sobota, 17 wrzesień 2022 11:44

Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
oferty pracy w opiece w Niemczech oferty pracy w opiece w Niemczech adobestock

Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

To całkowicie zrozumiałe – każda nowa praca, zwłaszcza za granicą, budzi niepewność. Warto więc dobrze przygotować się do wyjazdu. To pomoże Ci poczuć się pewnie na szteli. O czym zatem pamiętać?

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

Jednym z podstawowych zadań w pracy w niemieckiej opiece jest dbanie o komfort fizyczny i psychiczny podopiecznego. Obowiązki opiekunki to chociażby asystowanie i pomoc w czynnościach higienicznych, pilnowanie, by senior zażywał przepisane leki, spędzanie z nim czasu. Opiekunka często zajmuje się także domem: sprząta pomieszczenia, z których korzysta ona i osoba starsza, gotuje i robi zakupy. Zakres obowiązków różni się w zależności od potrzeb i oczekiwań seniora oraz jego rodziny. Wszystkie powinny być wyszczególnione w umowie, którą zawierasz z agencją zatrudniającą opiekunki w Niemczech.

Co zabrać do walizki, jadąc do Niemiec?

Decyzja zapadła, umowa podpisana. Do wyjazdu zostało kilka dni, czas więc zacząć się pakować. Oprócz podstawowych rzeczy, jak odzież, kosmetyki, urządzenia elektroniczne czy prywatne przedmioty, do walizki dobrze jest schować wszelkie potrzebne dokumenty. Co powinna mieć przy sobie opiekunka pracująca w Niemczech?

 • Dokument tożsamości: paszport, prawo jazdy, dowód osobisty. Ważne, by był aktualny;
 • Potwierdzenie posiadania polisy ubezpieczeniowej;
 • Umowę, jeśli współpracujesz z agencją pośredniczącą;
 • Jeśli jest wymagane: potwierdzenie szczepienia na COVID-19 albo ważny test z negatywnym wynikiem;
 • Dokument A1 – dostaniesz go w agencji.

Cechy idealnej opiekunki seniora

Praca w opiece w Niemczech jest popularnym zajęciem. Mimo tego nie każdy jest w stanie dobrze poczuć się w tym zawodzie. Opieka nad seniorem wymaga odpowiedniego podejścia do podopiecznego. Warto pamiętać, że wiele osób w podeszłym wieku cierpi na różne choroby. Może to wpływać na ich zachowanie i doprowadzać do stresujących sytuacji. W takich przypadkach trzeba się wykazać opanowaniem i profesjonalizmem. Idealna opiekunka w Niemczech jest zatem odporna na stres, cierpliwa, wyrozumiała, ma poczucie humoru i pogodne nastawienie. Umie zachować „zimną krew” w każdym momencie. Potrafi też rozmawiać po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym i jest otwarta na dialog. Opiekunka powinna także mieć podstawową wiedzę o najczęstszych schorzeniach wieku starczego.

Gdzie szukać ofert pracy w opiece w Niemczech?

Chcesz, żeby Twój pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka przebiegł bezproblemowo? Skorzystaj z usług profesjonalnej agencji opieki. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada – na SenioPort znajdziesz ich wiele. W ten sposób masz pewność, że firma, z którą współpracujesz, posiada doświadczenie i pracuje legalnie. Dobrym pomysłem jest zapytanie innych osób z branży, którą firmę opiekuńczą polecają. Doświadczone opiekunki w Niemczech wiedzą, czego należy się spodziewać, a na co absolutnie nie godzić. Zanim więc wyjedziesz do pracy za granicą, dołącz do kilku grup dla opiekunek w mediach społecznościowych. Koleżanki „po fachu” podzielą się z Tobą kilkoma przydatnymi wskazówkami.

Powyżej wymieniliśmy kwestie, o które musi zadbać każda opiekunka wyjeżdżająca po raz pierwszy do Niemiec. Mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę: zapewnij sobie bezpieczeństwo. Gwarantuje Ci go współpraca z renomowaną agencją, posiadającą wiedzę i doświadczenie. Sprawdź zatem najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech na SenioPort i znajdź idealne ogłoszenie dla siebie.

 

 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42
 • Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką
  Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką

  Nie od dziś wiadomo, że nasza cywilizacja produkuje olbrzymie ilości śmieci wszelakiego rodzaju. Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęcamy odpowiedniej segregacji odpadów. Jest to z pewnością jedno z tych działań proekologicznych, do których warto się przyłożyć, jeśli chcemy przekazać Ziemię w dobrym stanie dalszym pokoleniom.

  Written on czwartek, 02 luty 2023 19:08
 • Jak odnowić drewnianą podłogę?
  Jak odnowić drewnianą podłogę?

  Z całą pewnością możemy przyznać, że drewniane podłogi wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, mimo iż inwestycja w posadzkę wykonaną z drewna, niejednokrotnie wiąże się ze swoją wydatkiem. Jednak ponadczasowe piękno tego materiału przemawia za jego wyborem.

  Written on środa, 01 luty 2023 18:23
 • Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę
  Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę

  Każdy z nas od czasu do czasu miewa ochotę na "coś słodkiego". Szczególnie latem, gdy żar i upał dają nam o sobie znać, marzymy o pysznych, chłodnych i słodkich lodach.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 14:29
 • Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?
  Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?

  Wybierając blat do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego dopasowanie do aranżacji pomieszczenia, ale również wygodę codziennego użytkowania. Odpowiedni model powinien zarówno pięknie się prezentować, jak i cechować się dużą odpornością na uszkodzenia.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:48
 • Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?
  Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?

  Towarzyszy mężczyznom zarówno w sytuacjach całkowicie formalnych, jak i tych mniej oficjalnych - krawat jest po prostu ponadczasowym dodatkiem do męskich stylizacji, więc warto zakładać go zawsze wtedy, gdy chcemy prezentować się dobrze i z klasą - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ źle dobrany krawat może przynieść efekt zupełnie odwrotny.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:44