środa, 15 czerwiec 2022 17:53

Rodzaje plomb: tymczasowa, amalgamatowa, kompozytowa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Plomba tymczasowa Plomba tymczasowa pixabay

Plomba, czyli stomatologiczne wypełnienie zęba to sposób pozwalających na zlikwidowanie ubytku oraz zabezpieczenie zęba przed dalszą degradacją, a także uszkodzeniem głębiej położonej tkanki.

Plomby zazwyczaj stosowane są na ostatnim etapie leczenia zachowawczego próchnicy. Jakie rodzaje plomb współcześnie stosuje się w gabinetach stomatologicznych? Podpowiadamy!

Plomba tymczasowa czy ostateczna?

W gabinetach stomatologicznych stosuje się różnego rodzaju wypełnienia, które stosowane są w zależności od przewidywanego czasu użytkowania. Wśród nich można wymienić plomby tymczasowe i plomby ostateczne.Tymczasowe wypełnienie zęba to rozwiązanie doraźne, które najczęściej wykorzystywane jest w przypadkach, gdy leczenie zęba wymaga więcej niż jednej wizyty. Plomba tymczasowa (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/wypelniena-tymczasowe.html) pozwala na zabezpieczenie otwartego, głębokiego ubytku do kolejnego spotkania z dentystą. W niektórych przypadkach tego rodzaju wypełnienia stosowane są także w celu zabezpieczenie ja pola zabiegowego przed dostępem śliny i krwi. Należy pamiętać, że plomba tymczasowa jest rozwiązaniem na maksymalnie 3 miesiące — docelowo należy wymienić ją na plombę ostateczną, która stanowi trwałe wypełnienie ubytku zapewniające estetyczny wygląd oraz pełną funkcjonalność zgryzu.

Rodzaje plomb — jakie wypełnienia są stosowane w gabinetach stomatologicznych?

Przez dziesięciolecia najczęściej stosowanym w gabinetach stomatologicznych rodzajem wypełnienia zębów były plomby amalgamatowe, których zastosowanie pozwalało na uzyskanie wypełnienia zęba wyróżniającego się dużą wytrzymałością mechaniczną. Jednak aktualnie, plomba amalgamatowa nie jest częstym wyborem ze względu na zawartość w składzie toksycznej rtęci, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia organizmu. Amalgamat wchodzi także w reakcje ze szkliwem oraz charakteryzuje się niezbyt estetycznym wyglądem. Szkodliwy wpływ plomb amalgamatowych na organizm człowieka i szereg innych powodów sprawia, że pacjenci coraz częściej decydują się na wybór oraz wymianę amalgamatów na innego rodzaju wypełnienia. Nowoczesną alternatywą dla plomb amalgamatowych jest wypełnienie kompozytowe, dla którego bazą są różnego rodzaju tworzywa sztuczne – najczęściej żywice. Plomba kompozytowa stanowi rozwiązanie pozwalające na cieszenie się szeregiem korzyści, do których zaliczamy:

 • Estetyczny wygląd uzębienia

Barwa plomby kompozytowej dopasowywana jest do odcienia uzębienia konkretnego pacjenta, co pozwala na uzyskanie niezwykle naturalnego efektu.

 • Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie

Plomby kompozytowe to trwałe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako wypełnienie ubytków w zębach.

 • Plastyczność

Tworzywa kompozytowe są plastyczna, co pozwala na wypełnienie przy ich pomocy wszelkich zakamarków w danym ubytku. Umożliwia to minimalizowanie ryzyka powstawania próchnicy wtórnej.

 • Dieta pudełkowa - dlaczego warto?
  Dieta pudełkowa - dlaczego warto?

  Życie w ciągłym pędzie, nadmiar obowiązków, a co za tym idzie - brakiem czasu na przygotowywanie własnych i zdrowych posiłków czasem graniczy z cudem. Zdrowemu odżywianiu nie sprzyja również rosnąca liczba fast foodów czy restauracji z jedzeniem.

  Written on środa, 08 luty 2023 17:07
 • Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?
  Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?

  Laptopy poleasingowe to nic innego jak sprzęt zakupiony przez firmę na leasing. Zazwyczaj po zakończeniu umowy, która trwa do 3 lat, zostaje on ponownie wystawiony do sprzedaży przez leasingodawcę. Rzecz jasna taki sprzęt poleasingowy będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. Nie oznacza to wcale złego stanu urządzenia. Komputery przeważnie wykorzystywane są do prac biurowych i wiąże się to z niską eksploatacją tych urządzeń. Dlaczego warto wybrać poleasingowe laptopy?

  Written on wtorek, 07 luty 2023 16:24
 • Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?
  Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

  Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 17:42
 • Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty
  Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty

  Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możliwość spożywania posiłków i napojów na zewnątrz w trakcie letniej, ciepłej pogody, sprawia dużo radości tym, którzy cenią sobie czas poświęcany na relaks ze swoimi bliskimi i znajomymi.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:54
 • Renomowana marka Pepe Jeans
  Renomowana marka Pepe Jeans

  Pepe Jeans to marka modowa obecna na rynku ponad 40 lat. Wypracowała sobie wysoką pozycję, dzięki ciekawym projektom. Ceniona jest za styl, najwyższą jakość produktów i szeroką ofertę ubrań, butów i dodatków.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:51
 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42