poniedziałek, 14 marzec 2022 18:39

Jakie są wymagania na opiekuna osób starszych w naszym kraju i w Niemczech?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz pixabay

Opiekun osoby starszej to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Co więcej, jest to również zawód, który nigdy nie stanie w obliczu tak zwanego kryzysu.

Opiekunowie byli, są i za pewne będą cały czas potrzebni. Jednak by znaleźć zatrudnienie w tym sektorze, trzeba spełnić odpowiednie wymagania. Odnoszą się one nie tylko do osobistych predyspozycji, ale także i do odpowiednich kwalifikacji. Tak więc jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w naszym kraju, a także i w Niemczech?

Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Polsce?

Okazuje się, że opiekunem osób starszych wcale nie jest tak łatwo zostać. Dana osoba musi mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale przede wszystkim również i kompetencje miękkie. Zaliczane są do nich indywidualne cechy charakteru i uwarunkowania personalne. Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz, a także tego typu praca w każdym innym mieście na terenie naszego kraju jest niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. Perfekcyjny opiekun powinien więc być:

 • empatyczny
 • niezwykle cierpliwy
 • wyrozumiały

Dodatkowo opiekun ten powinien cechować się niezwykłą łatwością w nawiązywaniu kontaktów i powinien umieć świetnie wyczuć emocje podopiecznego. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawność fizyczna- wiele osób starszych nie jest wstanie poruszać się samodzielnie, a także są to osoby leżące. Opiekun musi więc być odpowiednio silny, by podnieść podopiecznego, a także go wykąpać i wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne. Niezbędne jest również doświadczenie medyczne w pracy z ludźmi. Warto więc zainteresować się kursami zawodowymi, jeśli mamy w planach karierę w tym sektorze.

Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech?

Niemcy są krajem, który jest najchętniej wybierany przez Polaków na emigrację zawodową. Oczywiście kariera w zawodzie opiekuna osób starszych jest tam jak najbardziej możliwa, a dodatkowo będzie się ona wiązała z niezwykle atrakcyjnym wynagrodzeniem. Tak więc jaki powinien być opiekun osoby starszej Niemcy? Otóż śmiało można powiedzieć, że wymagania niezbyt różnią się od tych, które obowiązują w naszym kraju. Niemniej jednak niemieccy pracodawcy o wiele wyżej cenią sobie długoletnie doświadczenie i kierunkowe wykształcenie np. w zawodzie pielęgniarki. Trzeba liczyć się również z tym, że wymagany jest język angielski, a także komunikatywna znajomość języka niemieckiego, co pozwoli na odpowiednie zrozumienie podopiecznego i poprawne wykonywanie swoich obowiązków.

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14
 • Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki
  Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki

  Sprzedawcy domów mogą napotkać kupujących z różnych środowisk. Sprzedawcy nieruchomości chcą znaleźć jak najlepszych nabywców dla swojej oferty .

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:48
 • Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?
  Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

  Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:44