środa, 27 lipiec 2022 14:09

Zalety diety bezglutenowej

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Tani catering dietetyczny Wrocław Tani catering dietetyczny Wrocław pexels

Zdrowa dieta połączona z aktywnością fizyczną to nie tylko chwilowa moda, ale przede wszystkim zmiana stylu życia.

Aby poczuć się lepiej ludzie decydują się na eliminację niektórych produktów z diety - często jest to dyktowane nietolerancją pokarmową, ale równie często próbą dobrania najlepszych składników pokarmowych, które organizm doskonale toleruje. Jednym z produktów, na który została zwrócona uwaga w ostatnich latach jest gluten. Większość społeczeństwa może spożywać go bez większych problemów, ale duża grupa ludzi decyduje się na dietę całkowicie bezglutenową lub z ograniczoną jego ilością. Jakie produkty zawierają gluten? Jakie są najważniejsze zalety diety pozbawionej tego składnika? Co zrobić, gdy trzeba zrezygnować z glutenu, a nie ma się wiedzy i umiejętności, jak poprawnie zbilansować dietę?

Dieta bezglutenowa - jakie są przyczyny porzucenia tego składnika odżywczego?

Gluten jest rodzajem białka pochodzącego ze zbóż, a dokładniej pszenicy i jej odmian, żyta i jęczmienia. Odpowiada on za konsystencję posiłków mącznych i ich specyficzną elastyczność. Niestety nie jest dobrze tolerowany przez wszystkich ludzi. Część osób ma alergię na ten składnik odżywczy. Innym schorzeniem, które powoduje brak tolerancji na gluten jest celiakia. Są to główne przyczyny porzucenia glutenu. Jednak alergia na gluten może dawać nieswoiste objawy i powodować uszkodzenia dopiero w długim okresie czasu, dlatego osoby, które źle się czują po spożyciu tego białka z niego rezygnują. 

Zalety diety bezglutenowej

Zalety diety bezglutenowej dla osób z wyżej wymienionymi schorzeniami są jasne - organizm nie będzie miał dostarczonych substancji, które mu szkodzą. W przypadku delikatnej alergii po pewnym czasie można spróbować ponownie wprowadzać gluten do diety, jednak powinno być to konsultowane z lekarzem alergologiem oraz dietetykiem. W przypadku osób z nietolerancją glutenu konsekwencje implementowanej diety będzie widać praktycznie od razu - samopoczucie ulegnie poprawie, znikną bóle, które pojawiały się bez przyczyny, a także ustąpią dolegliwości gastryczne. 

Jakich produktów wystrzegać się przy diecie bezglutenowej?

Gluten jest białkiem roślinnym, które pochodzi z pszenicy i odmian tego zboża. Dlatego wykluczone z diety są również pszenżyto. Minimalne ilości glutenu zawierają również jęczmień i żyto - eliminuje to właściwie większość popularnych zbóż. Dlatego kupując pieczywo należy bardzo ostrożnie i dokładnie czytać etykiety. Często takie sprawdzanie jest problematyczne, co sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest tani catering dietetyczny Wrocław, który dostarczy gotowe posiłki prosto pod drzwi. 

Tani catering dietetyczny Wrocław to dieta dostosowana do potrzeb żywieniowych

Przygotowywanie w sposób samodzielny posiłków bezglutenowych od podstaw to bardzo pracochłonne zajęcie. Nie każdy ma tyle czasu by to zrobić. Tani catering dietetyczny Wrocław dostosuje posiłki do nietolerancji i preferencji żywieniowych. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie martwić się o to, jakie produkty zawierają gluten.

 • Oświetl swój ogród – wybierz najlepsze lampy wiszące
  Oświetl swój ogród – wybierz najlepsze lampy wiszące

  Projektując ogród bardzo ważnym elementem będzie jego oświetlenie. Szczególnie jest to widoczne, kiedy chce się wieczory spędzać właśnie na zewnątrz, na grillu zapraszając znajomych, czy zwyczajnie czytać sobie książkę i odpoczywać wśród zieleni ogrodu

  Written on czwartek, 11 sierpień 2022 08:13
 • Dlaczego biurko regulowane to świetne rozwiązanie dla naszych pleców?
  Dlaczego biurko regulowane to świetne rozwiązanie dla naszych pleców?

  Niezależnie od tego, czy pracujemy w domowym biurze czy w biurze naszej firmy, wykonując codziennie prace biurowe przez 8 godzin nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak pozycja siedząca jest szkodliwa dla naszego kręgosłupa.

  Written on czwartek, 11 sierpień 2022 08:06
 • Zabezpiecz drogi i place - bezpieczeństwo to podstawa
  Zabezpiecz drogi i place - bezpieczeństwo to podstawa

  Ilość wypadków z udziałem samochodów osobowych, tirów czy nawet skuterów oraz motorów jest naprawdę duża.

  Written on czwartek, 11 sierpień 2022 08:00
 • Jak pozbyć się rozstępów i blizn po rozstępach?
  Jak pozbyć się rozstępów i blizn po rozstępach?

  Gwałtowny przyrost masy ciała, szybki wzrost, ciąża, jak i inne, rozmaite czynniki to najczęstsze przyczyny pojawienia rozstępów na skórze. 

  Written on środa, 10 sierpień 2022 08:19
 • Bluza na co dzień - jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?
  Bluza na co dzień - jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?

  Bluza damska to idealny element casualowej stylizacji. Z reguły charakteryzuje ją wygodny, luźny fason, który nie krępuje ruchów.

  Written on poniedziałek, 08 sierpień 2022 11:57
 • Dobór właściwej narzuty dla dziecka
  Dobór właściwej narzuty dla dziecka

  W momencie, gdy zdarza, nam się urządzać pokój dla dziecka szczególną uwagę należy poświęcić łóżku, która w tym przypadku powinno być odpowiednio przygotowane.

  Written on czwartek, 04 sierpień 2022 16:12
 • Baza do hybrydy - jaką bazę wybrać?
  Baza do hybrydy - jaką bazę wybrać?

  Baza do hybrydy stanowi absolutną podstawę każdej stylizacji. W końcu przygotowanie płytki paznokcia pod manicure hybrydowy składa się nie tylko z opracowania i odsunięcia skórek, ale również z aplikacji cienkiej warstwy bazy, która wzmocni i odżywi paznokcie, a także zwiększy ich przyczepność do pozostałych produktów.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 09:09