poniedziałek, 21 listopad 2022 11:11

Pigułka po – jak zdobyć receptę?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja awaryjna pixabay

Współżycie bez zabezpieczenia, nieprawidłowo zastosowana prezerwatywa, a może nieodpowiednie zastosowanie plastra? W takich przypadkach warto postawić na rozwiązanie, jakim jest antykoncepcja awaryjna. Nie jest to sposób na przerwanie ciąży, a na to, aby nie dopuścić do zapłodnienia. Jak działa tabletka dzień po? Jak zdobyć receptę? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tematu.

 

Pigułka po – jak działa?

Współżyjesz regularnie? A może zdarza Ci się to raz na jakiś czas? Niezależnie od częstotliwości kontaktów seksualnych, warto poznać najważniejsze informacje dotyczące antykoncepcji awaryjnej. Coraz bardziej popularna pigułka po to środek, którego zadaniem jest uniemożliwienie dojścia do zapłodnienia. Jak to możliwe? Ważny jest skład tabletki. W Polsce dostępne są dwie opcje:

– EllaOne – w tym przypadku substancja czynna to octan uliprystalu. EllaOne zapobiega nie tylko jajeczkowaniu, ale także uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Ta tabletka dzień po jest najskuteczniejsza wówczas, gdy kobieta zażyje ją w ciągu 24 godzin po stosunku. Warto wiedzieć, że pigułkę można przyjąć maksymalnie w ciągu 120 godzin po zbliżeniu, a więc do 5 dni.

– Escapelle – pigułka po zawierająca lewonorgestrel. Należy przyjąć ją jak najszybciej od stosunku, najlepiej w ciągu 24 godzin. Tabletkę Escapelle można zażyć do 72 godzin po zbliżeniu, a więc do 3 dni.

Zarówno w przypadku EllaOne, jak i Escapelle po zażyciu środka mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Mowa tutaj o złym samopoczuciu, osłabieniu, problemach ze snem. Inne możliwe skutki uboczne to bóle mięśni i piersi, nudności i wymioty, opóźnienie miesiączki. Więcej informacji na temat pigułki po znajdziesz tutaj.

Tabletka dzień po – jak zdobyć receptę?

Jeśli chodzi o antykoncepcję awaryjną, zdobycie recepty nie musi być trudne ani czasochłonne. Można zadzwonić do swojego lekarza, opisać sytuację i poprosić o wystawienie recepty. Inną opcją godną uwagi jest konsultacja przez internet. Jeśli jednak chcesz skorzystać z drugiej proponowanej opcji, zachowaj ostrożność i odwiedzaj jedynie zaufane i dobrze sprawdzone witryny takie jak przychodnia twoje-zdrowie24.pl.

Pamiętaj, że tabletka dzień po nie jest środkiem antykoncepcyjnym, który można stosować na co dzień. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą, warto rozważyć tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, krążek dopochwowy czy plastry antykoncepcyjne. Możliwości jest tak wiele, że na pewno bez większego trudu znajdziesz opcję, która spełni Twoje najważniejsze oczekiwania. Nie wiesz, co wybrać? Udaj się po fachową poradę do zaufanego lekarza, a na pewno nie pożałujesz.