchu, statyczne ujęcia są super ale to ruch sprawi , że filmy reklamowe nie będą monotonne. Również baw się szerokim kątem czy zbliżeniami.
 • Nagrywaj więcej- jeśli wykonujesz krótki 30 – 60 sekundowy film, nie bój się nagrywać więcej ujęć. Na jeden element poświęć więcej czasu, nagraj go na kilka sposobów. Wszystko po to aby później jak najlepiej zmontować gotowy film w całości. Pamiętaj, że nadmiar materiału, możesz schować do folderu. Wiele ujęć otoczenia czy zbliżeń, na pewno później Ci się przydadzą jako przebitki do następnych produkcji filmowych.

To teraz dlaczego B-roll dla Twojej firmy?

Filmy produkcyjne czy marketing filmowy to jest coś, co możesz wykorzystać w wizerunku swojej firmy. Reklama może służyć do promowania produktów, usług, dotarcia do klientów lub w rozwinięciu swoich mediów społecznościowych.

Tworzenie filmów czy zdjęć reklamowych wymaga odpowiednich nakładów – sprzętu, odpowiednio doświadczonej ekipy do filmowania, warunków do kręcenia po edycję materiału i optymalizację dla wybranej platformy.

B-roll jest coraz popularniejszy, zwiększa zaangażowanie widzów, jest ciekawszy, przykuwa ich uwagę. Zwykłe reklamy korporacyjne w których są wypowiedzi czy wywiady spowodują, że film dla Twojej firmy będzie bezcelowy i nie wyróżni się na tle konkurencji. Jeśli chcesz, żeby Twój spot według algorytmu był sugestią dla osób szukających pokrewnych terminów, musisz zadbać o jego dobre statystki takie jak wyświetlenia czy polubienia.

Obecnie B-roll jest również łatwo wykorzystywany nie tylko w filmach produkcyjnych. Najlepszym tego przykładem są filmy ślubne. Większość z nas wybiera na swój ślub kamerzystę, natomiast konkurencja tutaj jest tak duża, że kamerzyści ślubni prześcigają się w sposobach filmowania. Coraz częściej możemy zauważyć wykorzystywanie ujęć z drona czy przebitek ze zbliżeniami na bukiety, obrączki ślubne. Jest to nic innego jak forma B-rolla.

Kiedy tworzymy film o sprzedawanym produkcie , obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Za pomocą szybkich ujęć możemy pokazać produkt w jego użyciu czy usługę w trakcie realizacji.

Film reklamowy w postaci B-rolla zwyczajnie wyróżni Ciebie na tle konkurencji, a przecież o to chodzi aby reklama kojarzyła się z Twoją firmą przez co zapadniesz odbiorcom w pamięć

 • Aktywne półkolonie, czyli jak mogą wyglądać wakacje w mieście
  Aktywne półkolonie, czyli jak mogą wyglądać wakacje w mieście

  Lato coraz bliżej, a ty wciąż zastanawiasz się, jak urozmaicić dziecku wakacje? Rodzinne wyjazdy to zaledwie część okresu wakacyjnego, w pozostałym czasie większość dzieci zostaje w domu. Starsze mogą bez problemu zająć się sobą, ale młodsze pociechy wymagają uwagi i opieki. Jeśli dodasz do tego moc atrakcji, z pewnością na długo zapamiętają te wakacje. To dlatego półkolonie w mieście cieszą się tak dużą popularnością. Na czym polegają? Sprawdź!

  Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39