poniedziałek, 14 marzec 2022 18:39

Jakie są wymagania na opiekuna osób starszych w naszym kraju i w Niemczech?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz pixabay

Opiekun osoby starszej to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Co więcej, jest to również zawód, który nigdy nie stanie w obliczu tak zwanego kryzysu.

Opiekunowie byli, są i za pewne będą cały czas potrzebni. Jednak by znaleźć zatrudnienie w tym sektorze, trzeba spełnić odpowiednie wymagania. Odnoszą się one nie tylko do osobistych predyspozycji, ale także i do odpowiednich kwalifikacji. Tak więc jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w naszym kraju, a także i w Niemczech?

Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Polsce?

Okazuje się, że opiekunem osób starszych wcale nie jest tak łatwo zostać. Dana osoba musi mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale przede wszystkim również i kompetencje miękkie. Zaliczane są do nich indywidualne cechy charakteru i uwarunkowania personalne. Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz, a także tego typu praca w każdym innym mieście na terenie naszego kraju jest niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. Perfekcyjny opiekun powinien więc być:

 • empatyczny
 • niezwykle cierpliwy
 • wyrozumiały

Dodatkowo opiekun ten powinien cechować się niezwykłą łatwością w nawiązywaniu kontaktów i powinien umieć świetnie wyczuć emocje podopiecznego. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawność fizyczna- wiele osób starszych nie jest wstanie poruszać się samodzielnie, a także są to osoby leżące. Opiekun musi więc być odpowiednio silny, by podnieść podopiecznego, a także go wykąpać i wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne. Niezbędne jest również doświadczenie medyczne w pracy z ludźmi. Warto więc zainteresować się kursami zawodowymi, jeśli mamy w planach karierę w tym sektorze.

Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech?

Niemcy są krajem, który jest najchętniej wybierany przez Polaków na emigrację zawodową. Oczywiście kariera w zawodzie opiekuna osób starszych jest tam jak najbardziej możliwa, a dodatkowo będzie się ona wiązała z niezwykle atrakcyjnym wynagrodzeniem. Tak więc jaki powinien być opiekun osoby starszej Niemcy? Otóż śmiało można powiedzieć, że wymagania niezbyt różnią się od tych, które obowiązują w naszym kraju. Niemniej jednak niemieccy pracodawcy o wiele wyżej cenią sobie długoletnie doświadczenie i kierunkowe wykształcenie np. w zawodzie pielęgniarki. Trzeba liczyć się również z tym, że wymagany jest język angielski, a także komunikatywna znajomość języka niemieckiego, co pozwoli na odpowiednie zrozumienie podopiecznego i poprawne wykonywanie swoich obowiązków.

 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42
 • Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką
  Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką

  Nie od dziś wiadomo, że nasza cywilizacja produkuje olbrzymie ilości śmieci wszelakiego rodzaju. Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęcamy odpowiedniej segregacji odpadów. Jest to z pewnością jedno z tych działań proekologicznych, do których warto się przyłożyć, jeśli chcemy przekazać Ziemię w dobrym stanie dalszym pokoleniom.

  Written on czwartek, 02 luty 2023 19:08
 • Jak odnowić drewnianą podłogę?
  Jak odnowić drewnianą podłogę?

  Z całą pewnością możemy przyznać, że drewniane podłogi wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, mimo iż inwestycja w posadzkę wykonaną z drewna, niejednokrotnie wiąże się ze swoją wydatkiem. Jednak ponadczasowe piękno tego materiału przemawia za jego wyborem.

  Written on środa, 01 luty 2023 18:23
 • Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę
  Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę

  Każdy z nas od czasu do czasu miewa ochotę na "coś słodkiego". Szczególnie latem, gdy żar i upał dają nam o sobie znać, marzymy o pysznych, chłodnych i słodkich lodach.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 14:29
 • Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?
  Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?

  Wybierając blat do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego dopasowanie do aranżacji pomieszczenia, ale również wygodę codziennego użytkowania. Odpowiedni model powinien zarówno pięknie się prezentować, jak i cechować się dużą odpornością na uszkodzenia.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:48
 • Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?
  Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?

  Towarzyszy mężczyznom zarówno w sytuacjach całkowicie formalnych, jak i tych mniej oficjalnych - krawat jest po prostu ponadczasowym dodatkiem do męskich stylizacji, więc warto zakładać go zawsze wtedy, gdy chcemy prezentować się dobrze i z klasą - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ źle dobrany krawat może przynieść efekt zupełnie odwrotny.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:44