czwartek, 18 maj 2023 11:20

Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Big Beans bar kawowy Big Beans bar kawowy mat.prasowe

Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

 Najlepsza dla nas jest kawa z ekspresu, ponieważ wtedy zmielone ziarna kawy krócej pozostają w wodzie. Taka kawa pobudza nasz umysł do działania i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Sprawdźmy zatem, jak piją kawę najwięksi smakosze kawy na świecie, czyli Włosi.

Jak przygotować idealne cappuccino?

Włoskie słowo “cappuccino” pochodzi od czerwonobrązowego koloru habitu, jaki nosili kapucyni w XVII w. Kawa cappuccino miała w tym okresie dokładnie taki sam kolor.

Obecnie do przygotowania idealnego cappuccino potrzebujemy:

 • pojedyncze espresso (25–35 ml),

 • podgrzane i spienione mleko (125–150 ml), o temperaturze 65-70 stopni.

Spienianie mleka to najtrudniejszy element w procesie przygotowania cappuccino:

 • Podgrzane i spienione mleko lejemy tak aby napój miał między 150ml, a 250ml

 • Mleko powinno utworzyć warstwę kremowej pianki o grubości 2 cm bez grubych pęcherzyków.

Włosi spożywają kawę cappuccino tylko do godziny 11:00.

Dowiedz się więcej: https://bigbeans.pl/bar-kawowy/

Jak przygotować espresso?

Nazwa espresso odnosi się do sposobu i szybkości przygotowania kawy. Profesjonalny włoski barista przygotuje espresso w minutę. Do klasycznego espresso potrzebujemy kawy, dobrego ekspresu i minimalnej ilości wody - od 25 do 35 ml. Temperatura wody powinna wynosić ok. 95 stopni.

Dobre espresso nie będzie ani zbyt gorzkie, ani zbyt kwaśne. Włoskie espresso ma intensywny smak i piankę na wierzchu, którą nazywają cremą.

Włosi piją espresso w dwóch, trzech łykach, stojąc przy barze. Przed każdym łykiem kawy piją wodę, żeby oczyścić kubki smakowe i delektować się smakiem espresso.

We Włoszech espresso pije się przez cały dzień.

Pyszna cappuccino i szybkie espresso w Big Beans

Jeżeli chcesz się rozkoszować prawdziwą kawą, to zapraszamy do naszej kawiarni. Proponujemy również catering i mobilny bar kawowy, jeżeli chcesz zaskoczyć swoich gości wyjątkową kawą o niezapomnianym smaku.

Dowiedz się więcej: https://bigbeans.pl/mobilny-barista/ • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54