sobota, 11 marzec 2023 14:32

Ginekologia, gabinet ginekologiczny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Oceń ten artykuł
(35 głosów)
ginekolog Oleśnica ginekolog Oleśnica mat.prasowe

Ginekologia to dziedzina medycyny, w ramach której dba się o zdrowie kobiet oraz zapobiega chorobom w obszarze ich układu rozrodczego. Przedstawiciele tej gałęzi medycyny – ginekolodzy – zajmują się leczeniem zaburzeń fizjologicznych, jak i patologicznych problemach.

Z punktu widzenia ginekologii bada się przede wszystkim narządy płciowe kobiet. Zalicza się do nich między innymi:

 • pochwa,

 • macica,

 • jajowody,

 • jajniki,

 • srom,

 • piersi.

Ginekolog Oleśnica. Jakie choroby diagnozuje i leczy?

W ramach swojej codziennej pracy lekarze o specjalizacji ginekologicznej (w tym np. ginekolog Oleśnica) diagnozują i leczą takie choroby jak:

 • zapalenie jajników,

 • torbiel jajnika,

 • nowotwór piersi,

 • rak szyjki macicy,

 • oraz choroby przenoszone drogą płciową.

Ginekolog Oleśnica. Pomoc medyczna dla kobiet w ciąży

Oprócz leczenia chorób ginekologia zajmuje się również opieką nad kobietami w ciąży. Rozumie się przez tonadzór nad przebiegiem ciąży, a także diagnostykę i leczenie chorób ciążowych oraz przygotowanie organizmu kobiecego do wielkiego wyzwania, jakim jest poród.

Przykładowo, ginekolodzy wykonują badania prenatalne, w tym np. badanie ultrasonograficzne USG czy metody biochemiczne. Dzięki temu można – jeszcze na etapie płodu – wykryć zaburzenia.

Czym jeszcze zajmują się ginekolodzy?

Lekarze ginekolodzy pomagają swoim pacjentkom również w kwestiach związanych z antykoncepcją, menopauzą oraz zaburzeniami miesiączkowania.

Ginekolodzy mogą także udzielać porad w takich kwestiach jak choćby zdrowie seksualne, utrzymanie higieny intymnej.

Last but not least, udzielają oni zaleceń i wskazówek w zakresie profilaktyki przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ginekolog Oleśnica. Kiedy kobieta powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dzieje się tak z prostego powodu – wszystko zależy od wieku kobiety, jej stanu zdrowia itp. Mimo to można wyróżnić kilka sytuacji, w których wizyta w gabinecie ginekologicznym jest, jeśli nie konieczna, to przynajmniej zalecana. Przedstawiliśmy Ci je poniżej:

 • nieprawidłowy wygląd (rozumie się przez to kolor oraz gęstość) lub zapach wydzieliny z pochwy,

 • miesiączki, które występują nieregularnie, a ich przechodzenie jest bolesne. Alarmujący powinien być również brak miesiączek bądź ich nadmierna obfitość.

 • nawracający ból podczas odbywania stosunku seksualnego,

 • krwawienia międzymiesiączkowe,

 • swędzenie, pieczenie lub ból, który występuje w okolicach intymnych – dyskomfort jest jednym z częstszych powodów, dla których kobiety decydują się na wizytę w gabinecie ginekologicznym,

 • guzki lub inne nienaturalne zgrubienia w okolicach piersi.

 • Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.
  Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.

  W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i niepokój stały się codziennością, coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na radzenie sobie z tymi wyzwaniami.

  Written on piątek, 01 grudzień 2023 10:09
 • Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?
  Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?

  Gdy nadchodzi lato, nachodzi nas naturalna chęć, aby coś zmienić. Dotyczy to ubioru, dodatków, które wybieramy, ale także pościeli, w której śpimy. Gdy temperatury rosną, nie po drodze nam z pluszowymi kocami i miękką flanelą. Szukamy lżejszej powłoki dla naszej kołdry i poduszki. Jaką pościel latem najlepiej jest więc wybierać?

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:15
 • W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?
  W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?

  Gdy po serii nieudanych zabiegów pielęgnacyjnych na włosach dochodzimy do wniosku, że potrzebne są nam kosmetyki do włosów z prawdziwego zdarzenia, nachodzą nas natychmiast pytania: jak ich szukać i co konkretnie kupić? Które kosmetyki do włosów sprawią, że nasze włosy i broda będą się poddawały stylizacji nieco łatwiej oraz które sprawią, że kosmyki nabiorą blasku i objętości? Poniżej postaram się podsunąć Wam kilka niezawodnych pomysłów na to, jak wyposażyć kompletną półkę dedykowaną włosom w swojej łazience!

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:07
 • Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach
  Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach

  Jeśli chodzi o flagowe smartfony, nie chodzi tylko o imponujący sprzęt i najnowocześniejsze funkcje. Interfejs użytkownika i optymalizacja oprogramowania są równie istotne w kształtowaniu ogólnego doświadczenia. W tym artykule zagłębimy się w świat przyjaznych dla użytkownika interfejsów i ulepszeń oprogramowania, które sprawiają, że korzystanie z flagowych urządzeń staje się przyjemnością. Od intuicyjnych gestów po terminowe aktualizacje, smartfony te są zaprojektowane tak, aby nadać priorytet i poprawić wrażenia użytkownika.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej
  Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej

  Ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne podczas zimowych dni, bo bez niego chłód staje się niezwykle uciążliwy. Nie powinno się kierować wyłącznie najnowszymi trendami modowymi, bo zdecydowanie ważniejszy staje się dobór niewłaściwego rozmiaru, dopasowanie do figury i preferowanego stylu. Wyróżnia się wiele rodzajów kurtek zimowych damskich, mogą być one pikowane, krótkie, długie, puchowe. Dla niektórych idealna będzie bombka, inni wybiorą budrysówkę, parkę lub pilotkę. Na cieplejsze dni sprawdzi się nawet ocieplana ramoneska skórzana, przyozdobiona kożuszkiem, który zapewnia dodatkową izolację.

  Written on poniedziałek, 13 listopad 2023 16:44
 • Jak oczyścić swoją energię?
  Jak oczyścić swoją energię?

  W dzisiejszych czasach pozbycie się negatywnych myśli jest naprawdę bardzo trudne, szczególnie gdy zewsząd każdego dnia atakuje nas ogrom niezbyt pozytywnych informacji. Czy w takim świecie można skutecznie oczyścić swoją energię? Jak najbardziej tak. Choć metod jest całkiem sporo, to jednak warto pamiętać o tym, że często kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie są odpromienniki.

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:57
 • Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!
  Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że niektóre bramy otwierają się z taką prędkością, że zanim zdążysz mrugnąć okiem, już są w pełni otwarte? To właśnie bramy szybkiego otwierania — innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. Ich kluczowe znaczenie wynika z wielu zalet, które przekładają się na efektywność i bezpieczeństwo pracy.

  Written on wtorek, 31 październik 2023 16:39