poniedziałek, 23 styczeń 2023 18:01

Ryflowane fronty w nowoczesnych wnętrzach – trendy 2023

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Meble ryflowane Meble ryflowane mat.prasowe

Wśród obecnych stylów uznanie zyskały już fronty na wysoki połysk, z litego drewna, przeszklenia i fronty ażurowe, dlatego przyszedł czas na coś zupełnie innego – fronty ryflowane. Ich rolą jest głównie przyciągać wzrok i cieszyć oko nowoczesnym designem.

Ryflowane fronty dowolnych szafek wyraziście przełamują homogeniczny image mebli. Ich rodzaj wykonania wprowadza także do pomieszczenia swoistą grę odbijanego przez fronty światła, przez co meble wygrywają na atrakcyjności. Jeśli potrzebujesz oryginalnych mebli, to właśnie je wyszukałeś. Aby dowiedzieć się o nich więcej, przejdź do naszego artykułu.

Najważniejsze cechy ryflowanych frontów

Fronty ryflowane to autentyczne elementy meblowe posiadające specyficzne i różnorodne rowki. Strategią ich tworzenia jest głównie frezowanie w nawierzchni drewna lub innym artykule drewnopochodnym. Ryflowane fronty urządzają zwłaszcza przestrzenną kompozycję złożoną z regularnych, podłużnych zagłębień, które wyglądają jak wąskie pasy lub połączenie listew. Głębokość rowków może być przeróżna. Zazwyczaj wzór urządza się w pozycji pionowej ale poziome zagłębienia także się zdarzają. Dzięki nim, meble zyskują usposobienie i stają się widoczne, w przeciwieństwie do jednorodnych faktur, kolorów i materiałów użytych w dotychczasowych meblach, które stały się zaledwie tłem dla ozdoby i dodatków. Co powoduje ten nowoczesny rodzaj frontów?

Jednoczy nowoczesność z minimalizmem- współczesny sposób stworzenia frontów polega na zaprezentowaniu ich na prostych i nieskomplikowanych formach mebli.

Oddziałują na nasze zmysły- zatrzymują uwagę przez co zachęcają do ich dotknięcia i poznania bliżej.

Nawiązują do tradycji stolarskich- ryflowanie to pewien rodzaj obróbki drewna, podobnie jak sztuka rzeźby, tłoczenia czy frezowania frontów. Jest więc doceniana przez koneserów rzemiosła oraz zwykłych klientów.

Doskonale dopasowuje się do dzisiejszych trendów wnętrzarskich. W zależności od kolorystyki oraz użytych dodatków, meble z ryflowanymi frontami dopasowują się nadzwyczajnie do każdego stylu aranżacyjnego. Co bardzo istotne ten rodzaj mebli obecny jest już w każdym rodzaju wnętrza, od kuchni po łazienkę.

Ryflowane fronty w salonie

Salon to pomieszczenie, w którym zazwyczaj możemy spotkać meble z ryflowanymi frontami. Do najpopularniejszych mebli z tej kategorii należą przede wszystkim komody, szafki RTV oraz stoliki kawowe. Wykorzystując tę technologię do wykończenia frontów, wydobywamy z drewnianych mebli ich szlachetny charakter a zarazem pozostawiamy je jako eleganckie i gospodarne w swojej formie.

 

Pionowe rowki na kilku elementach urządzenia sprawią, że pomieszczenie wyda się wyższe a same meble bardziej szczupłe i mniej przytłaczające. Możemy wybrać dwa sposoby umeblowania salonu w meble ryflowane. Pierwszy polega na kompleksowym zaaranżowaniu wnętrza, czyli wykorzystaniu wszystkich elementów wykonanych tym właśnie sposobem. Drugi sposób to dostrojenie pojedynczego mebla do aktualnych już mebli w salonie. Na przykład komody, pojedynczej szafy lub toaletki z ryflowanym frontem.

Łazienka z ryflowanymi frontami

Meble ryflowane na stałe zagościły także w naszych łazienkach. Coraz częściej decydujemy się na meble łazienkowe posiadające właśnie ryflowane fronty. Ten rodzaj wykonania mebli perfekcyjnie przedstawia się w łazience z równymi ścianami. Glazura, jeśli znajduje się na ścianie, również powinna być jak najmniej dekoracyjna. To bardzo ważny wymaganie, aby meble z ryflowanymi frontami prezentowały się prawidłowo. Zbyt duża doza zdobień i wzorów może uzyskać odwrotny rezultat. Zamiast przyciągać wzrok może wprowadzać za duży chaos i wyglądać kiczowato.

Meble w kuchni z ryflowanymi frontami

Ryflowane fronty wyznaczają nowe, bardzo wysokie standardy w asortymencie kuchennym. Ze względu na swój kreatywny temperament meble ryflowane do kuchni, są osiągalne bez uchwytów lub z niewielkimi gałkami. Ryflowane fronty to znakomity wybór dla wszystkich, którzy doceniają wyraziste akcenty i kochają to, co piękne, ale w tym samym czasie nietypowe. Przeważnie spotykamy się z meblami do kuchni w całości wykonanymi tą metodą, ale nie jest to obowiązujące. Jeśli zestaw mebli kuchennych, w całości z ryflowanymi frontami to dla nas za dużo, możemy zdecydować się na połączenie dwóch rodzajów frontów. Na przykład szafki kuchenne stojące mogą być ryflowane a wiszące kompletnie gładkie, na wysoki połysk lub matowe. Co istotne, mogą być wykonane także w różnorodnej kolorystyce. Kluczem jest tu współbrzmienie kolorów i kształtów.

Fronty ryflowane, tylko częściowo

Warto dodać także o delikatniejszym zastosowaniu ryflowań na frontach. Mamy na myśli elementy z częściowym frezowaniem. Pojedyncze akcenty także mogą zdecydować o ostatecznym charakterze mebla. Ten prosty zabieg wprowadza proste formy meblowe, na nowy poziom nowoczesnych aranżacji. Ryflowane mogą być tylko części frontu lub tylko jeden front z kilku.

Ryflowane fronty doskonale prezentują się w kuchni, ale też w salonie, łazience czy innym pomieszczeniu domu. W ofercie naszego sklepu znajdziecie meble do wszystkich tych pomieszczeń, przez co z naturalnością stworzymy logiczną aranżację domu czy mieszkania. Jeśli poszukujesz więcej inspiracji na nowoczesne zorganizowanie wnętrza, zapraszamy na naszego bloga. Znajdziesz w nim wiele artykułów poradnikowych, inspirujących jak i dotyczących nowości na rynku meblarskim.