poniedziałek, 14 marzec 2022 18:39

Jakie są wymagania na opiekuna osób starszych w naszym kraju i w Niemczech?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz pixabay

Opiekun osoby starszej to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Co więcej, jest to również zawód, który nigdy nie stanie w obliczu tak zwanego kryzysu.

Opiekunowie byli, są i za pewne będą cały czas potrzebni. Jednak by znaleźć zatrudnienie w tym sektorze, trzeba spełnić odpowiednie wymagania. Odnoszą się one nie tylko do osobistych predyspozycji, ale także i do odpowiednich kwalifikacji. Tak więc jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w naszym kraju, a także i w Niemczech?

Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Polsce?

Okazuje się, że opiekunem osób starszych wcale nie jest tak łatwo zostać. Dana osoba musi mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale przede wszystkim również i kompetencje miękkie. Zaliczane są do nich indywidualne cechy charakteru i uwarunkowania personalne. Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz, a także tego typu praca w każdym innym mieście na terenie naszego kraju jest niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. Perfekcyjny opiekun powinien więc być:

 • empatyczny
 • niezwykle cierpliwy
 • wyrozumiały

Dodatkowo opiekun ten powinien cechować się niezwykłą łatwością w nawiązywaniu kontaktów i powinien umieć świetnie wyczuć emocje podopiecznego. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawność fizyczna- wiele osób starszych nie jest wstanie poruszać się samodzielnie, a także są to osoby leżące. Opiekun musi więc być odpowiednio silny, by podnieść podopiecznego, a także go wykąpać i wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne. Niezbędne jest również doświadczenie medyczne w pracy z ludźmi. Warto więc zainteresować się kursami zawodowymi, jeśli mamy w planach karierę w tym sektorze.

Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech?

Niemcy są krajem, który jest najchętniej wybierany przez Polaków na emigrację zawodową. Oczywiście kariera w zawodzie opiekuna osób starszych jest tam jak najbardziej możliwa, a dodatkowo będzie się ona wiązała z niezwykle atrakcyjnym wynagrodzeniem. Tak więc jaki powinien być opiekun osoby starszej Niemcy? Otóż śmiało można powiedzieć, że wymagania niezbyt różnią się od tych, które obowiązują w naszym kraju. Niemniej jednak niemieccy pracodawcy o wiele wyżej cenią sobie długoletnie doświadczenie i kierunkowe wykształcenie np. w zawodzie pielęgniarki. Trzeba liczyć się również z tym, że wymagany jest język angielski, a także komunikatywna znajomość języka niemieckiego, co pozwoli na odpowiednie zrozumienie podopiecznego i poprawne wykonywanie swoich obowiązków.

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 14:36
 • Co to jest astaksantyna?
  Co to jest astaksantyna?

  Astaksantyna  jest związkiem chemicznym zaliczanym do grupy ksantofili - pochodnych tlenowych karotenów. Występuje naturalnie w przyrodzie - jest produktem syntezy grzybów i innych mikroorganizmów. Ważnym jest fakt, że nie wytwarza go nasz organizm. 

  Written on środa, 18 maj 2022 13:21
 • Dobra praca bez wychodzenia z domu, czyli jak znaleźć pracę przez Internet
  Dobra praca bez wychodzenia z domu, czyli jak znaleźć pracę przez Internet

  Nadchodzące zmiany w życiu zawodowym to zawsze stres i silne emocje, które mogą nieco przytłaczać. Nie warto jednak tracić chęci do działania, bo nowa praca czeka na Ciebie na ekranie komputera.

  Written on poniedziałek, 16 maj 2022 07:00
 • Laweta Magdeburg Niemcy, czyli całodobowe wsparcie kierowców w trasie
  Laweta Magdeburg Niemcy, czyli całodobowe wsparcie kierowców w trasie

  Gdy wyruszasz w trasę, musisz liczyć się z tym, że podróż może zostać przerwana w najbardziej niespodziewanym momencie. Zdarzenia drogowe to coś, czego nie sposób przewidzieć, jednak można przygotować się na ich wypadek.

  Written on środa, 11 maj 2022 13:04
 • Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze
  Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze

  Gryka stanowi rodzaj zboża, mającego szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, ze względu na cenne właściwości zdrowotne. Jest źródłem białka wysokiej jakości, a także aminokwasów egzogennych.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:41
 • Sąd Najwyższy po raz kolejny po stronie frankowiczów
  Sąd Najwyższy po raz kolejny po stronie frankowiczów

  W dniu 28 kwietnia 2022 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, której skutki mogą być istotne przede wszystkim dla frankowiczów-przedsiębiorców (a dokładniej: kredytobiorców, którzy nie mają statusu konsumenta).

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 08:31
 • Jak przygotować niemowlę na wiosenny spacer!
  Jak przygotować niemowlę na wiosenny spacer!

  Wiosna to okres w roku, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Mimo że czasem nieprzewidywalna, wietrzna lub bardzo zimna, wiosna to czas, kiedy spacery z maluszkiem pozwalają na budowanie naturalnej bariery ochronnej organizmu. 

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 08:27