sobota, 11 marzec 2023 14:32

Ginekologia, gabinet ginekologiczny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Oceń ten artykuł
(35 głosów)
ginekolog Oleśnica ginekolog Oleśnica mat.prasowe

Ginekologia to dziedzina medycyny, w ramach której dba się o zdrowie kobiet oraz zapobiega chorobom w obszarze ich układu rozrodczego. Przedstawiciele tej gałęzi medycyny – ginekolodzy – zajmują się leczeniem zaburzeń fizjologicznych, jak i patologicznych problemach.

Z punktu widzenia ginekologii bada się przede wszystkim narządy płciowe kobiet. Zalicza się do nich między innymi:

 • pochwa,

 • macica,

 • jajowody,

 • jajniki,

 • srom,

 • piersi.

Ginekolog Oleśnica. Jakie choroby diagnozuje i leczy?

W ramach swojej codziennej pracy lekarze o specjalizacji ginekologicznej (w tym np. ginekolog Oleśnica) diagnozują i leczą takie choroby jak:

 • zapalenie jajników,

 • torbiel jajnika,

 • nowotwór piersi,

 • rak szyjki macicy,

 • oraz choroby przenoszone drogą płciową.

Ginekolog Oleśnica. Pomoc medyczna dla kobiet w ciąży

Oprócz leczenia chorób ginekologia zajmuje się również opieką nad kobietami w ciąży. Rozumie się przez tonadzór nad przebiegiem ciąży, a także diagnostykę i leczenie chorób ciążowych oraz przygotowanie organizmu kobiecego do wielkiego wyzwania, jakim jest poród.

Przykładowo, ginekolodzy wykonują badania prenatalne, w tym np. badanie ultrasonograficzne USG czy metody biochemiczne. Dzięki temu można – jeszcze na etapie płodu – wykryć zaburzenia.

Czym jeszcze zajmują się ginekolodzy?

Lekarze ginekolodzy pomagają swoim pacjentkom również w kwestiach związanych z antykoncepcją, menopauzą oraz zaburzeniami miesiączkowania.

Ginekolodzy mogą także udzielać porad w takich kwestiach jak choćby zdrowie seksualne, utrzymanie higieny intymnej.

Last but not least, udzielają oni zaleceń i wskazówek w zakresie profilaktyki przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ginekolog Oleśnica. Kiedy kobieta powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dzieje się tak z prostego powodu – wszystko zależy od wieku kobiety, jej stanu zdrowia itp. Mimo to można wyróżnić kilka sytuacji, w których wizyta w gabinecie ginekologicznym jest, jeśli nie konieczna, to przynajmniej zalecana. Przedstawiliśmy Ci je poniżej:

 • nieprawidłowy wygląd (rozumie się przez to kolor oraz gęstość) lub zapach wydzieliny z pochwy,

 • miesiączki, które występują nieregularnie, a ich przechodzenie jest bolesne. Alarmujący powinien być również brak miesiączek bądź ich nadmierna obfitość.

 • nawracający ból podczas odbywania stosunku seksualnego,

 • krwawienia międzymiesiączkowe,

 • swędzenie, pieczenie lub ból, który występuje w okolicach intymnych – dyskomfort jest jednym z częstszych powodów, dla których kobiety decydują się na wizytę w gabinecie ginekologicznym,

 • guzki lub inne nienaturalne zgrubienia w okolicach piersi.

 • Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?
  Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak oszczędzać na swoich zakupach w sklepie internetowym Media Markt? Cóż, istnieje kilka sposobów, ale jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych jest wykorzystanie kodów rabatowych. W tym artykule omówimy dokładnie, jak możesz wykorzystać kody rabatowe, aby zaoszczędzić na swoich zakupach online w sklepie Media Markt.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 18:31
 • Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?
  Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?

  Styl wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na atmosferę i charakter pomieszczenia. Wykorzystanie swojego ulubionego stylu podczas aranżacji wnętrz może pomóc nam w stworzeniu miejsca, które będzie oryginalne i w którym będziemy czuć się komfortowo. 

  Written on czwartek, 30 marzec 2023 13:04
 • Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?
  Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?

  Kupowanie prezentów dla dzieci może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, co lubią najmłodsi. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze prezenty dla dzieci, które z pewnością sprawią im radość i zapewnią długie godziny zabawy.

  Written on środa, 29 marzec 2023 18:21
 • Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?
  Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?

  Balkon pełen kwiatów, ozdobiony eleganckimi meblami tarasowymi, to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wygląda doskonale, ale też spełnia funkcje praktyczne. Pomaga w organizowaniu przyjęć, w samotnym spędzaniu czasu na łonie natury albo w spokojnej rozmowie z osobą bliską. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu stają się zawsze płytki, które będą dobrze odpowiadać jego potrzebom. Jakim zatem i jakiego rodzaju płytki wybrać?

  Written on wtorek, 28 marzec 2023 12:44
 • Materac miękki z pianką visco memory
  Materac miękki z pianką visco memory

  Kupując materac chcemy aby był wygodny i trwały. Materace obecnie są dostępne na różnorodnych konstrukcjach sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Dobór konstrukcji materaca to połowa sukcesu. Drugą bardzo istotną kwestią jest twardość materaca czyli jak będzie wykończony i jakie da ostateczne odczucia.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?
  Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

  Kiedy urządzamy przestrzeń wokół domu, bardzo często decydujemy się na to, by na altanie, tarasie lub w ogrodzie umieścić funkcjonalny komplet mebli ogrodowych. Podczas ich wyboru, należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników, między innymi to, ile osób będzie korzystało z takiego kompletu, a także gdzie zamierzamy go umieścić.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 11:42
 • Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?
  Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?

  Lekarz endokrynolog to aktualnie coraz częściej odwiedzany przez Polaków specjalista. Niestety nadal duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istoty leczenia endokrynologicznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:37