sobota, 17 wrzesień 2022 11:44

Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
oferty pracy w opiece w Niemczech oferty pracy w opiece w Niemczech adobestock

Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

To całkowicie zrozumiałe – każda nowa praca, zwłaszcza za granicą, budzi niepewność. Warto więc dobrze przygotować się do wyjazdu. To pomoże Ci poczuć się pewnie na szteli. O czym zatem pamiętać?

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

Jednym z podstawowych zadań w pracy w niemieckiej opiece jest dbanie o komfort fizyczny i psychiczny podopiecznego. Obowiązki opiekunki to chociażby asystowanie i pomoc w czynnościach higienicznych, pilnowanie, by senior zażywał przepisane leki, spędzanie z nim czasu. Opiekunka często zajmuje się także domem: sprząta pomieszczenia, z których korzysta ona i osoba starsza, gotuje i robi zakupy. Zakres obowiązków różni się w zależności od potrzeb i oczekiwań seniora oraz jego rodziny. Wszystkie powinny być wyszczególnione w umowie, którą zawierasz z agencją zatrudniającą opiekunki w Niemczech.

Co zabrać do walizki, jadąc do Niemiec?

Decyzja zapadła, umowa podpisana. Do wyjazdu zostało kilka dni, czas więc zacząć się pakować. Oprócz podstawowych rzeczy, jak odzież, kosmetyki, urządzenia elektroniczne czy prywatne przedmioty, do walizki dobrze jest schować wszelkie potrzebne dokumenty. Co powinna mieć przy sobie opiekunka pracująca w Niemczech?

 • Dokument tożsamości: paszport, prawo jazdy, dowód osobisty. Ważne, by był aktualny;
 • Potwierdzenie posiadania polisy ubezpieczeniowej;
 • Umowę, jeśli współpracujesz z agencją pośredniczącą;
 • Jeśli jest wymagane: potwierdzenie szczepienia na COVID-19 albo ważny test z negatywnym wynikiem;
 • Dokument A1 – dostaniesz go w agencji.

Cechy idealnej opiekunki seniora

Praca w opiece w Niemczech jest popularnym zajęciem. Mimo tego nie każdy jest w stanie dobrze poczuć się w tym zawodzie. Opieka nad seniorem wymaga odpowiedniego podejścia do podopiecznego. Warto pamiętać, że wiele osób w podeszłym wieku cierpi na różne choroby. Może to wpływać na ich zachowanie i doprowadzać do stresujących sytuacji. W takich przypadkach trzeba się wykazać opanowaniem i profesjonalizmem. Idealna opiekunka w Niemczech jest zatem odporna na stres, cierpliwa, wyrozumiała, ma poczucie humoru i pogodne nastawienie. Umie zachować „zimną krew” w każdym momencie. Potrafi też rozmawiać po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym i jest otwarta na dialog. Opiekunka powinna także mieć podstawową wiedzę o najczęstszych schorzeniach wieku starczego.

Gdzie szukać ofert pracy w opiece w Niemczech?

Chcesz, żeby Twój pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka przebiegł bezproblemowo? Skorzystaj z usług profesjonalnej agencji opieki. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada – na SenioPort znajdziesz ich wiele. W ten sposób masz pewność, że firma, z którą współpracujesz, posiada doświadczenie i pracuje legalnie. Dobrym pomysłem jest zapytanie innych osób z branży, którą firmę opiekuńczą polecają. Doświadczone opiekunki w Niemczech wiedzą, czego należy się spodziewać, a na co absolutnie nie godzić. Zanim więc wyjedziesz do pracy za granicą, dołącz do kilku grup dla opiekunek w mediach społecznościowych. Koleżanki „po fachu” podzielą się z Tobą kilkoma przydatnymi wskazówkami.

