środa, 15 czerwiec 2022 17:53

Rodzaje plomb: tymczasowa, amalgamatowa, kompozytowa

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Plomba tymczasowa Plomba tymczasowa pixabay

Plomba, czyli stomatologiczne wypełnienie zęba to sposób pozwalających na zlikwidowanie ubytku oraz zabezpieczenie zęba przed dalszą degradacją, a także uszkodzeniem głębiej położonej tkanki.

Plomby zazwyczaj stosowane są na ostatnim etapie leczenia zachowawczego próchnicy. Jakie rodzaje plomb współcześnie stosuje się w gabinetach stomatologicznych? Podpowiadamy!

Plomba tymczasowa czy ostateczna?

W gabinetach stomatologicznych stosuje się różnego rodzaju wypełnienia, które stosowane są w zależności od przewidywanego czasu użytkowania. Wśród nich można wymienić plomby tymczasowe i plomby ostateczne.Tymczasowe wypełnienie zęba to rozwiązanie doraźne, które najczęściej wykorzystywane jest w przypadkach, gdy leczenie zęba wymaga więcej niż jednej wizyty. Plomba tymczasowa (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/wypelniena-tymczasowe.html) pozwala na zabezpieczenie otwartego, głębokiego ubytku do kolejnego spotkania z dentystą. W niektórych przypadkach tego rodzaju wypełnienia stosowane są także w celu zabezpieczenie ja pola zabiegowego przed dostępem śliny i krwi. Należy pamiętać, że plomba tymczasowa jest rozwiązaniem na maksymalnie 3 miesiące — docelowo należy wymienić ją na plombę ostateczną, która stanowi trwałe wypełnienie ubytku zapewniające estetyczny wygląd oraz pełną funkcjonalność zgryzu.

Rodzaje plomb — jakie wypełnienia są stosowane w gabinetach stomatologicznych?

Przez dziesięciolecia najczęściej stosowanym w gabinetach stomatologicznych rodzajem wypełnienia zębów były plomby amalgamatowe, których zastosowanie pozwalało na uzyskanie wypełnienia zęba wyróżniającego się dużą wytrzymałością mechaniczną. Jednak aktualnie, plomba amalgamatowa nie jest częstym wyborem ze względu na zawartość w składzie toksycznej rtęci, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia organizmu. Amalgamat wchodzi także w reakcje ze szkliwem oraz charakteryzuje się niezbyt estetycznym wyglądem. Szkodliwy wpływ plomb amalgamatowych na organizm człowieka i szereg innych powodów sprawia, że pacjenci coraz częściej decydują się na wybór oraz wymianę amalgamatów na innego rodzaju wypełnienia. Nowoczesną alternatywą dla plomb amalgamatowych jest wypełnienie kompozytowe, dla którego bazą są różnego rodzaju tworzywa sztuczne – najczęściej żywice. Plomba kompozytowa stanowi rozwiązanie pozwalające na cieszenie się szeregiem korzyści, do których zaliczamy:

 • Estetyczny wygląd uzębienia

Barwa plomby kompozytowej dopasowywana jest do odcienia uzębienia konkretnego pacjenta, co pozwala na uzyskanie niezwykle naturalnego efektu.

 • Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie

Plomby kompozytowe to trwałe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako wypełnienie ubytków w zębach.

 • Plastyczność

Tworzywa kompozytowe są plastyczna, co pozwala na wypełnienie przy ich pomocy wszelkich zakamarków w danym ubytku. Umożliwia to minimalizowanie ryzyka powstawania próchnicy wtórnej.

 • Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.
  Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.

  W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i niepokój stały się codziennością, coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na radzenie sobie z tymi wyzwaniami.

  Written on piątek, 01 grudzień 2023 10:09
 • Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?
  Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?

  Gdy nadchodzi lato, nachodzi nas naturalna chęć, aby coś zmienić. Dotyczy to ubioru, dodatków, które wybieramy, ale także pościeli, w której śpimy. Gdy temperatury rosną, nie po drodze nam z pluszowymi kocami i miękką flanelą. Szukamy lżejszej powłoki dla naszej kołdry i poduszki. Jaką pościel latem najlepiej jest więc wybierać?

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:15
 • W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?
  W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?

  Gdy po serii nieudanych zabiegów pielęgnacyjnych na włosach dochodzimy do wniosku, że potrzebne są nam kosmetyki do włosów z prawdziwego zdarzenia, nachodzą nas natychmiast pytania: jak ich szukać i co konkretnie kupić? Które kosmetyki do włosów sprawią, że nasze włosy i broda będą się poddawały stylizacji nieco łatwiej oraz które sprawią, że kosmyki nabiorą blasku i objętości? Poniżej postaram się podsunąć Wam kilka niezawodnych pomysłów na to, jak wyposażyć kompletną półkę dedykowaną włosom w swojej łazience!

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:07
 • Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach
  Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach

  Jeśli chodzi o flagowe smartfony, nie chodzi tylko o imponujący sprzęt i najnowocześniejsze funkcje. Interfejs użytkownika i optymalizacja oprogramowania są równie istotne w kształtowaniu ogólnego doświadczenia. W tym artykule zagłębimy się w świat przyjaznych dla użytkownika interfejsów i ulepszeń oprogramowania, które sprawiają, że korzystanie z flagowych urządzeń staje się przyjemnością. Od intuicyjnych gestów po terminowe aktualizacje, smartfony te są zaprojektowane tak, aby nadać priorytet i poprawić wrażenia użytkownika.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej
  Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej

  Ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne podczas zimowych dni, bo bez niego chłód staje się niezwykle uciążliwy. Nie powinno się kierować wyłącznie najnowszymi trendami modowymi, bo zdecydowanie ważniejszy staje się dobór niewłaściwego rozmiaru, dopasowanie do figury i preferowanego stylu. Wyróżnia się wiele rodzajów kurtek zimowych damskich, mogą być one pikowane, krótkie, długie, puchowe. Dla niektórych idealna będzie bombka, inni wybiorą budrysówkę, parkę lub pilotkę. Na cieplejsze dni sprawdzi się nawet ocieplana ramoneska skórzana, przyozdobiona kożuszkiem, który zapewnia dodatkową izolację.

  Written on poniedziałek, 13 listopad 2023 16:44
 • Jak oczyścić swoją energię?
  Jak oczyścić swoją energię?

  W dzisiejszych czasach pozbycie się negatywnych myśli jest naprawdę bardzo trudne, szczególnie gdy zewsząd każdego dnia atakuje nas ogrom niezbyt pozytywnych informacji. Czy w takim świecie można skutecznie oczyścić swoją energię? Jak najbardziej tak. Choć metod jest całkiem sporo, to jednak warto pamiętać o tym, że często kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie są odpromienniki.

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:57
 • Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!
  Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że niektóre bramy otwierają się z taką prędkością, że zanim zdążysz mrugnąć okiem, już są w pełni otwarte? To właśnie bramy szybkiego otwierania — innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. Ich kluczowe znaczenie wynika z wielu zalet, które przekładają się na efektywność i bezpieczeństwo pracy.

  Written on wtorek, 31 październik 2023 16:39