środa, 16 listopad 2022 11:54

Jak zdiagnozować problemy ze zgryzem?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
diagnostyka zgryzu Mokotów diagnostyka zgryzu Mokotów freepik

Każdy chciałby mieć piękny i zdrowy uśmiech, lśniące zęby dodające pewności siebie. Jednak większość z nas musi mierzyć z problemami zgryzu. Jak diagnozuje się wady zgryzu? Jakie są rodzaje i jak powstają?

 

Czym jest wada zgryzu?

Ogólnie rzecz biorąc pewne zmiany anatomiczne są normalne dla ludzi, ale muszą być zachowane odpowiednie normy. Ząb powinien stykać się z dwoma zębami przeciwległej szczęki, a górne powinny wyrastać poza dolne. Jedynie dolne siekacze i górne trzecie trzonowce dotykają jednej zęba.

Jednak diagnostyka zgryzu Mokotów może być konieczna w poniższych sytuacjach:

 • Zęby górne zachodzą całkowicie na dolne lub odwrotnie

 • Niesymetryczne przesunięcie żuchwy

 • Nadmierne napięte mięsnie twarzy

 • Odchylenie zęba od płaszczyzny symetrii

 • Duże przestrzenie między zębami

 • Stłoczenie zębów

 • Oddychanie przez usta

Są to jedynie przykłady wad zgryzu, jakie mogą występować u człowieka.

Rodzaje wad zgryzu

Diagnostyka zgryzu Mokotów pozwala ustalić, z jaką wadą zgryzu mamy do czynienia u konkretnego pacjenta. Wyróżnia się głównie:

Przodozgryz

Mniej więcej co dziesiąty przypadek. Występuje, gdy zęby dolne zachodzą na górne. Wtedy broda jest nadmiernie wysunięta do przodu. Osoby z taką wadą mają problemy z żuciem i wymową niektórych głosek.

Tyłozgryz

Prawie połowa przypadków. Broda jest cofnięta, co powoduje, że  górne zęby nachodzą na dolne. Takie osoby mają wywiniętą dolna wargę.

Zgryz przewieszony

Następuje gdy łuk górny jest szerzy od dolnego. Przeważnie dotycz jednego zęba bocznego, ale czasami wszystkich.

Zgryz krzyżowy

Ok. 12-14 % wszystkich przypadków. Częściowo zęby dolne zachodzą na górne, dochodzi do asymetrii warg i przesunięcia linii pośrodkowej zębów siecznych.

Zgryz otwarty

Dochodzi do poszerzenia szpary niedogryzowej, co powoduje pewne zmiany w rysach twarzy.

Zgryz głęboki

Siekacze górne zachodzą na dolne i je całkowicie zasłaniają.

Dlaczego występują wady zgryzu?

Wiele zależy od typu wad. Przede wszystkim duży wpływ mają geny, ale też złe nawyki (np. nagryzanie ołówka, ssanie palca lub  policzka, obgryzanie paznokci) czy alergię i infekcje dróg oddechowych (przez to dochodzi do oddychania przez usta, w wyniku czego mięśnie nieprawidłowo pracują).

W przypadku dzieci wiąże się to przede wszystkim z nieprawidłowym sposobem przełykania. Dziecko powyżej czwartego roku życia nie powinno już pobierać pokarmu z rozsuniętymi szczękami i językiem ustawionym do przodu. Poza tym konieczne jest dbanie o zęby już od chwili pojawienia się mleczaków. Wszystko to może mieć wpływ na prawidłowość zgryzu.

 • Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?
  Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak oszczędzać na swoich zakupach w sklepie internetowym Media Markt? Cóż, istnieje kilka sposobów, ale jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych jest wykorzystanie kodów rabatowych. W tym artykule omówimy dokładnie, jak możesz wykorzystać kody rabatowe, aby zaoszczędzić na swoich zakupach online w sklepie Media Markt.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 18:31
 • Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?
  Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?

  Styl wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na atmosferę i charakter pomieszczenia. Wykorzystanie swojego ulubionego stylu podczas aranżacji wnętrz może pomóc nam w stworzeniu miejsca, które będzie oryginalne i w którym będziemy czuć się komfortowo. 

  Written on czwartek, 30 marzec 2023 13:04
 • Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?
  Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?

  Kupowanie prezentów dla dzieci może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, co lubią najmłodsi. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze prezenty dla dzieci, które z pewnością sprawią im radość i zapewnią długie godziny zabawy.

  Written on środa, 29 marzec 2023 18:21
 • Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?
  Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?

  Balkon pełen kwiatów, ozdobiony eleganckimi meblami tarasowymi, to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wygląda doskonale, ale też spełnia funkcje praktyczne. Pomaga w organizowaniu przyjęć, w samotnym spędzaniu czasu na łonie natury albo w spokojnej rozmowie z osobą bliską. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu stają się zawsze płytki, które będą dobrze odpowiadać jego potrzebom. Jakim zatem i jakiego rodzaju płytki wybrać?

  Written on wtorek, 28 marzec 2023 12:44
 • Materac miękki z pianką visco memory
  Materac miękki z pianką visco memory

  Kupując materac chcemy aby był wygodny i trwały. Materace obecnie są dostępne na różnorodnych konstrukcjach sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Dobór konstrukcji materaca to połowa sukcesu. Drugą bardzo istotną kwestią jest twardość materaca czyli jak będzie wykończony i jakie da ostateczne odczucia.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?
  Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

  Kiedy urządzamy przestrzeń wokół domu, bardzo często decydujemy się na to, by na altanie, tarasie lub w ogrodzie umieścić funkcjonalny komplet mebli ogrodowych. Podczas ich wyboru, należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników, między innymi to, ile osób będzie korzystało z takiego kompletu, a także gdzie zamierzamy go umieścić.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 11:42
 • Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?
  Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?

  Lekarz endokrynolog to aktualnie coraz częściej odwiedzany przez Polaków specjalista. Niestety nadal duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istoty leczenia endokrynologicznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:37