Powyżej wymieniliśmy kwestie, o które musi zadbać każda opiekunka wyjeżdżająca po raz pierwszy do Niemiec. Mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę: zapewnij sobie bezpieczeństwo. Gwarantuje Ci go współpraca z renomowaną agencją, posiadającą wiedzę i doświadczenie. Sprawdź zatem najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech na SenioPort i znajdź idealne ogłoszenie dla siebie.

 

 • Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.
  Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.

  W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i niepokój stały się codziennością, coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na radzenie sobie z tymi wyzwaniami.

  Written on piątek, 01 grudzień 2023 10:09
 • Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?
  Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?

  Gdy nadchodzi lato, nachodzi nas naturalna chęć, aby coś zmienić. Dotyczy to ubioru, dodatków, które wybieramy, ale także pościeli, w której śpimy. Gdy temperatury rosną, nie po drodze nam z pluszowymi kocami i miękką flanelą. Szukamy lżejszej powłoki dla naszej kołdry i poduszki. Jaką pościel latem najlepiej jest więc wybierać?

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:15
 • W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?
  W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?

  Gdy po serii nieudanych zabiegów pielęgnacyjnych na włosach dochodzimy do wniosku, że potrzebne są nam kosmetyki do włosów z prawdziwego zdarzenia, nachodzą nas natychmiast pytania: jak ich szukać i co konkretnie kupić? Które kosmetyki do włosów sprawią, że nasze włosy i broda będą się poddawały stylizacji nieco łatwiej oraz które sprawią, że kosmyki nabiorą blasku i objętości? Poniżej postaram się podsunąć Wam kilka niezawodnych pomysłów na to, jak wyposażyć kompletną półkę dedykowaną włosom w swojej łazience!

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:07
 • Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach
  Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach

  Jeśli chodzi o flagowe smartfony, nie chodzi tylko o imponujący sprzęt i najnowocześniejsze funkcje. Interfejs użytkownika i optymalizacja oprogramowania są równie istotne w kształtowaniu ogólnego doświadczenia. W tym artykule zagłębimy się w świat przyjaznych dla użytkownika interfejsów i ulepszeń oprogramowania, które sprawiają, że korzystanie z flagowych urządzeń staje się przyjemnością. Od intuicyjnych gestów po terminowe aktualizacje, smartfony te są zaprojektowane tak, aby nadać priorytet i poprawić wrażenia użytkownika.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej
  Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej

  Ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne podczas zimowych dni, bo bez niego chłód staje się niezwykle uciążliwy. Nie powinno się kierować wyłącznie najnowszymi trendami modowymi, bo zdecydowanie ważniejszy staje się dobór niewłaściwego rozmiaru, dopasowanie do figury i preferowanego stylu. Wyróżnia się wiele rodzajów kurtek zimowych damskich, mogą być one pikowane, krótkie, długie, puchowe. Dla niektórych idealna będzie bombka, inni wybiorą budrysówkę, parkę lub pilotkę. Na cieplejsze dni sprawdzi się nawet ocieplana ramoneska skórzana, przyozdobiona kożuszkiem, który zapewnia dodatkową izolację.

  Written on poniedziałek, 13 listopad 2023 16:44
 • Jak oczyścić swoją energię?
  Jak oczyścić swoją energię?

  W dzisiejszych czasach pozbycie się negatywnych myśli jest naprawdę bardzo trudne, szczególnie gdy zewsząd każdego dnia atakuje nas ogrom niezbyt pozytywnych informacji. Czy w takim świecie można skutecznie oczyścić swoją energię? Jak najbardziej tak. Choć metod jest całkiem sporo, to jednak warto pamiętać o tym, że często kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie są odpromienniki.

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:57
 • Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!
  Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że niektóre bramy otwierają się z taką prędkością, że zanim zdążysz mrugnąć okiem, już są w pełni otwarte? To właśnie bramy szybkiego otwierania — innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. Ich kluczowe znaczenie wynika z wielu zalet, które przekładają się na efektywność i bezpieczeństwo pracy.

  Written on wtorek, 31 październik 2023 16:39