piątek, 28 kwiecień 2023 13:39

Jaki olej lniany kupić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
olej lniany olej lniany mat.prasowe

Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

Ma działanie antyoksydacyjne, niweluje ryzyko rozwoju nowotworów, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, a przy okazji silnie wspiera układ trawienny i metabolizm. Jaki olej warto włączyć do swojego jadłospisu i czym się kierować podczas zakupu?

Olej tłoczony na zimno i z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych

To podstawowa zasada, ponieważ temperatura ochronna podczas tłoczenia sprawia, że zachowuje on wszelkie właściwości, za które jest najbardziej ceniony. Jeśli na etykiecie nie ma informacji o tym, że olej był tłoczony na zimno, można go bez wyrzutów sumienia odłożyć z powrotem na półkę i poszukać właściwego produktu. Olej lniany nie powinien być rafinowany, ponieważ rafinacja przebiega w temperaturze dochodzącej nawet do 160 stopni, a proces ten pozbawia tłuszcz największych zalet. Kolejną kwestią jest zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, a więc kwasów omega-3 i omega-6, które wpływają między innymi na układ krążenia i pracę mózgu. 

Sprawdź, jak przechowywany jest olej lniany

Olej lniany jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury oraz działanie światła. Jeśli jest przechowywany na półce sklepowej, gdzie panuje pokojowa temperatura i ma stały kontakt z silnym oświetleniem, może nie nadawać się do spożycia. Warto wybierać tylko oleje lniane, które znajdują się w lodówkach i w ciemnych butelkach. W domu również warto przechowywać olej w lodówce i przestrzegać terminu ważności, który w tym wypadku zazwyczaj nie jest zbyt długi. Jeśli okres przydatności do spożycia jest dłuższy niż trzy miesiące, to znak, że produkt nie jest pełnowartościowy i nie był produkowany tradycyjnymi metodami. 

Jak używać oleju lnianego?

Biorąc pod uwagę fakt, że traci on właściwości w wysokiej temperaturze, olej z lnu nie powinien być używany do smażenia, gotowania czy pieczenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby polewać nim przygotowane już potrawy, a także dodawać go do potraw serwowanych na zimno. Ze względu na orzechowy smak będzie doskonałym dodatkiem do sałatek, mięs oraz ryb. Można go również spożywać samodzielnie, pijąc dwie łyżki oleju na czczo, przez co będzie on w stanie stworzyć barierę ochronną w układzie trawiennym i zapewnić organizmowi ogrom cennych substancji. 

 

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54