poniedziałek, 25 lipiec 2022 11:55

Zbiórka publiczna - jak ją zgłosić i o czym warto pamiętać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Zbiórka publiczna Zbiórka publiczna pixabay

Zbiórka Publiczna to cenna pomoc dla wielu potrzebujących, pomagająca w ratowaniu ich zdrowia i życia. Należy jednak pamiętać o tym, że zanim inicjatywa zostanie rozpoczęta, najważniejsze jest zgłoszenie zbiórki publicznej. Bez tego niemożliwe jest legalne rozpoczęcie zbierania środków.

 

Czym jest zbiórka publiczna?

Zbiórka publiczna nie zawsze musi dotyczyć zbierania środków finansowych. Równie dobrze mogą być to różnego rodzaju rzeczy czy sprzęt rehabilitacyjny. To, co będzie zbierane w czasie jej trwania, zależy przede wszystkim od potrzeb osoby, na rzecz której inicjatywa została zorganizowana.

Zbiórka publiczna jak sama nazwa wskazuje, musi być zorganizowana w  miejscu publicznym, ogólnie dostępnym. Jej cel musi być zgodny z prawem lub dotyczyć potrzeb religijnych.

Warto przy tym pamiętać, że wpłaty na konto nie są zbiórką publiczną! To samo dotyczy płatnych wiadomości SMS.

Kto może być organizatorem zbiórki publicznej?

Zgodnie z prawem zbiórki publiczne mogą być prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia, organizacje kościelne czy specjalnie powołane do tego celu komitety społeczne.

Według zapisów ustawy zbiórka publiczna musi być prowadzona przez co najmniej 3 osoby. Co ważnie, nie mogą być one karalne i muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Wszystkie niezbędne dokumenty do założenia zbiórki publiczne znajdują się na stronie www.zbiorki.gov.pl. Dokumenty można wypełnić ręcznie bądź online.

Zgłoszenie zbiórki publicznej

Zbiórka publiczna może być przeprowadzona wyłącznie po jej zgłoszeniu. Tak naprawdę założenie takiej zbiórki nie wymaga uzupełniania wielu dokumentów - należy przede wszystkim zadbać o ich poprawność.

Należy pamiętać o tym, że osoba uprawniona do reprezentowania organizatora zbiórki zawsze jest poddawana szczegółowej weryfikacji.

Rozliczenie zbiórki publicznej

Każda zbiórka publiczna po jej zakończeniu musi zostać odpowiednio rozliczona. Jeżeli nie trwa ona dłużej niż 12 miesięcy, organizator musi przygotować szczegółowe sprawozdanie z przeprowadzenia zbiórki oraz z rozdysponowania zgromadzonych w jej ramach środków.

Sprawozdania muszą być złożone nie później niż 30 dni po zakończeniu zbiórki (nigdy nie należy tego robić w czasie jej trwania!).

Fundacja Rycerze i Księżniczki stara się organizować zbiórki publiczne najczęściej jak to tylko możliwe, zachowując wszystkie wymogi formalne. To ważne, jeżeli wszystkie formalności załatwione są w sposób prawidłowy, pieniądze szybciej i bez trudności trafią do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy finansowej.

 • Dieta pudełkowa - dlaczego warto?
  Dieta pudełkowa - dlaczego warto?

  Życie w ciągłym pędzie, nadmiar obowiązków, a co za tym idzie - brakiem czasu na przygotowywanie własnych i zdrowych posiłków czasem graniczy z cudem. Zdrowemu odżywianiu nie sprzyja również rosnąca liczba fast foodów czy restauracji z jedzeniem.

  Written on środa, 08 luty 2023 17:07
 • Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?
  Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?

  Laptopy poleasingowe to nic innego jak sprzęt zakupiony przez firmę na leasing. Zazwyczaj po zakończeniu umowy, która trwa do 3 lat, zostaje on ponownie wystawiony do sprzedaży przez leasingodawcę. Rzecz jasna taki sprzęt poleasingowy będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. Nie oznacza to wcale złego stanu urządzenia. Komputery przeważnie wykorzystywane są do prac biurowych i wiąże się to z niską eksploatacją tych urządzeń. Dlaczego warto wybrać poleasingowe laptopy?

  Written on wtorek, 07 luty 2023 16:24
 • Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?
  Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

  Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 17:42
 • Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty
  Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty

  Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możliwość spożywania posiłków i napojów na zewnątrz w trakcie letniej, ciepłej pogody, sprawia dużo radości tym, którzy cenią sobie czas poświęcany na relaks ze swoimi bliskimi i znajomymi.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:54
 • Renomowana marka Pepe Jeans
  Renomowana marka Pepe Jeans

  Pepe Jeans to marka modowa obecna na rynku ponad 40 lat. Wypracowała sobie wysoką pozycję, dzięki ciekawym projektom. Ceniona jest za styl, najwyższą jakość produktów i szeroką ofertę ubrań, butów i dodatków.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:51
 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42