środa, 15 czerwiec 2022 17:53

Rodzaje plomb: tymczasowa, amalgamatowa, kompozytowa

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Plomba tymczasowa Plomba tymczasowa pixabay

Plomba, czyli stomatologiczne wypełnienie zęba to sposób pozwalających na zlikwidowanie ubytku oraz zabezpieczenie zęba przed dalszą degradacją, a także uszkodzeniem głębiej położonej tkanki.

Plomby zazwyczaj stosowane są na ostatnim etapie leczenia zachowawczego próchnicy. Jakie rodzaje plomb współcześnie stosuje się w gabinetach stomatologicznych? Podpowiadamy!

Plomba tymczasowa czy ostateczna?

W gabinetach stomatologicznych stosuje się różnego rodzaju wypełnienia, które stosowane są w zależności od przewidywanego czasu użytkowania. Wśród nich można wymienić plomby tymczasowe i plomby ostateczne.Tymczasowe wypełnienie zęba to rozwiązanie doraźne, które najczęściej wykorzystywane jest w przypadkach, gdy leczenie zęba wymaga więcej niż jednej wizyty. Plomba tymczasowa (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/wypelniena-tymczasowe.html) pozwala na zabezpieczenie otwartego, głębokiego ubytku do kolejnego spotkania z dentystą. W niektórych przypadkach tego rodzaju wypełnienia stosowane są także w celu zabezpieczenie ja pola zabiegowego przed dostępem śliny i krwi. Należy pamiętać, że plomba tymczasowa jest rozwiązaniem na maksymalnie 3 miesiące — docelowo należy wymienić ją na plombę ostateczną, która stanowi trwałe wypełnienie ubytku zapewniające estetyczny wygląd oraz pełną funkcjonalność zgryzu.

Rodzaje plomb — jakie wypełnienia są stosowane w gabinetach stomatologicznych?

Przez dziesięciolecia najczęściej stosowanym w gabinetach stomatologicznych rodzajem wypełnienia zębów były plomby amalgamatowe, których zastosowanie pozwalało na uzyskanie wypełnienia zęba wyróżniającego się dużą wytrzymałością mechaniczną. Jednak aktualnie, plomba amalgamatowa nie jest częstym wyborem ze względu na zawartość w składzie toksycznej rtęci, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia organizmu. Amalgamat wchodzi także w reakcje ze szkliwem oraz charakteryzuje się niezbyt estetycznym wyglądem. Szkodliwy wpływ plomb amalgamatowych na organizm człowieka i szereg innych powodów sprawia, że pacjenci coraz częściej decydują się na wybór oraz wymianę amalgamatów na innego rodzaju wypełnienia. Nowoczesną alternatywą dla plomb amalgamatowych jest wypełnienie kompozytowe, dla którego bazą są różnego rodzaju tworzywa sztuczne – najczęściej żywice. Plomba kompozytowa stanowi rozwiązanie pozwalające na cieszenie się szeregiem korzyści, do których zaliczamy:

 • Estetyczny wygląd uzębienia

Barwa plomby kompozytowej dopasowywana jest do odcienia uzębienia konkretnego pacjenta, co pozwala na uzyskanie niezwykle naturalnego efektu.

 • Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie

Plomby kompozytowe to trwałe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako wypełnienie ubytków w zębach.

 • Plastyczność

Tworzywa kompozytowe są plastyczna, co pozwala na wypełnienie przy ich pomocy wszelkich zakamarków w danym ubytku. Umożliwia to minimalizowanie ryzyka powstawania próchnicy wtórnej.

 • Aktywne półkolonie, czyli jak mogą wyglądać wakacje w mieście
  Aktywne półkolonie, czyli jak mogą wyglądać wakacje w mieście

  Lato coraz bliżej, a ty wciąż zastanawiasz się, jak urozmaicić dziecku wakacje? Rodzinne wyjazdy to zaledwie część okresu wakacyjnego, w pozostałym czasie większość dzieci zostaje w domu. Starsze mogą bez problemu zająć się sobą, ale młodsze pociechy wymagają uwagi i opieki. Jeśli dodasz do tego moc atrakcji, z pewnością na długo zapamiętają te wakacje. To dlatego półkolonie w mieście cieszą się tak dużą popularnością. Na czym polegają? Sprawdź!

  Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39