czwartek, 18 maj 2023 11:20

Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Big Beans bar kawowy Big Beans bar kawowy mat.prasowe

Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

 Najlepsza dla nas jest kawa z ekspresu, ponieważ wtedy zmielone ziarna kawy krócej pozostają w wodzie. Taka kawa pobudza nasz umysł do działania i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Sprawdźmy zatem, jak piją kawę najwięksi smakosze kawy na świecie, czyli Włosi.

Jak przygotować idealne cappuccino?

Włoskie słowo “cappuccino” pochodzi od czerwonobrązowego koloru habitu, jaki nosili kapucyni w XVII w. Kawa cappuccino miała w tym okresie dokładnie taki sam kolor.

Obecnie do przygotowania idealnego cappuccino potrzebujemy:

 • pojedyncze espresso (25–35 ml),

 • podgrzane i spienione mleko (125–150 ml), o temperaturze 65-70 stopni.

Spienianie mleka to najtrudniejszy element w procesie przygotowania cappuccino:

 • Podgrzane i spienione mleko lejemy tak aby napój miał między 150ml, a 250ml

 • Mleko powinno utworzyć warstwę kremowej pianki o grubości 2 cm bez grubych pęcherzyków.

Włosi spożywają kawę cappuccino tylko do godziny 11:00.

Dowiedz się więcej: https://bigbeans.pl/bar-kawowy/

Jak przygotować espresso?

Nazwa espresso odnosi się do sposobu i szybkości przygotowania kawy. Profesjonalny włoski barista przygotuje espresso w minutę. Do klasycznego espresso potrzebujemy kawy, dobrego ekspresu i minimalnej ilości wody - od 25 do 35 ml. Temperatura wody powinna wynosić ok. 95 stopni.

Dobre espresso nie będzie ani zbyt gorzkie, ani zbyt kwaśne. Włoskie espresso ma intensywny smak i piankę na wierzchu, którą nazywają cremą.

Włosi piją espresso w dwóch, trzech łykach, stojąc przy barze. Przed każdym łykiem kawy piją wodę, żeby oczyścić kubki smakowe i delektować się smakiem espresso.

We Włoszech espresso pije się przez cały dzień.

Pyszna cappuccino i szybkie espresso w Big Beans

Jeżeli chcesz się rozkoszować prawdziwą kawą, to zapraszamy do naszej kawiarni. Proponujemy również catering i mobilny bar kawowy, jeżeli chcesz zaskoczyć swoich gości wyjątkową kawą o niezapomnianym smaku.

Dowiedz się więcej: https://bigbeans.pl/mobilny-barista/ • Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna
  Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna

  Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT doświadczył nieoczekiwanego zdarzenia, gdy piorun uderzył w maszynę nad Szczecinem. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem, a samolot musiał zawrócić do Warszawy.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 13:13
 • Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję
  Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję

  Tłumy Szczecinian przeszły ulicami miasta, by uczestniczyć w jubileuszowej, dwudziestej edycji Marszu dla Życia, wydarzeniu, które rokrocznie jednoczy społeczność w obronie najbardziej fundamentalnych wartości. Pod hasłem "Życie nie zna granic" uczestnicy wyruszyli z Jasnych Błoni, przechodząc trasę prowadzącą do szczecińskiej katedry. Za organizację odpowiadała Fundacja Małych Stópek, znana z licznych inicjatyw pro-life.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:01
 • Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji
  Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji

  Szczecińscy funkcjonariusze, działając na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa pedofilskie. Skazany, za którym wydano międzynarodowy list gończy, został odnaleziony i aresztowany po ponad roku poszukiwań. Jego przeszłość i działania stanowią przestrogę o ciągłej potrzebie czujności w obrębie społeczności.

  Written on piątek, 12 kwiecień 2024 16:38
 • Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie
  Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie

  W okolicach dworca kolejowego w Szczecinie rozegrała się awantura, w której główną rolę odegrał 30-latek. Incydent miał miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia i składał się z serii wydarzeń, które skutkowały raną dla jednego z uczestników oraz koniecznością interwencji policji i pogotowia ratunkowego.

  Written on czwartek, 11 kwiecień 2024 15:42
 • Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu
  Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu

  Poranek 10 kwietnia na szczecińskim Krzekowie przyniósł mieszankę emocji na drodze, gdy kolizja z udziałem czterech pojazdów zakłóciła spokój ulicy Szerokiej. Około godziny 10 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z trzema osobówkami, tworząc krętą sztafetę metalu i frustracji. Na szczęście wszyscy kierowcy wyszli z tego incydentu bez większych obrażeń, a jeszcze większe szczęście, że wszyscy byli trzeźwi, minimalizując ryzyko poważniejszych konsekwencji.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 15:12
 • Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu
  Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu

  Odkryj, jak efektywna integracja nowych pracowników wpływa na sukces organizacji. Dowiedz się, w jaki sposób szkolenia, zwłaszcza z facylitacji, mogą ułatwić ten proces, budując silne, zaangażowane i produktywne zespoły.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 11:05
 • Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie
  Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie

  Zdarzenie, które miało miejsce w miniony weekend przy ulicy Kolumba w Szczecinie, w pobliżu dworca Szczecin Główny, wstrząsnęło mieszkańcami miasta. Grupa osób zaatakowała mężczyznę, co skutkowało jego ranami, koniecznością pomocy medycznej oraz tajemniczym zniknięciem ofiary.

  Written on wtorek, 09 kwiecień 2024 14:37