środa, 23 luty 2022 12:09

Profesjonalne wyposażenie kuchni - rodzaje baterii gastronomicznych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
profesjonalne wyposażenie kuchni profesjonalne wyposażenie kuchni

Niektórzy uważają, że producenci i dystrybutorzy sprzętów kuchennych celowo kategoryzują urządzenia na domowe i profesjonalne, żeby te drugie mogły być wyraźnie droższe.

To nie jest prawda. Profesjonalne wyposażenie kuchni musi spełniać szereg kryteriów, które decydują o jego cenie. Chodzi m.in. o wytrzymałość, typ oraz sposób wykonania. Jakie rodzaje profesjonalnych baterii kuchennych są dostępne na rynku?

Profesjonalne wyposażenie gastronomii należy dobierać z uwzględnieniem potrzeb jego użytkowników i samego wnętrza. Nieco inne urządzenia sprawdzą się na niewielkim zapleczu w barze szybkiej obsługi, a inne w dużych restauracjach serwujących setki dań dziennie. Przy zakupie sprzętów do kuchni warto również pamiętać, że powinny być wygodne w użytkowaniu i czyszczeniu. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając baterię gastronomiczną?

Jak wybrać baterię gastronomiczną?

Po pierwsze, wyposażenie kuchni – w tym bateria zlewozmywakowa – musi być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wysoka jakość gwarantuje dłuższą trwałość, dlatego najczęściej warto zapłacić nieco więcej i móc korzystać z urządzeń bez konieczności wymiany przez kilka lat.

Po drugie, profesjonalne wyposażenie kuchni powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno oczekiwać, żeby użytkownicy, czyli zarówno kucharze, jak i pomocnicy czy osoby odpowiedzialne za zmywanie naczyń delikatnie obchodzili się z baterią lub innymi sprzętami kuchennymi. Pośpiech podyktowany koniecznością wykonania zadań na czas powoduje, że zazwyczaj nie zwraca się uwagi na zachowanie specjalnej ostrożności podczas obsługi. W związku z tym wszystkie urządzenia należy wybierać, biorąc pod uwagę ich wytrzymałość i solidność.

Po trzecie, nie każdy rodzaj baterii gastronomicznej będzie pasował jednocześnie do małej oraz bardzo dużej kuchni. Dobrze wyposażona kuchnia – wyposażenie nie tylko w restauracji, lecz także w barze czy hotelu – powinna uwzględniać ilość przestrzeni, liczbę osób pracujących i serwowane potrawy.

profesjonalne wyposażenie kuchni

profesjonalne wyposażenie kuchni

Rodzaje profesjonalnych baterii kuchennych

Jakie wyróżnia się rodzaje baterii gastronomicznych? Na rynku dostępne są m.in. baterie z giętkim kranem, sztorcowe jednootworowe i ze spryskiwaczem, stojące kolumnowe i natryskowe. Wyposażenie kuchni gastronomicznej najrzadziej uwzględnia montaż baterii sztorcowej jednootworowej łokciowej lub z klasycznymi pokrętłami, ponieważ ma ona stosunkowo niewielki zasięg. Ten rodzaj sprawdza się wyłącznie w niewielkich kuchniach albo jako dodatkowe rozwiązanie np. do mycia rąk. Dużo częściej do profesjonalnych kuchni kupuje się baterie z giętkim kranem oraz ze spryskiwaczem. W pierwszym przypadku zasięg pracy również jest nieco ograniczony, ale łatwiej użytkować tego typu baterię niż sztorcową jednootworową, w drugim – zmywanie naczyń lub ich napełnianie będzie zdecydowanie prostsze ze względu na elastyczny wąż.

Wyposażenie gastronomii najczęściej wykorzystuje baterie stojące kolumnowe – sprawdzają się zarówno przy zlewach, jak i basenach gastronomicznych oraz baterie natryskowe, które pozwalają na wygodne mycie nawet bardzo dużych garnków czy patelni.

>

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 14:36
 • Co to jest astaksantyna?
  Co to jest astaksantyna?

  Astaksantyna  jest związkiem chemicznym zaliczanym do grupy ksantofili - pochodnych tlenowych karotenów. Występuje naturalnie w przyrodzie - jest produktem syntezy grzybów i innych mikroorganizmów. Ważnym jest fakt, że nie wytwarza go nasz organizm. 

  Written on środa, 18 maj 2022 13:21
 • Dobra praca bez wychodzenia z domu, czyli jak znaleźć pracę przez Internet
  Dobra praca bez wychodzenia z domu, czyli jak znaleźć pracę przez Internet

  Nadchodzące zmiany w życiu zawodowym to zawsze stres i silne emocje, które mogą nieco przytłaczać. Nie warto jednak tracić chęci do działania, bo nowa praca czeka na Ciebie na ekranie komputera.

  Written on poniedziałek, 16 maj 2022 07:00
 • Laweta Magdeburg Niemcy, czyli całodobowe wsparcie kierowców w trasie
  Laweta Magdeburg Niemcy, czyli całodobowe wsparcie kierowców w trasie

  Gdy wyruszasz w trasę, musisz liczyć się z tym, że podróż może zostać przerwana w najbardziej niespodziewanym momencie. Zdarzenia drogowe to coś, czego nie sposób przewidzieć, jednak można przygotować się na ich wypadek.

  Written on środa, 11 maj 2022 13:04
 • Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze
  Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze

  Gryka stanowi rodzaj zboża, mającego szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, ze względu na cenne właściwości zdrowotne. Jest źródłem białka wysokiej jakości, a także aminokwasów egzogennych.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:41
 • Sąd Najwyższy po raz kolejny po stronie frankowiczów
  Sąd Najwyższy po raz kolejny po stronie frankowiczów

  W dniu 28 kwietnia 2022 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, której skutki mogą być istotne przede wszystkim dla frankowiczów-przedsiębiorców (a dokładniej: kredytobiorców, którzy nie mają statusu konsumenta).

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 08:31
 • Jak przygotować niemowlę na wiosenny spacer!
  Jak przygotować niemowlę na wiosenny spacer!

  Wiosna to okres w roku, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Mimo że czasem nieprzewidywalna, wietrzna lub bardzo zimna, wiosna to czas, kiedy spacery z maluszkiem pozwalają na budowanie naturalnej bariery ochronnej organizmu. 

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 08:27