środa, 18 grudzień 2024 10:21

Oszustwo internetowe w Szczecinku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Straciła oszczędności życia Straciła oszczędności życia fot: Pixabay

64-letnia mieszkanka powiatu szczecineckiego straciła swoje oszczędności życia, odpowiadając na internetową ofertę inwestycyjną. Oszuści wykorzystali jej zaufanie i dane osobowe, aby przejąć 160 tysięcy złotych. Policja przestrzega przed podobnymi schematami działania i apeluje o rozwagę przy podejmowaniu decyzji finansowych.

Spis treści:

Jak doszło do oszustwa

64-letnia mieszkanka powiatu szczecineckiego została oszukana na kwotę 160 tysięcy złotych. Zaczęło się od prostej interakcji na portalu internetowym. Kobieta odpowiedziała na pytanie o swoją przyszłość finansową, podając rok urodzenia. Był to pretekst dla oszustów do nawiązania kontaktu. Następnego dnia skontaktowała się z nią osoba przedstawiająca się jako menedżer firmy inwestycyjnej. 64-latka została przekonana do założenia nowego konta bankowego. Podczas tej operacji udostępniła swoje dane osobowe, loginy i hasła. Następnie została poinformowana, że jej środki będą inwestowane na specjalnej giełdzie. Oszuści zdobyli pełny dostęp do jej finansów.

Kolejne role oszustów

W oszustwie brały udział kolejne osoby podszywające się pod analityków giełdowych. Pierwszy z nich poprosił kobietę o przelanie 50 tysięcy złotych na wskazane konto. Po kilku dniach zaproponowano inwestycję większej kwoty, czyli 100 tysięcy złotych. Kobieta zaciągnęła kredyt, aby spełnić żądania oszustów. W kolejnym etapie kobieta została poproszona o wpłatę pieniędzy do wpłatomatu konwertującego gotówkę na bitcoiny. Gdy okazało się, że urządzenie nie działa, zaproponowano osobiste przekazanie gotówki. Oszuści wykorzystali ustalone hasło bezpieczeństwa, aby zyskać zaufanie ofiary. Niestety, pieniądze nigdy nie trafiły na konto inwestycyjne.

Apel policji

Policja w Szczecinku przestrzega przed fałszywymi ofertami inwestycyjnymi. Asp. sztab. Anna Matys apeluje o szczególną ostrożność w kontaktach z osobami namawiającymi na szybkie zyski. Podkreśla, aby nie udostępniać danych logowania ani poufnych informacji dotyczących kont bankowych. Osoby logujące się do bankowości elektronicznej powinny unikać instalowania podejrzanego oprogramowania. Policja wskazuje także, aby nie przekazywać środków dalej, jeśli otrzymaliśmy je od nieznanych nadawców. Tego typu działania mogą prowadzić do nieświadomego udziału w przestępstwie.

Nie daj się skusić atrakcyjną ofertą szybkiego zysku i nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pod wpływem emocji - Asp. sztab. Anna Matys

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na PolicjiAsp. sztab. Anna Matys

Jak się chronić przed oszustami

Aby uniknąć podobnych sytuacji, należy stosować się do kilku zasad:

  • Nie podawaj danych logowania ani numerów PESEL obcym osobom.
  • Unikaj instalacji aplikacji na urządzeniach służących do bankowości.
  • W razie podejrzenia oszustwa natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem.
  • Złóż zawiadomienie na policji w przypadku utraty pieniędzy.

Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej - Asp. sztab. Anna Matys

Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli Twój doradca o to prosi. Możesz nieświadomie brać udział w przestępstwie - - Asp. sztab. Anna Matys

Oszustwa finansowe stają się coraz bardziej wyszukane. Policja zachęca do zachowania czujności przy podejmowaniu decyzji finansowych.

źródło: GS24.plv