wtorek, 23 sierpień 2022 16:30

Paraliż senny - Co to takiego?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Paraliż senny Paraliż senny pixabay

Choć większość z nas nie ma bladego pojęcia jak wielkie przerażenie odczuwa osoba znajdująca się w stanie paraliżu sennego, niektórzy ludzie doświadczają go dość regularnie. W niniejszym artykule wyjaśnimy czym jest paraliż senny i jak ograniczyć ryzyko jego występowania.

 

Pomimo, iż sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, nie każdy z nas jest w stanie dobrze się wysypiać. Powody bezsenności mogą być bardzo zróżnicowane, a do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się obecnie przewlekły stres, wynikający z nieprzyjemnych sytuacji w pracy, a także w domu.  

Brak snu to nic dobrego. Długotrwałe niedosypianie może prowadzić nie tylko do ogólnie gorszego samopoczucia i zaburzeń koncentracji, ale może również mieć poważniejsze konsekwencje, takie jak zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążeniowego, cukrzycy i demencji.

Choć nie każdy o tym wie, nieprzespane noce mogą zwiększać ryzyko dość mało zbadanego przez lekarzy zjawiska, jakim jest paraliż senny.

Czym jest paraliż senny?

Paraliżu sennego doświadcza obecnie bardzo mały odsetek populacji. Choć niektórzy przypuszczają, że przyczyniają się do niego tak zwane nocne zmory, lub innego rodzaju siły nadprzyrodzone, paraliż senny jest zjawiskiem w 100 proc. fizjologicznym. Czasami dochodzi do niego w trakcie zasypiania, ale także wówczas, gdy się wybudzamy ze snu, szczególnie w wówczas, gdy jesteśmy niewyspani i zestresowani.

W trakcie paraliżu sennego jesteśmy świadomi tego, co dzieje się wokół nas, lecz niestety nie możemy się poruszać. Leżąc na plecach z szeroko otwartymi oczyma, czujemy się całkowicie bezradni i próbujemy głośno krzyczeć, ale  niestety nam się to nie udaje! Nasz umysł i cało znajdują się wówczas jakby pomiędzy snem, a jawą, a niemożność poruszania się sprawia, iż odczuwamy bardzo silny lęk.

Paraliż senny zazwyczaj trwa bardzo krótko, czasami zaledwie kilkanaście sekund, ale człowiek znajdujący się w tym stanie ma wrażenie, iż upływa cała wieczność. Dzieje się tak wskutek ogromnego dyskomfortu, lęku i zaskoczenia tą niecodzienną sytuacją.

Jak ograniczyć ryzyko paraliżu sennego?

Co zrobić aby ograniczyć ryzyko występowania paraliżu sennego? Otóż, przede wszystkim warto się dobrze wysypiać, przestrzegając klasycznych zasad higieny snu. Zalicza się do nich – między innymi - kładzenie się spać o stałych porach i unikanie spożywania ciężkostrawnych kolacji. Istotne jest również zrezygnowanie z używek oraz unikanie sytuacji stresowych, gdyż to w szczególności te dwa czynniki, oprócz samego niedosypiania, znacznie zwiększają ryzyko szczególnie nieprzyjemnych form zaburzeń sennych, do jakich zaliczany jest wspomniany wcześniej paraliż senny.

 

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14
 • Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki
  Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki

  Sprzedawcy domów mogą napotkać kupujących z różnych środowisk. Sprzedawcy nieruchomości chcą znaleźć jak najlepszych nabywców dla swojej oferty .

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:48
 • Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?
  Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

  Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:44