sobota, 26 luty 2022 13:22

Co to jest B-roll i dlaczego go potrzebujesz?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
filmy reklamowe filmy reklamowe pexels

Prawdopodobnie widziałeś B -roll już tysiące razy, ale jest duża szansa, że nigdy nie zwróciłeś na niego uwagi. Jest to element każdego filmu reklamowego, który ma zapadać w pamięć odbiorcom, sprawia również, że film jest bardziej angażujący. Czym więc jest B-rolll i dlaczego jest to najważniejszy składnik promocji wideo każdego przedsiębiorcy?

 

Czym jest B-roll

Jeśli chcesz opowiedzieć fascynującą wizualnie historię, potrzebujesz dwóch rodzajów materiałów filmowych. Kiedyś montażyści sklejali ze sobą rolki filmów. Wtedy filmy kręcono na dwóch różnych rolkach A oraz B i w ten sposób, można było łatwo montować ze sobą film, zmieniając w razie potrzeby ujęcie z rolki. W obecnych czasach, nie potrzebujemy już żadnych rolek do montowania filmów, natomiast te dwa terminy A-roll oraz B-roll zostały już w słowniku filmowym.

Termin B-roll odnosi się do materiału który niejako towarzyszy głównemu materiałowi A-roll. Na przykład podczas wywiadu, czy osoby rozmawiającej z kamerą mamy rolkę A. Natomiast dodatkowe ujęcia otoczenia, ważnych miejsc jest rolką B. Jeśli rozmawiający opowiada przed kamerą o samochodach, często rolką B nazywamy dodatkowe ujęcia wypełniające jego wypowiedź, w tym przykładzie są to ujęcia samochodów. Po polsku jego tłumaczenie brzmi ,,przebitki bez dźwięku”

B-rolll jest również dobrym materiałem zabezpieczającym. Jeśli na przykład masz audio, a straciłeś materiał wideo. Ta metoda pozwoli ci w pewniej sposób zamaskować brakujące ujęcie.

wideo

wideo

Rodzaje

 • Atmosferyczne – zazwyczaj są to ujęcia z drona budynków, miast czy mostów, które mają pokazać do jakich lokalizacji przemieszczają się główni bohaterowie. Niereżyserowane – zbliżenia na dłonie, ekspresje, czy nawet takie które w niereżyserowany sposób pokazują życie, aktywności, czy czas wolny postaci.
 • Archiwalne – takie, które mają za zadanie pokazać przeszłość, stare taśmy czy urywki ze starych programów dokumentalnych, mogą to być również, stare archiwalne zdjęcia. Takie urywki w dokumentach historycznych, pomagają odbiorcy wciągnąć się w historię oraz poczuć się jej częścią.
 • Wizualne – ostatnio coraz bardziej popularne. Mają za zadanie pokazać, szczegóły, detale w jak najbardziej efektowny sposób, tak by przykuć uwagę odbiorcy na coś, co w normalnym filmie by przeoczyli. W następnym akapicie skupię się głównie na opisie tego rodzaju B-rolla.

b-roll

b-roll

Przygotuj scenariusz.

 • Zaplanuj w punktach, scena po scenie jak ma wyglądać twój film. Dzięki czemu będziesz mógł spojrzeć na niego klatka po klatce, co pozwoli ci na dobranie odpowiednich ruchów kamery, które w wizualnym B-rollu robią bardzo dużą robotę.
 • Eksperymentuj z kątami – tutaj możesz bawić się katem, kadrem, ruchem kamery, Sprawdź czy ujęcie lepiej wygląda gdy poruszasz kamerą z prawej do lewej, czy może z góry na dół. Pamiętaj, że kilka efektów można również dodać w postprodukcji. Używaj statywów, gimbali, nagrywania z ręki czy z drona. Nie bój się ruchu, statyczne ujęcia są super ale to ruch sprawi , że filmy reklamowe nie będą monotonne. Również baw się szerokim kątem czy zbliżeniami.
 • Nagrywaj więcej- jeśli wykonujesz krótki 30 – 60 sekundowy film, nie bój się nagrywać więcej ujęć. Na jeden element poświęć więcej czasu, nagraj go na kilka sposobów. Wszystko po to aby później jak najlepiej zmontować gotowy film w całości. Pamiętaj, że nadmiar materiału, możesz schować do folderu. Wiele ujęć otoczenia czy zbliżeń, na pewno później Ci się przydadzą jako przebitki do następnych produkcji filmowych.

