Opiekunowie byli, są i za pewne będą cały czas potrzebni. Jednak by znaleźć zatrudnienie w tym sektorze, trzeba spełnić odpowiednie wymagania. Odnoszą się one nie tylko do osobistych predyspozycji, ale także i do odpowiednich kwalifikacji. Tak więc jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w naszym kraju, a także i w Niemczech?
Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Polsce?
Okazuje się, że opiekunem osób starszych wcale nie jest tak łatwo zostać. Dana osoba musi mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale przede wszystkim również i kompetencje miękkie. Zaliczane są do nich indywidualne cechy charakteru i uwarunkowania personalne. Opieka nad osobami starszymi Bydgoszcz, a także tego typu praca w każdym innym mieście na terenie naszego kraju jest niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. Perfekcyjny opiekun powinien więc być:
- empatyczny
- niezwykle cierpliwy
- wyrozumiały
Dodatkowo opiekun ten powinien cechować się niezwykłą łatwością w nawiązywaniu kontaktów i powinien umieć świetnie wyczuć emocje podopiecznego. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawność fizyczna- wiele osób starszych nie jest wstanie poruszać się samodzielnie, a także są to osoby leżące. Opiekun musi więc być odpowiednio silny, by podnieść podopiecznego, a także go wykąpać i wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne. Niezbędne jest również doświadczenie medyczne w pracy z ludźmi. Warto więc zainteresować się kursami zawodowymi, jeśli mamy w planach karierę w tym sektorze.
Jakie są wymagania na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech?
Niemcy są krajem, który jest najchętniej wybierany przez Polaków na emigrację zawodową. Oczywiście kariera w zawodzie opiekuna osób starszych jest tam jak najbardziej możliwa, a dodatkowo będzie się ona wiązała z niezwykle atrakcyjnym wynagrodzeniem. Tak więc jaki powinien być opiekun osoby starszej Niemcy? Otóż śmiało można powiedzieć, że wymagania niezbyt różnią się od tych, które obowiązują w naszym kraju. Niemniej jednak niemieccy pracodawcy o wiele wyżej cenią sobie długoletnie doświadczenie i kierunkowe wykształcenie np. w zawodzie pielęgniarki. Trzeba liczyć się również z tym, że wymagany jest język angielski, a także komunikatywna znajomość języka niemieckiego, co pozwoli na odpowiednie zrozumienie podopiecznego i poprawne wykonywanie swoich obowiązków.