Wszyscy kochamy wina
Wino to jeden z najpopularniejszych rodzajów alkoholu, który pasuje zarówno do wystawnej kolacji, jak i swobodnego spotkania ze znajomymi. Statystycznie częściej wybieramy wina słodkie, wina wytrawne padają nieco ofiarą stereotypu, gdyż charakteryzują się wyższą kwasowością. O tym, czy dane wino jest słodkie, czy też wytrawne, decyduje ilość cukru tzw. resztkowego. Wbrew pozorom wino wytrawne również zawiera określone ilości takiego cukru. Każdy kraj winiarski ma własną skalę określającą podział win na wytrawne i słodkie, a ilość cukru określa się w g/l.
Warto jednak pamiętać, że na faktyczne walory smakowe, a dokładniej poczucie słodkości wina, nie wpływa wyłącznie cukier, ale też np. kwasowość wina, garbniki czy zawartość alkoholu. Dlatego też czasem nawet wino wytrawne w smaku może wydawać się słodkawe. Zgodnie z polskimi normami za wino wytrawne uważa się wino mające do 1,5% cukru w 10 g/l, natomiast wina słodkie to wina zawierające od 8% do 16% w 60-150 g/l. Zasadniczo wina wytrawne zalecane są do podania przed posiłkiem lub w trakcie spożywania przekąsek oraz dań takich jak ryby, dziczyzna, sery czy białe mięso, wina słodkie natomiast pasują do deserów, owoców i orzechów. Z winami warto eksperymentować, czasem ich smak może zależeć nawet od nastroju i ogólnego klimatu.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie?
Choć wino jest niezwykle znanym alkoholem, to wiele osób wciąż ma niemałe problemy z dobraniem odpowiedniego trunku. Tym bardziej że sam smak wina pod niektórymi względami jest subiektywny. Dobór wina poniekąd polega na ciągłym poszukiwaniu najlepszego trunku. Bardzo pomocny w tym może okazać się kurs sommelierski (np. kurs sommelierski online). Zanim jednak wybierzesz się na kurs sommelierski, warto już teraz skupić się na kilku obiektywnych czynnikach pomagających wybrać wino.
Bezsprzecznie jednym z kluczowych aspektów jest odmiana winogron. Do bardziej treściwych dań zalecane jest wino pełniejsze, o wysokiej zawartości tanin. Wzmocni ono smak spożywanego posiłku. Tu polecane są m.in. szczepy Cabernet Sauvignon i Merlot. Wybór odmian jest jednak tak przebogaty, że można spędzić całe lata na porównywaniu ich smaku, aromatu, kwasowości czy innych parametrów. Ponadto niezwykle istotne są takie czynniki jak rocznik wina oraz czas i sposób jego dojrzewania.
Przy kolorze wina kluczowe role odgrywa jego intensywność, odblask oraz przejrzystość. Jeśli wino jest bardzo ciemne, może sugerować to przekroczenie jego optimum. Dobre wino białe ma kolor złocisty, intensywny i żywy, podczas gdy dobre wino czerwone ma jaśniejszą barwę przy młodszym trunku i ciemniejszą przy starszym.
Na moc wina wpływa przede wszystkim zawartość alkoholu. Przyjmuje się, że wina lekkie mają nie więcej niż 10,5% alkoholu, wina średniej mocy to około 12,5% alkoholu, a wszystko powyżej to wina mocne. Ponadto warto wiedzieć, że wina słodkie zazwyczaj mają wyższą zawartość alkoholu niż wina wytrawne. Najmocniejsze wina to wina wzmocnione, takie jak Portu czy Sherry – mogą mieć nawet 16-18% alkoholu. Wybierając wino, nie zapomnij również o roli zapachu, choć jego ocena może być w dużej mierze subiektywna.
Kurs sommelierski online to jedna z dróg, która pozwoli Ci lepiej poznać świat win oraz łatwiej znaleźć najlepsze trunki. Wyrusz w niezwykłą podróż w poszukiwaniu swoich ulubionych smaków!