środa, 27 lipiec 2022 14:09

Zalety diety bezglutenowej

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Tani catering dietetyczny Wrocław Tani catering dietetyczny Wrocław pexels

Zdrowa dieta połączona z aktywnością fizyczną to nie tylko chwilowa moda, ale przede wszystkim zmiana stylu życia.

Aby poczuć się lepiej ludzie decydują się na eliminację niektórych produktów z diety - często jest to dyktowane nietolerancją pokarmową, ale równie często próbą dobrania najlepszych składników pokarmowych, które organizm doskonale toleruje. Jednym z produktów, na który została zwrócona uwaga w ostatnich latach jest gluten. Większość społeczeństwa może spożywać go bez większych problemów, ale duża grupa ludzi decyduje się na dietę całkowicie bezglutenową lub z ograniczoną jego ilością. Jakie produkty zawierają gluten? Jakie są najważniejsze zalety diety pozbawionej tego składnika? Co zrobić, gdy trzeba zrezygnować z glutenu, a nie ma się wiedzy i umiejętności, jak poprawnie zbilansować dietę?

Dieta bezglutenowa - jakie są przyczyny porzucenia tego składnika odżywczego?

Gluten jest rodzajem białka pochodzącego ze zbóż, a dokładniej pszenicy i jej odmian, żyta i jęczmienia. Odpowiada on za konsystencję posiłków mącznych i ich specyficzną elastyczność. Niestety nie jest dobrze tolerowany przez wszystkich ludzi. Część osób ma alergię na ten składnik odżywczy. Innym schorzeniem, które powoduje brak tolerancji na gluten jest celiakia. Są to główne przyczyny porzucenia glutenu. Jednak alergia na gluten może dawać nieswoiste objawy i powodować uszkodzenia dopiero w długim okresie czasu, dlatego osoby, które źle się czują po spożyciu tego białka z niego rezygnują. 

Zalety diety bezglutenowej

Zalety diety bezglutenowej dla osób z wyżej wymienionymi schorzeniami są jasne - organizm nie będzie miał dostarczonych substancji, które mu szkodzą. W przypadku delikatnej alergii po pewnym czasie można spróbować ponownie wprowadzać gluten do diety, jednak powinno być to konsultowane z lekarzem alergologiem oraz dietetykiem. W przypadku osób z nietolerancją glutenu konsekwencje implementowanej diety będzie widać praktycznie od razu - samopoczucie ulegnie poprawie, znikną bóle, które pojawiały się bez przyczyny, a także ustąpią dolegliwości gastryczne. 

Jakich produktów wystrzegać się przy diecie bezglutenowej?

Gluten jest białkiem roślinnym, które pochodzi z pszenicy i odmian tego zboża. Dlatego wykluczone z diety są również pszenżyto. Minimalne ilości glutenu zawierają również jęczmień i żyto - eliminuje to właściwie większość popularnych zbóż. Dlatego kupując pieczywo należy bardzo ostrożnie i dokładnie czytać etykiety. Często takie sprawdzanie jest problematyczne, co sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest tani catering dietetyczny Wrocław, który dostarczy gotowe posiłki prosto pod drzwi. 

Tani catering dietetyczny Wrocław to dieta dostosowana do potrzeb żywieniowych

Przygotowywanie w sposób samodzielny posiłków bezglutenowych od podstaw to bardzo pracochłonne zajęcie. Nie każdy ma tyle czasu by to zrobić. Tani catering dietetyczny Wrocław dostosuje posiłki do nietolerancji i preferencji żywieniowych. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie martwić się o to, jakie produkty zawierają gluten.

 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39
 • Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko
  Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko

  Półkolonie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu, jakie możesz zapewnić dziecku w czasie ferii lub wakacji. W ich trakcje na twoją pociechę czeka mnóstwo atrakcji, a także możliwość spędzenia czasu z kolegami pod fachową opieką instruktorów.

  Written on środa, 26 kwiecień 2023 14:56