poniedziałek, 25 lipiec 2022 11:55

Zbiórka publiczna - jak ją zgłosić i o czym warto pamiętać?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zbiórka publiczna Zbiórka publiczna pixabay

Zbiórka Publiczna to cenna pomoc dla wielu potrzebujących, pomagająca w ratowaniu ich zdrowia i życia. Należy jednak pamiętać o tym, że zanim inicjatywa zostanie rozpoczęta, najważniejsze jest zgłoszenie zbiórki publicznej. Bez tego niemożliwe jest legalne rozpoczęcie zbierania środków.

 

Czym jest zbiórka publiczna?

Zbiórka publiczna nie zawsze musi dotyczyć zbierania środków finansowych. Równie dobrze mogą być to różnego rodzaju rzeczy czy sprzęt rehabilitacyjny. To, co będzie zbierane w czasie jej trwania, zależy przede wszystkim od potrzeb osoby, na rzecz której inicjatywa została zorganizowana.

Zbiórka publiczna jak sama nazwa wskazuje, musi być zorganizowana w  miejscu publicznym, ogólnie dostępnym. Jej cel musi być zgodny z prawem lub dotyczyć potrzeb religijnych.

Warto przy tym pamiętać, że wpłaty na konto nie są zbiórką publiczną! To samo dotyczy płatnych wiadomości SMS.

Kto może być organizatorem zbiórki publicznej?

Zgodnie z prawem zbiórki publiczne mogą być prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia, organizacje kościelne czy specjalnie powołane do tego celu komitety społeczne.

Według zapisów ustawy zbiórka publiczna musi być prowadzona przez co najmniej 3 osoby. Co ważnie, nie mogą być one karalne i muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Wszystkie niezbędne dokumenty do założenia zbiórki publiczne znajdują się na stronie www.zbiorki.gov.pl. Dokumenty można wypełnić ręcznie bądź online.

Zgłoszenie zbiórki publicznej

Zbiórka publiczna może być przeprowadzona wyłącznie po jej zgłoszeniu. Tak naprawdę założenie takiej zbiórki nie wymaga uzupełniania wielu dokumentów - należy przede wszystkim zadbać o ich poprawność.

Należy pamiętać o tym, że osoba uprawniona do reprezentowania organizatora zbiórki zawsze jest poddawana szczegółowej weryfikacji.

Rozliczenie zbiórki publicznej

Każda zbiórka publiczna po jej zakończeniu musi zostać odpowiednio rozliczona. Jeżeli nie trwa ona dłużej niż 12 miesięcy, organizator musi przygotować szczegółowe sprawozdanie z przeprowadzenia zbiórki oraz z rozdysponowania zgromadzonych w jej ramach środków.

Sprawozdania muszą być złożone nie później niż 30 dni po zakończeniu zbiórki (nigdy nie należy tego robić w czasie jej trwania!).

Fundacja Rycerze i Księżniczki stara się organizować zbiórki publiczne najczęściej jak to tylko możliwe, zachowując wszystkie wymogi formalne. To ważne, jeżeli wszystkie formalności załatwione są w sposób prawidłowy, pieniądze szybciej i bez trudności trafią do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy finansowej.

 • Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna
  Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna

  Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT doświadczył nieoczekiwanego zdarzenia, gdy piorun uderzył w maszynę nad Szczecinem. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem, a samolot musiał zawrócić do Warszawy.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 13:13
 • Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję
  Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję

  Tłumy Szczecinian przeszły ulicami miasta, by uczestniczyć w jubileuszowej, dwudziestej edycji Marszu dla Życia, wydarzeniu, które rokrocznie jednoczy społeczność w obronie najbardziej fundamentalnych wartości. Pod hasłem "Życie nie zna granic" uczestnicy wyruszyli z Jasnych Błoni, przechodząc trasę prowadzącą do szczecińskiej katedry. Za organizację odpowiadała Fundacja Małych Stópek, znana z licznych inicjatyw pro-life.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:01
 • Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji
  Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji

  Szczecińscy funkcjonariusze, działając na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa pedofilskie. Skazany, za którym wydano międzynarodowy list gończy, został odnaleziony i aresztowany po ponad roku poszukiwań. Jego przeszłość i działania stanowią przestrogę o ciągłej potrzebie czujności w obrębie społeczności.

  Written on piątek, 12 kwiecień 2024 16:38
 • Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie
  Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie

  W okolicach dworca kolejowego w Szczecinie rozegrała się awantura, w której główną rolę odegrał 30-latek. Incydent miał miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia i składał się z serii wydarzeń, które skutkowały raną dla jednego z uczestników oraz koniecznością interwencji policji i pogotowia ratunkowego.

  Written on czwartek, 11 kwiecień 2024 15:42
 • Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu
  Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu

  Poranek 10 kwietnia na szczecińskim Krzekowie przyniósł mieszankę emocji na drodze, gdy kolizja z udziałem czterech pojazdów zakłóciła spokój ulicy Szerokiej. Około godziny 10 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z trzema osobówkami, tworząc krętą sztafetę metalu i frustracji. Na szczęście wszyscy kierowcy wyszli z tego incydentu bez większych obrażeń, a jeszcze większe szczęście, że wszyscy byli trzeźwi, minimalizując ryzyko poważniejszych konsekwencji.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 15:12
 • Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu
  Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu

  Odkryj, jak efektywna integracja nowych pracowników wpływa na sukces organizacji. Dowiedz się, w jaki sposób szkolenia, zwłaszcza z facylitacji, mogą ułatwić ten proces, budując silne, zaangażowane i produktywne zespoły.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 11:05
 • Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie
  Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie

  Zdarzenie, które miało miejsce w miniony weekend przy ulicy Kolumba w Szczecinie, w pobliżu dworca Szczecin Główny, wstrząsnęło mieszkańcami miasta. Grupa osób zaatakowała mężczyznę, co skutkowało jego ranami, koniecznością pomocy medycznej oraz tajemniczym zniknięciem ofiary.

  Written on wtorek, 09 kwiecień 2024 14:37