Magazyny do wynajęcia – najlepszy okres w Polsce
Rynek powierzchni magazynowych w Polsce przeżywa obecnie najlepszy okres. W pierwszej połowie 2021 roku padły kolejne rekordy związane z liczbą powierzchni magazynowej w budowie, jak i popytem na nią. Magazyny są dla inwestorów najbardziej atrakcyjnymi aktywami i są dla nich bardziej interesujące niż nieruchomości biurowe.
Aktualnie magazyny na wynajem to zasoby liczące 22 mln mkw. powierzchni. Rynek nieruchomości magazynowych jest zatem wiodący, stał się liderem, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę realizowanych inwestycji.
Mocny rynek mimo pandemii
Pandemia koronawirusa nie doprowadziła do spadku popytu inwestycyjnego w Polsce. Zmieniły się natomiast preferencje. Transakcje z sektora przemysłowo-logistycznego aktualnie przeważają w transakcjach na rynku inwestycyjnym. Oznacza to, że powierzchnie magazynowe są nowym liderem na całym rynku nieruchomości.
Magazyny na wynajem do obsługi sektora e-commerce
Obserwujemy nie tylko dużo większe zainteresowanie inwestorów magazynami położonymi w największych miastach oraz ich okolicy. Zarówno inwestorzy, jak i kupujący czy najmujący interesują się też mniej popularnymi lokalizacjami. Wynika to m.in. z nasycenia już topowych lokalizacji obiektami typu hale produkcyjne czy parki magazynowe. Gruntów inwestycyjnych zaczyna brakować, głównie w najbardziej pożądanych lokalizacjach. Ponadto dla wielu ich ceny mogą być zdecydowanie odstraszające.
Inwestycja w grunty pod przyszłe inwestycje
Dobra passa rynku nieruchomości komercyjnych trwa, a zatem ziemią interesują się też osoby, które chcą zakupić grunty pod przyszłe inwestycje. Rosnąca wartość nieruchomości logistycznych oraz wysokie stopy zwrotu przyciągają inwestorów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Eksperci obliczyli, że wolumen transakcji oraz inwestycji w grunty przeznaczone pod budowę magazynów zwiększył się co najmniej o jedną piątą w tym roku.
Coraz większa grupa inwestorów analizuje zakup obiektów albo terenów pod nowe inwestycje. Co więcej, rośnie też liczba podmiotów decydujących się na finansowanie realizacji magazynów, głównie w największych miastach w Polsce. Rozchwytane są zatem nie tylko magazyny do wynajęcia, ale także grunty pod inwestycje w powierzchnie magazynowe. Część z nich decyduje się z kolei na budowę mniejszych obiektów magazynowych oddalonych od najważniejszych ośrodków miejskich.