poniedziałek, 25 lipiec 2022 11:55

Zbiórka publiczna - jak ją zgłosić i o czym warto pamiętać?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zbiórka publiczna Zbiórka publiczna pixabay

Zbiórka Publiczna to cenna pomoc dla wielu potrzebujących, pomagająca w ratowaniu ich zdrowia i życia. Należy jednak pamiętać o tym, że zanim inicjatywa zostanie rozpoczęta, najważniejsze jest zgłoszenie zbiórki publicznej. Bez tego niemożliwe jest legalne rozpoczęcie zbierania środków.

 

Czym jest zbiórka publiczna?

Zbiórka publiczna nie zawsze musi dotyczyć zbierania środków finansowych. Równie dobrze mogą być to różnego rodzaju rzeczy czy sprzęt rehabilitacyjny. To, co będzie zbierane w czasie jej trwania, zależy przede wszystkim od potrzeb osoby, na rzecz której inicjatywa została zorganizowana.

Zbiórka publiczna jak sama nazwa wskazuje, musi być zorganizowana w  miejscu publicznym, ogólnie dostępnym. Jej cel musi być zgodny z prawem lub dotyczyć potrzeb religijnych.

Warto przy tym pamiętać, że wpłaty na konto nie są zbiórką publiczną! To samo dotyczy płatnych wiadomości SMS.

Kto może być organizatorem zbiórki publicznej?

Zgodnie z prawem zbiórki publiczne mogą być prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia, organizacje kościelne czy specjalnie powołane do tego celu komitety społeczne.

Według zapisów ustawy zbiórka publiczna musi być prowadzona przez co najmniej 3 osoby. Co ważnie, nie mogą być one karalne i muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Wszystkie niezbędne dokumenty do założenia zbiórki publiczne znajdują się na stronie www.zbiorki.gov.pl. Dokumenty można wypełnić ręcznie bądź online.

Zgłoszenie zbiórki publicznej

Zbiórka publiczna może być przeprowadzona wyłącznie po jej zgłoszeniu. Tak naprawdę założenie takiej zbiórki nie wymaga uzupełniania wielu dokumentów - należy przede wszystkim zadbać o ich poprawność.

Należy pamiętać o tym, że osoba uprawniona do reprezentowania organizatora zbiórki zawsze jest poddawana szczegółowej weryfikacji.

Rozliczenie zbiórki publicznej

Każda zbiórka publiczna po jej zakończeniu musi zostać odpowiednio rozliczona. Jeżeli nie trwa ona dłużej niż 12 miesięcy, organizator musi przygotować szczegółowe sprawozdanie z przeprowadzenia zbiórki oraz z rozdysponowania zgromadzonych w jej ramach środków.

Sprawozdania muszą być złożone nie później niż 30 dni po zakończeniu zbiórki (nigdy nie należy tego robić w czasie jej trwania!).

Fundacja Rycerze i Księżniczki stara się organizować zbiórki publiczne najczęściej jak to tylko możliwe, zachowując wszystkie wymogi formalne. To ważne, jeżeli wszystkie formalności załatwione są w sposób prawidłowy, pieniądze szybciej i bez trudności trafią do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy finansowej.

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54