To teraz dlaczego B-roll dla Twojej firmy?

Filmy produkcyjne czy marketing filmowy to jest coś, co możesz wykorzystać w wizerunku swojej firmy. Reklama może służyć do promowania produktów, usług, dotarcia do klientów lub w rozwinięciu swoich mediów społecznościowych.

Tworzenie filmów czy zdjęć reklamowych wymaga odpowiednich nakładów – sprzętu, odpowiednio doświadczonej ekipy do filmowania, warunków do kręcenia po edycję materiału i optymalizację dla wybranej platformy.

B-roll jest coraz popularniejszy, zwiększa zaangażowanie widzów, jest ciekawszy, przykuwa ich uwagę. Zwykłe reklamy korporacyjne w których są wypowiedzi czy wywiady spowodują, że film dla Twojej firmy będzie bezcelowy i nie wyróżni się na tle konkurencji. Jeśli chcesz, żeby Twój spot według algorytmu był sugestią dla osób szukających pokrewnych terminów, musisz zadbać o jego dobre statystki takie jak wyświetlenia czy polubienia.

Obecnie B-roll jest również łatwo wykorzystywany nie tylko w filmach produkcyjnych. Najlepszym tego przykładem są filmy ślubne. Większość z nas wybiera na swój ślub kamerzystę, natomiast konkurencja tutaj jest tak duża, że kamerzyści ślubni prześcigają się w sposobach filmowania. Coraz częściej możemy zauważyć wykorzystywanie ujęć z drona czy przebitek ze zbliżeniami na bukiety, obrączki ślubne. Jest to nic innego jak forma B-rolla.

Kiedy tworzymy film o sprzedawanym produkcie , obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Za pomocą szybkich ujęć możemy pokazać produkt w jego użyciu czy usługę w trakcie realizacji.

Film reklamowy w postaci B-rolla zwyczajnie wyróżni Ciebie na tle konkurencji, a przecież o to chodzi aby reklama kojarzyła się z Twoją firmą przez co zapadniesz odbiorcom w pamięć

 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42
 • Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką
  Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką

  Nie od dziś wiadomo, że nasza cywilizacja produkuje olbrzymie ilości śmieci wszelakiego rodzaju. Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęcamy odpowiedniej segregacji odpadów. Jest to z pewnością jedno z tych działań proekologicznych, do których warto się przyłożyć, jeśli chcemy przekazać Ziemię w dobrym stanie dalszym pokoleniom.

  Written on czwartek, 02 luty 2023 19:08
 • Jak odnowić drewnianą podłogę?
  Jak odnowić drewnianą podłogę?

  Z całą pewnością możemy przyznać, że drewniane podłogi wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, mimo iż inwestycja w posadzkę wykonaną z drewna, niejednokrotnie wiąże się ze swoją wydatkiem. Jednak ponadczasowe piękno tego materiału przemawia za jego wyborem.

  Written on środa, 01 luty 2023 18:23
 • Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę
  Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę

  Każdy z nas od czasu do czasu miewa ochotę na "coś słodkiego". Szczególnie latem, gdy żar i upał dają nam o sobie znać, marzymy o pysznych, chłodnych i słodkich lodach.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 14:29
 • Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?
  Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?

  Wybierając blat do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego dopasowanie do aranżacji pomieszczenia, ale również wygodę codziennego użytkowania. Odpowiedni model powinien zarówno pięknie się prezentować, jak i cechować się dużą odpornością na uszkodzenia.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:48
 • Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?
  Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?

  Towarzyszy mężczyznom zarówno w sytuacjach całkowicie formalnych, jak i tych mniej oficjalnych - krawat jest po prostu ponadczasowym dodatkiem do męskich stylizacji, więc warto zakładać go zawsze wtedy, gdy chcemy prezentować się dobrze i z klasą - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ źle dobrany krawat może przynieść efekt zupełnie odwrotny.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:44