środa, 23 luty 2022 12:09

Profesjonalne wyposażenie kuchni - rodzaje baterii gastronomicznych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
profesjonalne wyposażenie kuchni profesjonalne wyposażenie kuchni

Niektórzy uważają, że producenci i dystrybutorzy sprzętów kuchennych celowo kategoryzują urządzenia na domowe i profesjonalne, żeby te drugie mogły być wyraźnie droższe.

To nie jest prawda. Profesjonalne wyposażenie kuchni musi spełniać szereg kryteriów, które decydują o jego cenie. Chodzi m.in. o wytrzymałość, typ oraz sposób wykonania. Jakie rodzaje profesjonalnych baterii kuchennych są dostępne na rynku?

Profesjonalne wyposażenie gastronomii należy dobierać z uwzględnieniem potrzeb jego użytkowników i samego wnętrza. Nieco inne urządzenia sprawdzą się na niewielkim zapleczu w barze szybkiej obsługi, a inne w dużych restauracjach serwujących setki dań dziennie. Przy zakupie sprzętów do kuchni warto również pamiętać, że powinny być wygodne w użytkowaniu i czyszczeniu. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając baterię gastronomiczną?

Jak wybrać baterię gastronomiczną?

Po pierwsze, wyposażenie kuchni – w tym bateria zlewozmywakowa – musi być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wysoka jakość gwarantuje dłuższą trwałość, dlatego najczęściej warto zapłacić nieco więcej i móc korzystać z urządzeń bez konieczności wymiany przez kilka lat.

Po drugie, profesjonalne wyposażenie kuchni powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno oczekiwać, żeby użytkownicy, czyli zarówno kucharze, jak i pomocnicy czy osoby odpowiedzialne za zmywanie naczyń delikatnie obchodzili się z baterią lub innymi sprzętami kuchennymi. Pośpiech podyktowany koniecznością wykonania zadań na czas powoduje, że zazwyczaj nie zwraca się uwagi na zachowanie specjalnej ostrożności podczas obsługi. W związku z tym wszystkie urządzenia należy wybierać, biorąc pod uwagę ich wytrzymałość i solidność.

Po trzecie, nie każdy rodzaj baterii gastronomicznej będzie pasował jednocześnie do małej oraz bardzo dużej kuchni. Dobrze wyposażona kuchnia – wyposażenie nie tylko w restauracji, lecz także w barze czy hotelu – powinna uwzględniać ilość przestrzeni, liczbę osób pracujących i serwowane potrawy.

profesjonalne wyposażenie kuchni

profesjonalne wyposażenie kuchni

Rodzaje profesjonalnych baterii kuchennych

Jakie wyróżnia się rodzaje baterii gastronomicznych? Na rynku dostępne są m.in. baterie z giętkim kranem, sztorcowe jednootworowe i ze spryskiwaczem, stojące kolumnowe i natryskowe. Wyposażenie kuchni gastronomicznej najrzadziej uwzględnia montaż baterii sztorcowej jednootworowej łokciowej lub z klasycznymi pokrętłami, ponieważ ma ona stosunkowo niewielki zasięg. Ten rodzaj sprawdza się wyłącznie w niewielkich kuchniach albo jako dodatkowe rozwiązanie np. do mycia rąk. Dużo częściej do profesjonalnych kuchni kupuje się baterie z giętkim kranem oraz ze spryskiwaczem. W pierwszym przypadku zasięg pracy również jest nieco ograniczony, ale łatwiej użytkować tego typu baterię niż sztorcową jednootworową, w drugim – zmywanie naczyń lub ich napełnianie będzie zdecydowanie prostsze ze względu na elastyczny wąż.

Wyposażenie gastronomii najczęściej wykorzystuje baterie stojące kolumnowe – sprawdzają się zarówno przy zlewach, jak i basenach gastronomicznych oraz baterie natryskowe, które pozwalają na wygodne mycie nawet bardzo dużych garnków czy patelni.

>

 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42
 • Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką
  Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką

  Nie od dziś wiadomo, że nasza cywilizacja produkuje olbrzymie ilości śmieci wszelakiego rodzaju. Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęcamy odpowiedniej segregacji odpadów. Jest to z pewnością jedno z tych działań proekologicznych, do których warto się przyłożyć, jeśli chcemy przekazać Ziemię w dobrym stanie dalszym pokoleniom.

  Written on czwartek, 02 luty 2023 19:08
 • Jak odnowić drewnianą podłogę?
  Jak odnowić drewnianą podłogę?

  Z całą pewnością możemy przyznać, że drewniane podłogi wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, mimo iż inwestycja w posadzkę wykonaną z drewna, niejednokrotnie wiąże się ze swoją wydatkiem. Jednak ponadczasowe piękno tego materiału przemawia za jego wyborem.

  Written on środa, 01 luty 2023 18:23
 • Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę
  Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę

  Każdy z nas od czasu do czasu miewa ochotę na "coś słodkiego". Szczególnie latem, gdy żar i upał dają nam o sobie znać, marzymy o pysznych, chłodnych i słodkich lodach.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 14:29
 • Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?
  Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?

  Wybierając blat do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego dopasowanie do aranżacji pomieszczenia, ale również wygodę codziennego użytkowania. Odpowiedni model powinien zarówno pięknie się prezentować, jak i cechować się dużą odpornością na uszkodzenia.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:48
 • Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?
  Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?

  Towarzyszy mężczyznom zarówno w sytuacjach całkowicie formalnych, jak i tych mniej oficjalnych - krawat jest po prostu ponadczasowym dodatkiem do męskich stylizacji, więc warto zakładać go zawsze wtedy, gdy chcemy prezentować się dobrze i z klasą - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ źle dobrany krawat może przynieść efekt zupełnie odwrotny.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:44