środa, 16 listopad 2022 11:54

Jak zdiagnozować problemy ze zgryzem?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
diagnostyka zgryzu Mokotów diagnostyka zgryzu Mokotów freepik

Każdy chciałby mieć piękny i zdrowy uśmiech, lśniące zęby dodające pewności siebie. Jednak większość z nas musi mierzyć z problemami zgryzu. Jak diagnozuje się wady zgryzu? Jakie są rodzaje i jak powstają?

 

Czym jest wada zgryzu?

Ogólnie rzecz biorąc pewne zmiany anatomiczne są normalne dla ludzi, ale muszą być zachowane odpowiednie normy. Ząb powinien stykać się z dwoma zębami przeciwległej szczęki, a górne powinny wyrastać poza dolne. Jedynie dolne siekacze i górne trzecie trzonowce dotykają jednej zęba.

Jednak diagnostyka zgryzu Mokotów może być konieczna w poniższych sytuacjach:

  • Zęby górne zachodzą całkowicie na dolne lub odwrotnie

  • Niesymetryczne przesunięcie żuchwy

  • Nadmierne napięte mięsnie twarzy

  • Odchylenie zęba od płaszczyzny symetrii

  • Duże przestrzenie między zębami

  • Stłoczenie zębów

  • Oddychanie przez usta

Są to jedynie przykłady wad zgryzu, jakie mogą występować u człowieka.

Rodzaje wad zgryzu

Diagnostyka zgryzu Mokotów pozwala ustalić, z jaką wadą zgryzu mamy do czynienia u konkretnego pacjenta. Wyróżnia się głównie:

Przodozgryz

Mniej więcej co dziesiąty przypadek. Występuje, gdy zęby dolne zachodzą na górne. Wtedy broda jest nadmiernie wysunięta do przodu. Osoby z taką wadą mają problemy z żuciem i wymową niektórych głosek.

Tyłozgryz

Prawie połowa przypadków. Broda jest cofnięta, co powoduje, że  górne zęby nachodzą na dolne. Takie osoby mają wywiniętą dolna wargę.

Zgryz przewieszony

Następuje gdy łuk górny jest szerzy od dolnego. Przeważnie dotycz jednego zęba bocznego, ale czasami wszystkich.

Zgryz krzyżowy

Ok. 12-14 % wszystkich przypadków. Częściowo zęby dolne zachodzą na górne, dochodzi do asymetrii warg i przesunięcia linii pośrodkowej zębów siecznych.

Zgryz otwarty

Dochodzi do poszerzenia szpary niedogryzowej, co powoduje pewne zmiany w rysach twarzy.

Zgryz głęboki

Siekacze górne zachodzą na dolne i je całkowicie zasłaniają.

Dlaczego występują wady zgryzu?

Wiele zależy od typu wad. Przede wszystkim duży wpływ mają geny, ale też złe nawyki (np. nagryzanie ołówka, ssanie palca lub  policzka, obgryzanie paznokci) czy alergię i infekcje dróg oddechowych (przez to dochodzi do oddychania przez usta, w wyniku czego mięśnie nieprawidłowo pracują).

W przypadku dzieci wiąże się to przede wszystkim z nieprawidłowym sposobem przełykania. Dziecko powyżej czwartego roku życia nie powinno już pobierać pokarmu z rozsuniętymi szczękami i językiem ustawionym do przodu. Poza tym konieczne jest dbanie o zęby już od chwili pojawienia się mleczaków. Wszystko to może mieć wpływ na prawidłowość zgryzu.