wtorek, 23 sierpień 2022 16:30

Paraliż senny - Co to takiego?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Paraliż senny Paraliż senny pixabay

Choć większość z nas nie ma bladego pojęcia jak wielkie przerażenie odczuwa osoba znajdująca się w stanie paraliżu sennego, niektórzy ludzie doświadczają go dość regularnie. W niniejszym artykule wyjaśnimy czym jest paraliż senny i jak ograniczyć ryzyko jego występowania.

 

Pomimo, iż sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, nie każdy z nas jest w stanie dobrze się wysypiać. Powody bezsenności mogą być bardzo zróżnicowane, a do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się obecnie przewlekły stres, wynikający z nieprzyjemnych sytuacji w pracy, a także w domu.  

Brak snu to nic dobrego. Długotrwałe niedosypianie może prowadzić nie tylko do ogólnie gorszego samopoczucia i zaburzeń koncentracji, ale może również mieć poważniejsze konsekwencje, takie jak zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążeniowego, cukrzycy i demencji.

Choć nie każdy o tym wie, nieprzespane noce mogą zwiększać ryzyko dość mało zbadanego przez lekarzy zjawiska, jakim jest paraliż senny.

Czym jest paraliż senny?

Paraliżu sennego doświadcza obecnie bardzo mały odsetek populacji. Choć niektórzy przypuszczają, że przyczyniają się do niego tak zwane nocne zmory, lub innego rodzaju siły nadprzyrodzone, paraliż senny jest zjawiskiem w 100 proc. fizjologicznym. Czasami dochodzi do niego w trakcie zasypiania, ale także wówczas, gdy się wybudzamy ze snu, szczególnie w wówczas, gdy jesteśmy niewyspani i zestresowani.

W trakcie paraliżu sennego jesteśmy świadomi tego, co dzieje się wokół nas, lecz niestety nie możemy się poruszać. Leżąc na plecach z szeroko otwartymi oczyma, czujemy się całkowicie bezradni i próbujemy głośno krzyczeć, ale  niestety nam się to nie udaje! Nasz umysł i cało znajdują się wówczas jakby pomiędzy snem, a jawą, a niemożność poruszania się sprawia, iż odczuwamy bardzo silny lęk.

Paraliż senny zazwyczaj trwa bardzo krótko, czasami zaledwie kilkanaście sekund, ale człowiek znajdujący się w tym stanie ma wrażenie, iż upływa cała wieczność. Dzieje się tak wskutek ogromnego dyskomfortu, lęku i zaskoczenia tą niecodzienną sytuacją.

Jak ograniczyć ryzyko paraliżu sennego?

Co zrobić aby ograniczyć ryzyko występowania paraliżu sennego? Otóż, przede wszystkim warto się dobrze wysypiać, przestrzegając klasycznych zasad higieny snu. Zalicza się do nich – między innymi - kładzenie się spać o stałych porach i unikanie spożywania ciężkostrawnych kolacji. Istotne jest również zrezygnowanie z używek oraz unikanie sytuacji stresowych, gdyż to w szczególności te dwa czynniki, oprócz samego niedosypiania, znacznie zwiększają ryzyko szczególnie nieprzyjemnych form zaburzeń sennych, do jakich zaliczany jest wspomniany wcześniej paraliż senny.

 

 • Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.
  Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.

  W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i niepokój stały się codziennością, coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na radzenie sobie z tymi wyzwaniami.

  Written on piątek, 01 grudzień 2023 10:09
 • Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?
  Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?

  Gdy nadchodzi lato, nachodzi nas naturalna chęć, aby coś zmienić. Dotyczy to ubioru, dodatków, które wybieramy, ale także pościeli, w której śpimy. Gdy temperatury rosną, nie po drodze nam z pluszowymi kocami i miękką flanelą. Szukamy lżejszej powłoki dla naszej kołdry i poduszki. Jaką pościel latem najlepiej jest więc wybierać?

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:15
 • W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?
  W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?

  Gdy po serii nieudanych zabiegów pielęgnacyjnych na włosach dochodzimy do wniosku, że potrzebne są nam kosmetyki do włosów z prawdziwego zdarzenia, nachodzą nas natychmiast pytania: jak ich szukać i co konkretnie kupić? Które kosmetyki do włosów sprawią, że nasze włosy i broda będą się poddawały stylizacji nieco łatwiej oraz które sprawią, że kosmyki nabiorą blasku i objętości? Poniżej postaram się podsunąć Wam kilka niezawodnych pomysłów na to, jak wyposażyć kompletną półkę dedykowaną włosom w swojej łazience!

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:07
 • Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach
  Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach

  Jeśli chodzi o flagowe smartfony, nie chodzi tylko o imponujący sprzęt i najnowocześniejsze funkcje. Interfejs użytkownika i optymalizacja oprogramowania są równie istotne w kształtowaniu ogólnego doświadczenia. W tym artykule zagłębimy się w świat przyjaznych dla użytkownika interfejsów i ulepszeń oprogramowania, które sprawiają, że korzystanie z flagowych urządzeń staje się przyjemnością. Od intuicyjnych gestów po terminowe aktualizacje, smartfony te są zaprojektowane tak, aby nadać priorytet i poprawić wrażenia użytkownika.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej
  Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej

  Ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne podczas zimowych dni, bo bez niego chłód staje się niezwykle uciążliwy. Nie powinno się kierować wyłącznie najnowszymi trendami modowymi, bo zdecydowanie ważniejszy staje się dobór niewłaściwego rozmiaru, dopasowanie do figury i preferowanego stylu. Wyróżnia się wiele rodzajów kurtek zimowych damskich, mogą być one pikowane, krótkie, długie, puchowe. Dla niektórych idealna będzie bombka, inni wybiorą budrysówkę, parkę lub pilotkę. Na cieplejsze dni sprawdzi się nawet ocieplana ramoneska skórzana, przyozdobiona kożuszkiem, który zapewnia dodatkową izolację.

  Written on poniedziałek, 13 listopad 2023 16:44
 • Jak oczyścić swoją energię?
  Jak oczyścić swoją energię?

  W dzisiejszych czasach pozbycie się negatywnych myśli jest naprawdę bardzo trudne, szczególnie gdy zewsząd każdego dnia atakuje nas ogrom niezbyt pozytywnych informacji. Czy w takim świecie można skutecznie oczyścić swoją energię? Jak najbardziej tak. Choć metod jest całkiem sporo, to jednak warto pamiętać o tym, że często kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie są odpromienniki.

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:57
 • Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!
  Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że niektóre bramy otwierają się z taką prędkością, że zanim zdążysz mrugnąć okiem, już są w pełni otwarte? To właśnie bramy szybkiego otwierania — innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. Ich kluczowe znaczenie wynika z wielu zalet, które przekładają się na efektywność i bezpieczeństwo pracy.

  Written on wtorek, 31 październik 2023 16:39