poniedziałek, 14 marzec 2022 18:39

Jakie są wymagania na opiekuna osób starszych w naszym kraju i w Niemczech?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz pixabay

Opiekun osoby starszej to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Co więcej, jest to również zawód, który nigdy nie stanie w obliczu tak zwanego kryzysu.

Opiekunowie byli, są i za pewne będą cały czas potrzebni. Jednak by znaleźć zatrudnienie w tym sektorze, trzeba spełnić odpowiednie wymagania. Odnoszą się one nie tylko do osobistych predyspozycji, ale także i do odpowiednich kwalifikacji. Tak więc jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w naszym kraju, a także i w Niemczech?

Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Polsce?

Okazuje się, że opiekunem osób starszych wcale nie jest tak łatwo zostać. Dana osoba musi mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale przede wszystkim również i kompetencje miękkie. Zaliczane są do nich indywidualne cechy charakteru i uwarunkowania personalne. Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz, a także tego typu praca w każdym innym mieście na terenie naszego kraju jest niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. Perfekcyjny opiekun powinien więc być:

  • empatyczny
  • niezwykle cierpliwy
  • wyrozumiały

Dodatkowo opiekun ten powinien cechować się niezwykłą łatwością w nawiązywaniu kontaktów i powinien umieć świetnie wyczuć emocje podopiecznego. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawność fizyczna- wiele osób starszych nie jest wstanie poruszać się samodzielnie, a także są to osoby leżące. Opiekun musi więc być odpowiednio silny, by podnieść podopiecznego, a także go wykąpać i wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne. Niezbędne jest również doświadczenie medyczne w pracy z ludźmi. Warto więc zainteresować się kursami zawodowymi, jeśli mamy w planach karierę w tym sektorze.

Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech?

Niemcy są krajem, który jest najchętniej wybierany przez Polaków na emigrację zawodową. Oczywiście kariera w zawodzie opiekuna osób starszych jest tam jak najbardziej możliwa, a dodatkowo będzie się ona wiązała z niezwykle atrakcyjnym wynagrodzeniem. Tak więc jaki powinien być opiekun osoby starszej Niemcy? Otóż śmiało można powiedzieć, że wymagania niezbyt różnią się od tych, które obowiązują w naszym kraju. Niemniej jednak niemieccy pracodawcy o wiele wyżej cenią sobie długoletnie doświadczenie i kierunkowe wykształcenie np. w zawodzie pielęgniarki. Trzeba liczyć się również z tym, że wymagany jest język angielski, a także komunikatywna znajomość języka niemieckiego, co pozwoli na odpowiednie zrozumienie podopiecznego i poprawne wykonywanie swoich obowiązków.