sobota, 17 wrzesień 2022 11:44

Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
oferty pracy w opiece w Niemczech oferty pracy w opiece w Niemczech adobestock

Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

To całkowicie zrozumiałe – każda nowa praca, zwłaszcza za granicą, budzi niepewność. Warto więc dobrze przygotować się do wyjazdu. To pomoże Ci poczuć się pewnie na szteli. O czym zatem pamiętać?

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

Jednym z podstawowych zadań w pracy w niemieckiej opiece jest dbanie o komfort fizyczny i psychiczny podopiecznego. Obowiązki opiekunki to chociażby asystowanie i pomoc w czynnościach higienicznych, pilnowanie, by senior zażywał przepisane leki, spędzanie z nim czasu. Opiekunka często zajmuje się także domem: sprząta pomieszczenia, z których korzysta ona i osoba starsza, gotuje i robi zakupy. Zakres obowiązków różni się w zależności od potrzeb i oczekiwań seniora oraz jego rodziny. Wszystkie powinny być wyszczególnione w umowie, którą zawierasz z agencją zatrudniającą opiekunki w Niemczech.

Co zabrać do walizki, jadąc do Niemiec?

Decyzja zapadła, umowa podpisana. Do wyjazdu zostało kilka dni, czas więc zacząć się pakować. Oprócz podstawowych rzeczy, jak odzież, kosmetyki, urządzenia elektroniczne czy prywatne przedmioty, do walizki dobrze jest schować wszelkie potrzebne dokumenty. Co powinna mieć przy sobie opiekunka pracująca w Niemczech?

 • Dokument tożsamości: paszport, prawo jazdy, dowód osobisty. Ważne, by był aktualny;
 • Potwierdzenie posiadania polisy ubezpieczeniowej;
 • Umowę, jeśli współpracujesz z agencją pośredniczącą;
 • Jeśli jest wymagane: potwierdzenie szczepienia na COVID-19 albo ważny test z negatywnym wynikiem;
 • Dokument A1 – dostaniesz go w agencji.

Cechy idealnej opiekunki seniora

Praca w opiece w Niemczech jest popularnym zajęciem. Mimo tego nie każdy jest w stanie dobrze poczuć się w tym zawodzie. Opieka nad seniorem wymaga odpowiedniego podejścia do podopiecznego. Warto pamiętać, że wiele osób w podeszłym wieku cierpi na różne choroby. Może to wpływać na ich zachowanie i doprowadzać do stresujących sytuacji. W takich przypadkach trzeba się wykazać opanowaniem i profesjonalizmem. Idealna opiekunka w Niemczech jest zatem odporna na stres, cierpliwa, wyrozumiała, ma poczucie humoru i pogodne nastawienie. Umie zachować „zimną krew” w każdym momencie. Potrafi też rozmawiać po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym i jest otwarta na dialog. Opiekunka powinna także mieć podstawową wiedzę o najczęstszych schorzeniach wieku starczego.

Gdzie szukać ofert pracy w opiece w Niemczech?

Chcesz, żeby Twój pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka przebiegł bezproblemowo? Skorzystaj z usług profesjonalnej agencji opieki. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada – na SenioPort znajdziesz ich wiele. W ten sposób masz pewność, że firma, z którą współpracujesz, posiada doświadczenie i pracuje legalnie. Dobrym pomysłem jest zapytanie innych osób z branży, którą firmę opiekuńczą polecają. Doświadczone opiekunki w Niemczech wiedzą, czego należy się spodziewać, a na co absolutnie nie godzić. Zanim więc wyjedziesz do pracy za granicą, dołącz do kilku grup dla opiekunek w mediach społecznościowych. Koleżanki „po fachu” podzielą się z Tobą kilkoma przydatnymi wskazówkami.

Powyżej wymieniliśmy kwestie, o które musi zadbać każda opiekunka wyjeżdżająca po raz pierwszy do Niemiec. Mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę: zapewnij sobie bezpieczeństwo. Gwarantuje Ci go współpraca z renomowaną agencją, posiadającą wiedzę i doświadczenie. Sprawdź zatem najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech na SenioPort i znajdź idealne ogłoszenie dla siebie.

 

 • Aktywne półkolonie, czyli jak mogą wyglądać wakacje w mieście
  Aktywne półkolonie, czyli jak mogą wyglądać wakacje w mieście

  Lato coraz bliżej, a ty wciąż zastanawiasz się, jak urozmaicić dziecku wakacje? Rodzinne wyjazdy to zaledwie część okresu wakacyjnego, w pozostałym czasie większość dzieci zostaje w domu. Starsze mogą bez problemu zająć się sobą, ale młodsze pociechy wymagają uwagi i opieki. Jeśli dodasz do tego moc atrakcji, z pewnością na długo zapamiętają te wakacje. To dlatego półkolonie w mieście cieszą się tak dużą popularnością. Na czym polegają? Sprawdź!

  Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39