piątek, 21 kwiecień 2023 11:40

Masaż klasyczny, sportowy, a może leczniczy? Zanim wybierzesz, poznaj różnice!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
gabinet masażu gabinet masażu materiał partnera

Masaż przynosi ukojenie ciału i umysłowi. Odpręża, relaksuje, pozwala pozbyć się nagromadzonego w ciele napięcia, jest zatem polecany każdemu, kto czuje, że stres daje mu się we znaki. Do wyboru mamy jednak różne rodzaju masażów, które spełniają również funkcje terapeutyczne. Który z nich wybrać – klasyczny, sportowy, a może leczniczy? Sprawdzamy, czym się różnią oraz na który z nich i w jakiej sytuacji najlepiej postawić.

 

Masaż klasyczny – czym się charakteryzuje?

Masaż klasyczny należy do najpopularniejszych. Polecany jest dla zdecydowanej większości osób, ponieważ działa ogólnie na całe ciało. Podczas jego wykonywania wykorzystywane są rozmaite techniki, takie jak ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie czy głaskanie. Masażysta używa dłoni, przedramion oraz łokci, nacisk dostosowując indywidualnie do potrzeb danej osoby. Masażystów oferujących tę formę odprężenia można znaleźć na stronie https://gabinetymasazu.pl/.

W masażu klasycznym przede wszystkim chodzi o relaks, odprężenie, pozbycie się bólu odczuwanego głównie w napiętych mięśniach. Można liczyć na poprawę przepływu krwi, ponadto zabieg ten dobrze wpływa na skórę. Daje szansę na zniwelowanie stresu, który negatywnie wpływa zarówno na ciało, jak i umysł.

Masaż sportowy – dla zawodowców i amatorów

Masaż sportowy należy do jednych z form masażu klasycznego. Stosowane tu są podobne techniki, poza tym podczas zabiegu również można uporać się z nagromadzonym napięciem i stresem. Główna różnica polega na stosowaniu większej siły nacisku. Ponadto masażysta skupia się na określonym mięśniu bądź grupie mięśniowej, które sportowcowi, w tym amatorowi, sprawiają najwięcej problemów.

Poprzez dobrze dostosowany nacisk oraz masowanie konkretnych mięśni można je rozluźnić. Dochodzi do stymulacji tkanki głębokiej, dzięki czemu poprawia się mobilność i elastyczność mięśni, a tym samym ciało jest mniej podatne na kontuzje i urazy. Dzięki masażowi sportowemu zwiększa się zakres ruchu, mięśnie, ścięgna i więzadła szybciej się regenerują, w efekcie sportowiec zyskuje na lepszej wydajności, co przekłada się na pożądane wyniki sportowe.

Masaż leczniczy – jako forma terapii

Podstawą masażu leczniczego jest wspomniany masaż klasyczny. Forma lecznicza ma jednak na celu wspomóc przede wszystkim uporanie się z dolegliwościami bólowymi spowodowanymi zmianami w organizmie, występującymi schorzeniami, stanami po urazach, kontuzjach, zabiegach czy wypadkach.

W masażu leczniczym korzysta się z technik, które wykorzystywane są w terapii manualnej. W dużej mierze zabieg ten sprawdza się przy bólach kręgosłupa, ale i chociażby w dolegliwościach reumatycznych.

Który typ zabiegu zatem wybrać? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, z jakim problemem się zmagamy oraz jakich efektów oczekujemy. Zarówno masaż klasyczny, sportowy, jak i leczniczy mają wiele zalet i przynoszą korzyści organizmowi. Skorzystajmy z pomocy specjalisty, aby właściwie wybrać i poprawić swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne.