środa, 16 listopad 2022 11:54

Jak zdiagnozować problemy ze zgryzem?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
diagnostyka zgryzu Mokotów diagnostyka zgryzu Mokotów freepik

Każdy chciałby mieć piękny i zdrowy uśmiech, lśniące zęby dodające pewności siebie. Jednak większość z nas musi mierzyć z problemami zgryzu. Jak diagnozuje się wady zgryzu? Jakie są rodzaje i jak powstają?

 

Czym jest wada zgryzu?

Ogólnie rzecz biorąc pewne zmiany anatomiczne są normalne dla ludzi, ale muszą być zachowane odpowiednie normy. Ząb powinien stykać się z dwoma zębami przeciwległej szczęki, a górne powinny wyrastać poza dolne. Jedynie dolne siekacze i górne trzecie trzonowce dotykają jednej zęba.

Jednak diagnostyka zgryzu Mokotów może być konieczna w poniższych sytuacjach:

 • Zęby górne zachodzą całkowicie na dolne lub odwrotnie

 • Niesymetryczne przesunięcie żuchwy

 • Nadmierne napięte mięsnie twarzy

 • Odchylenie zęba od płaszczyzny symetrii

 • Duże przestrzenie między zębami

 • Stłoczenie zębów

 • Oddychanie przez usta

Są to jedynie przykłady wad zgryzu, jakie mogą występować u człowieka.

Rodzaje wad zgryzu

Diagnostyka zgryzu Mokotów pozwala ustalić, z jaką wadą zgryzu mamy do czynienia u konkretnego pacjenta. Wyróżnia się głównie:

Przodozgryz

Mniej więcej co dziesiąty przypadek. Występuje, gdy zęby dolne zachodzą na górne. Wtedy broda jest nadmiernie wysunięta do przodu. Osoby z taką wadą mają problemy z żuciem i wymową niektórych głosek.

Tyłozgryz

Prawie połowa przypadków. Broda jest cofnięta, co powoduje, że  górne zęby nachodzą na dolne. Takie osoby mają wywiniętą dolna wargę.

Zgryz przewieszony

Następuje gdy łuk górny jest szerzy od dolnego. Przeważnie dotycz jednego zęba bocznego, ale czasami wszystkich.

Zgryz krzyżowy

Ok. 12-14 % wszystkich przypadków. Częściowo zęby dolne zachodzą na górne, dochodzi do asymetrii warg i przesunięcia linii pośrodkowej zębów siecznych.

Zgryz otwarty

Dochodzi do poszerzenia szpary niedogryzowej, co powoduje pewne zmiany w rysach twarzy.

Zgryz głęboki

Siekacze górne zachodzą na dolne i je całkowicie zasłaniają.

Dlaczego występują wady zgryzu?

Wiele zależy od typu wad. Przede wszystkim duży wpływ mają geny, ale też złe nawyki (np. nagryzanie ołówka, ssanie palca lub  policzka, obgryzanie paznokci) czy alergię i infekcje dróg oddechowych (przez to dochodzi do oddychania przez usta, w wyniku czego mięśnie nieprawidłowo pracują).

W przypadku dzieci wiąże się to przede wszystkim z nieprawidłowym sposobem przełykania. Dziecko powyżej czwartego roku życia nie powinno już pobierać pokarmu z rozsuniętymi szczękami i językiem ustawionym do przodu. Poza tym konieczne jest dbanie o zęby już od chwili pojawienia się mleczaków. Wszystko to może mieć wpływ na prawidłowość zgryzu.

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54