środa, 23 luty 2022 12:09

Profesjonalne wyposażenie kuchni - rodzaje baterii gastronomicznych

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
profesjonalne wyposażenie kuchni profesjonalne wyposażenie kuchni

Niektórzy uważają, że producenci i dystrybutorzy sprzętów kuchennych celowo kategoryzują urządzenia na domowe i profesjonalne, żeby te drugie mogły być wyraźnie droższe.

To nie jest prawda. Profesjonalne wyposażenie kuchni musi spełniać szereg kryteriów, które decydują o jego cenie. Chodzi m.in. o wytrzymałość, typ oraz sposób wykonania. Jakie rodzaje profesjonalnych baterii kuchennych są dostępne na rynku?

Profesjonalne wyposażenie gastronomii należy dobierać z uwzględnieniem potrzeb jego użytkowników i samego wnętrza. Nieco inne urządzenia sprawdzą się na niewielkim zapleczu w barze szybkiej obsługi, a inne w dużych restauracjach serwujących setki dań dziennie. Przy zakupie sprzętów do kuchni warto również pamiętać, że powinny być wygodne w użytkowaniu i czyszczeniu. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając baterię gastronomiczną?

Jak wybrać baterię gastronomiczną?

Po pierwsze, wyposażenie kuchni – w tym bateria zlewozmywakowa – musi być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wysoka jakość gwarantuje dłuższą trwałość, dlatego najczęściej warto zapłacić nieco więcej i móc korzystać z urządzeń bez konieczności wymiany przez kilka lat.

Po drugie, profesjonalne wyposażenie kuchni powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno oczekiwać, żeby użytkownicy, czyli zarówno kucharze, jak i pomocnicy czy osoby odpowiedzialne za zmywanie naczyń delikatnie obchodzili się z baterią lub innymi sprzętami kuchennymi. Pośpiech podyktowany koniecznością wykonania zadań na czas powoduje, że zazwyczaj nie zwraca się uwagi na zachowanie specjalnej ostrożności podczas obsługi. W związku z tym wszystkie urządzenia należy wybierać, biorąc pod uwagę ich wytrzymałość i solidność.

Po trzecie, nie każdy rodzaj baterii gastronomicznej będzie pasował jednocześnie do małej oraz bardzo dużej kuchni. Dobrze wyposażona kuchnia – wyposażenie nie tylko w restauracji, lecz także w barze czy hotelu – powinna uwzględniać ilość przestrzeni, liczbę osób pracujących i serwowane potrawy.

profesjonalne wyposażenie kuchni

profesjonalne wyposażenie kuchni

Rodzaje profesjonalnych baterii kuchennych

Jakie wyróżnia się rodzaje baterii gastronomicznych? Na rynku dostępne są m.in. baterie z giętkim kranem, sztorcowe jednootworowe i ze spryskiwaczem, stojące kolumnowe i natryskowe. Wyposażenie kuchni gastronomicznej najrzadziej uwzględnia montaż baterii sztorcowej jednootworowej łokciowej lub z klasycznymi pokrętłami, ponieważ ma ona stosunkowo niewielki zasięg. Ten rodzaj sprawdza się wyłącznie w niewielkich kuchniach albo jako dodatkowe rozwiązanie np. do mycia rąk. Dużo częściej do profesjonalnych kuchni kupuje się baterie z giętkim kranem oraz ze spryskiwaczem. W pierwszym przypadku zasięg pracy również jest nieco ograniczony, ale łatwiej użytkować tego typu baterię niż sztorcową jednootworową, w drugim – zmywanie naczyń lub ich napełnianie będzie zdecydowanie prostsze ze względu na elastyczny wąż.

Wyposażenie gastronomii najczęściej wykorzystuje baterie stojące kolumnowe – sprawdzają się zarówno przy zlewach, jak i basenach gastronomicznych oraz baterie natryskowe, które pozwalają na wygodne mycie nawet bardzo dużych garnków czy patelni.

>

 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39
 • Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko
  Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko

  Półkolonie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu, jakie możesz zapewnić dziecku w czasie ferii lub wakacji. W ich trakcje na twoją pociechę czeka mnóstwo atrakcji, a także możliwość spędzenia czasu z kolegami pod fachową opieką instruktorów.

  Written on środa, 26 kwiecień 2023 14:56