wtorek, 23 sierpień 2022 16:30

Paraliż senny - Co to takiego?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Paraliż senny Paraliż senny pixabay

Choć większość z nas nie ma bladego pojęcia jak wielkie przerażenie odczuwa osoba znajdująca się w stanie paraliżu sennego, niektórzy ludzie doświadczają go dość regularnie. W niniejszym artykule wyjaśnimy czym jest paraliż senny i jak ograniczyć ryzyko jego występowania.

 

Pomimo, iż sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, nie każdy z nas jest w stanie dobrze się wysypiać. Powody bezsenności mogą być bardzo zróżnicowane, a do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się obecnie przewlekły stres, wynikający z nieprzyjemnych sytuacji w pracy, a także w domu.  

Brak snu to nic dobrego. Długotrwałe niedosypianie może prowadzić nie tylko do ogólnie gorszego samopoczucia i zaburzeń koncentracji, ale może również mieć poważniejsze konsekwencje, takie jak zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążeniowego, cukrzycy i demencji.

Choć nie każdy o tym wie, nieprzespane noce mogą zwiększać ryzyko dość mało zbadanego przez lekarzy zjawiska, jakim jest paraliż senny.

Czym jest paraliż senny?

Paraliżu sennego doświadcza obecnie bardzo mały odsetek populacji. Choć niektórzy przypuszczają, że przyczyniają się do niego tak zwane nocne zmory, lub innego rodzaju siły nadprzyrodzone, paraliż senny jest zjawiskiem w 100 proc. fizjologicznym. Czasami dochodzi do niego w trakcie zasypiania, ale także wówczas, gdy się wybudzamy ze snu, szczególnie w wówczas, gdy jesteśmy niewyspani i zestresowani.

W trakcie paraliżu sennego jesteśmy świadomi tego, co dzieje się wokół nas, lecz niestety nie możemy się poruszać. Leżąc na plecach z szeroko otwartymi oczyma, czujemy się całkowicie bezradni i próbujemy głośno krzyczeć, ale  niestety nam się to nie udaje! Nasz umysł i cało znajdują się wówczas jakby pomiędzy snem, a jawą, a niemożność poruszania się sprawia, iż odczuwamy bardzo silny lęk.

Paraliż senny zazwyczaj trwa bardzo krótko, czasami zaledwie kilkanaście sekund, ale człowiek znajdujący się w tym stanie ma wrażenie, iż upływa cała wieczność. Dzieje się tak wskutek ogromnego dyskomfortu, lęku i zaskoczenia tą niecodzienną sytuacją.

Jak ograniczyć ryzyko paraliżu sennego?

Co zrobić aby ograniczyć ryzyko występowania paraliżu sennego? Otóż, przede wszystkim warto się dobrze wysypiać, przestrzegając klasycznych zasad higieny snu. Zalicza się do nich – między innymi - kładzenie się spać o stałych porach i unikanie spożywania ciężkostrawnych kolacji. Istotne jest również zrezygnowanie z używek oraz unikanie sytuacji stresowych, gdyż to w szczególności te dwa czynniki, oprócz samego niedosypiania, znacznie zwiększają ryzyko szczególnie nieprzyjemnych form zaburzeń sennych, do jakich zaliczany jest wspomniany wcześniej paraliż senny.

 

 • Aktywne półkolonie, czyli jak mogą wyglądać wakacje w mieście
  Aktywne półkolonie, czyli jak mogą wyglądać wakacje w mieście

  Lato coraz bliżej, a ty wciąż zastanawiasz się, jak urozmaicić dziecku wakacje? Rodzinne wyjazdy to zaledwie część okresu wakacyjnego, w pozostałym czasie większość dzieci zostaje w domu. Starsze mogą bez problemu zająć się sobą, ale młodsze pociechy wymagają uwagi i opieki. Jeśli dodasz do tego moc atrakcji, z pewnością na długo zapamiętają te wakacje. To dlatego półkolonie w mieście cieszą się tak dużą popularnością. Na czym polegają? Sprawdź!

  Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39