poniedziałek, 25 lipiec 2022 11:55

Zbiórka publiczna - jak ją zgłosić i o czym warto pamiętać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Zbiórka publiczna Zbiórka publiczna pixabay

Zbiórka Publiczna to cenna pomoc dla wielu potrzebujących, pomagająca w ratowaniu ich zdrowia i życia. Należy jednak pamiętać o tym, że zanim inicjatywa zostanie rozpoczęta, najważniejsze jest zgłoszenie zbiórki publicznej. Bez tego niemożliwe jest legalne rozpoczęcie zbierania środków.

 

Czym jest zbiórka publiczna?

Zbiórka publiczna nie zawsze musi dotyczyć zbierania środków finansowych. Równie dobrze mogą być to różnego rodzaju rzeczy czy sprzęt rehabilitacyjny. To, co będzie zbierane w czasie jej trwania, zależy przede wszystkim od potrzeb osoby, na rzecz której inicjatywa została zorganizowana.

Zbiórka publiczna jak sama nazwa wskazuje, musi być zorganizowana w  miejscu publicznym, ogólnie dostępnym. Jej cel musi być zgodny z prawem lub dotyczyć potrzeb religijnych.

Warto przy tym pamiętać, że wpłaty na konto nie są zbiórką publiczną! To samo dotyczy płatnych wiadomości SMS.

Kto może być organizatorem zbiórki publicznej?

Zgodnie z prawem zbiórki publiczne mogą być prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia, organizacje kościelne czy specjalnie powołane do tego celu komitety społeczne.

Według zapisów ustawy zbiórka publiczna musi być prowadzona przez co najmniej 3 osoby. Co ważnie, nie mogą być one karalne i muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Wszystkie niezbędne dokumenty do założenia zbiórki publiczne znajdują się na stronie www.zbiorki.gov.pl. Dokumenty można wypełnić ręcznie bądź online.

Zgłoszenie zbiórki publicznej

Zbiórka publiczna może być przeprowadzona wyłącznie po jej zgłoszeniu. Tak naprawdę założenie takiej zbiórki nie wymaga uzupełniania wielu dokumentów - należy przede wszystkim zadbać o ich poprawność.

Należy pamiętać o tym, że osoba uprawniona do reprezentowania organizatora zbiórki zawsze jest poddawana szczegółowej weryfikacji.

Rozliczenie zbiórki publicznej

Każda zbiórka publiczna po jej zakończeniu musi zostać odpowiednio rozliczona. Jeżeli nie trwa ona dłużej niż 12 miesięcy, organizator musi przygotować szczegółowe sprawozdanie z przeprowadzenia zbiórki oraz z rozdysponowania zgromadzonych w jej ramach środków.

Sprawozdania muszą być złożone nie później niż 30 dni po zakończeniu zbiórki (nigdy nie należy tego robić w czasie jej trwania!).

Fundacja Rycerze i Księżniczki stara się organizować zbiórki publiczne najczęściej jak to tylko możliwe, zachowując wszystkie wymogi formalne. To ważne, jeżeli wszystkie formalności załatwione są w sposób prawidłowy, pieniądze szybciej i bez trudności trafią do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy finansowej.

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Dlaczego kobiety uwielbiają zakładać pończochy na różne okazje?
  Dlaczego kobiety uwielbiają zakładać pończochy na różne okazje?

  Pończochy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kobiecej garderoby. Uwielbiają go nie tylko mężczyźni, ale również same kobiety, które coraz chętniej zastępują pończochami tradycyjne rajstopy. Dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością?

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 16:20
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Perfumy damskie idealne na jesień i zimę
  Perfumy damskie idealne na jesień i zimę

  Urzekający zapach perfum potrafi poprawić nastrój i dodać optymizmu w krótkie, często szare i ponure jesienne czy zimowe dni. Stanowią one bez wątpienia najlepszy dodatek do każdej eleganckiej oraz zmysłowej kreacji.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 16:14
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14