sobota, 17 wrzesień 2022 11:44

Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
oferty pracy w opiece w Niemczech oferty pracy w opiece w Niemczech adobestock

Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

To całkowicie zrozumiałe – każda nowa praca, zwłaszcza za granicą, budzi niepewność. Warto więc dobrze przygotować się do wyjazdu. To pomoże Ci poczuć się pewnie na szteli. O czym zatem pamiętać?

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

Jednym z podstawowych zadań w pracy w niemieckiej opiece jest dbanie o komfort fizyczny i psychiczny podopiecznego. Obowiązki opiekunki to chociażby asystowanie i pomoc w czynnościach higienicznych, pilnowanie, by senior zażywał przepisane leki, spędzanie z nim czasu. Opiekunka często zajmuje się także domem: sprząta pomieszczenia, z których korzysta ona i osoba starsza, gotuje i robi zakupy. Zakres obowiązków różni się w zależności od potrzeb i oczekiwań seniora oraz jego rodziny. Wszystkie powinny być wyszczególnione w umowie, którą zawierasz z agencją zatrudniającą opiekunki w Niemczech.

Co zabrać do walizki, jadąc do Niemiec?

Decyzja zapadła, umowa podpisana. Do wyjazdu zostało kilka dni, czas więc zacząć się pakować. Oprócz podstawowych rzeczy, jak odzież, kosmetyki, urządzenia elektroniczne czy prywatne przedmioty, do walizki dobrze jest schować wszelkie potrzebne dokumenty. Co powinna mieć przy sobie opiekunka pracująca w Niemczech?

 • Dokument tożsamości: paszport, prawo jazdy, dowód osobisty. Ważne, by był aktualny;
 • Potwierdzenie posiadania polisy ubezpieczeniowej;
 • Umowę, jeśli współpracujesz z agencją pośredniczącą;
 • Jeśli jest wymagane: potwierdzenie szczepienia na COVID-19 albo ważny test z negatywnym wynikiem;
 • Dokument A1 – dostaniesz go w agencji.

Cechy idealnej opiekunki seniora

Praca w opiece w Niemczech jest popularnym zajęciem. Mimo tego nie każdy jest w stanie dobrze poczuć się w tym zawodzie. Opieka nad seniorem wymaga odpowiedniego podejścia do podopiecznego. Warto pamiętać, że wiele osób w podeszłym wieku cierpi na różne choroby. Może to wpływać na ich zachowanie i doprowadzać do stresujących sytuacji. W takich przypadkach trzeba się wykazać opanowaniem i profesjonalizmem. Idealna opiekunka w Niemczech jest zatem odporna na stres, cierpliwa, wyrozumiała, ma poczucie humoru i pogodne nastawienie. Umie zachować „zimną krew” w każdym momencie. Potrafi też rozmawiać po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym i jest otwarta na dialog. Opiekunka powinna także mieć podstawową wiedzę o najczęstszych schorzeniach wieku starczego.

Gdzie szukać ofert pracy w opiece w Niemczech?

Chcesz, żeby Twój pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka przebiegł bezproblemowo? Skorzystaj z usług profesjonalnej agencji opieki. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada – na SenioPort znajdziesz ich wiele. W ten sposób masz pewność, że firma, z którą współpracujesz, posiada doświadczenie i pracuje legalnie. Dobrym pomysłem jest zapytanie innych osób z branży, którą firmę opiekuńczą polecają. Doświadczone opiekunki w Niemczech wiedzą, czego należy się spodziewać, a na co absolutnie nie godzić. Zanim więc wyjedziesz do pracy za granicą, dołącz do kilku grup dla opiekunek w mediach społecznościowych. Koleżanki „po fachu” podzielą się z Tobą kilkoma przydatnymi wskazówkami.

Powyżej wymieniliśmy kwestie, o które musi zadbać każda opiekunka wyjeżdżająca po raz pierwszy do Niemiec. Mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę: zapewnij sobie bezpieczeństwo. Gwarantuje Ci go współpraca z renomowaną agencją, posiadającą wiedzę i doświadczenie. Sprawdź zatem najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech na SenioPort i znajdź idealne ogłoszenie dla siebie.

 

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14
 • Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki
  Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki

  Sprzedawcy domów mogą napotkać kupujących z różnych środowisk. Sprzedawcy nieruchomości chcą znaleźć jak najlepszych nabywców dla swojej oferty .

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:48
 • Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?
  Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

  Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:44