Plomby zazwyczaj stosowane są na ostatnim etapie leczenia zachowawczego próchnicy. Jakie rodzaje plomb współcześnie stosuje się w gabinetach stomatologicznych? Podpowiadamy!
Plomba tymczasowa czy ostateczna?
W gabinetach stomatologicznych stosuje się różnego rodzaju wypełnienia, które stosowane są w zależności od przewidywanego czasu użytkowania. Wśród nich można wymienić plomby tymczasowe i plomby ostateczne.Tymczasowe wypełnienie zęba to rozwiązanie doraźne, które najczęściej wykorzystywane jest w przypadkach, gdy leczenie zęba wymaga więcej niż jednej wizyty. Plomba tymczasowa (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/wypelniena-tymczasowe.html) pozwala na zabezpieczenie otwartego, głębokiego ubytku do kolejnego spotkania z dentystą. W niektórych przypadkach tego rodzaju wypełnienia stosowane są także w celu zabezpieczenie ja pola zabiegowego przed dostępem śliny i krwi. Należy pamiętać, że plomba tymczasowa jest rozwiązaniem na maksymalnie 3 miesiące — docelowo należy wymienić ją na plombę ostateczną, która stanowi trwałe wypełnienie ubytku zapewniające estetyczny wygląd oraz pełną funkcjonalność zgryzu.
Rodzaje plomb — jakie wypełnienia są stosowane w gabinetach stomatologicznych?
Przez dziesięciolecia najczęściej stosowanym w gabinetach stomatologicznych rodzajem wypełnienia zębów były plomby amalgamatowe, których zastosowanie pozwalało na uzyskanie wypełnienia zęba wyróżniającego się dużą wytrzymałością mechaniczną. Jednak aktualnie, plomba amalgamatowa nie jest częstym wyborem ze względu na zawartość w składzie toksycznej rtęci, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia organizmu. Amalgamat wchodzi także w reakcje ze szkliwem oraz charakteryzuje się niezbyt estetycznym wyglądem. Szkodliwy wpływ plomb amalgamatowych na organizm człowieka i szereg innych powodów sprawia, że pacjenci coraz częściej decydują się na wybór oraz wymianę amalgamatów na innego rodzaju wypełnienia. Nowoczesną alternatywą dla plomb amalgamatowych jest wypełnienie kompozytowe, dla którego bazą są różnego rodzaju tworzywa sztuczne – najczęściej żywice. Plomba kompozytowa stanowi rozwiązanie pozwalające na cieszenie się szeregiem korzyści, do których zaliczamy:
- Estetyczny wygląd uzębienia
Barwa plomby kompozytowej dopasowywana jest do odcienia uzębienia konkretnego pacjenta, co pozwala na uzyskanie niezwykle naturalnego efektu.
- Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie
Plomby kompozytowe to trwałe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako wypełnienie ubytków w zębach.
- Plastyczność
Tworzywa kompozytowe są plastyczna, co pozwala na wypełnienie przy ich pomocy wszelkich zakamarków w danym ubytku. Umożliwia to minimalizowanie ryzyka powstawania próchnicy wtórnej.