wtorek, 23 sierpień 2022 16:30

Paraliż senny - Co to takiego?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Paraliż senny Paraliż senny pixabay

Choć większość z nas nie ma bladego pojęcia jak wielkie przerażenie odczuwa osoba znajdująca się w stanie paraliżu sennego, niektórzy ludzie doświadczają go dość regularnie. W niniejszym artykule wyjaśnimy czym jest paraliż senny i jak ograniczyć ryzyko jego występowania.

 

Pomimo, iż sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, nie każdy z nas jest w stanie dobrze się wysypiać. Powody bezsenności mogą być bardzo zróżnicowane, a do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się obecnie przewlekły stres, wynikający z nieprzyjemnych sytuacji w pracy, a także w domu.  

Brak snu to nic dobrego. Długotrwałe niedosypianie może prowadzić nie tylko do ogólnie gorszego samopoczucia i zaburzeń koncentracji, ale może również mieć poważniejsze konsekwencje, takie jak zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążeniowego, cukrzycy i demencji.

Choć nie każdy o tym wie, nieprzespane noce mogą zwiększać ryzyko dość mało zbadanego przez lekarzy zjawiska, jakim jest paraliż senny.

Czym jest paraliż senny?

Paraliżu sennego doświadcza obecnie bardzo mały odsetek populacji. Choć niektórzy przypuszczają, że przyczyniają się do niego tak zwane nocne zmory, lub innego rodzaju siły nadprzyrodzone, paraliż senny jest zjawiskiem w 100 proc. fizjologicznym. Czasami dochodzi do niego w trakcie zasypiania, ale także wówczas, gdy się wybudzamy ze snu, szczególnie w wówczas, gdy jesteśmy niewyspani i zestresowani.

W trakcie paraliżu sennego jesteśmy świadomi tego, co dzieje się wokół nas, lecz niestety nie możemy się poruszać. Leżąc na plecach z szeroko otwartymi oczyma, czujemy się całkowicie bezradni i próbujemy głośno krzyczeć, ale  niestety nam się to nie udaje! Nasz umysł i cało znajdują się wówczas jakby pomiędzy snem, a jawą, a niemożność poruszania się sprawia, iż odczuwamy bardzo silny lęk.

Paraliż senny zazwyczaj trwa bardzo krótko, czasami zaledwie kilkanaście sekund, ale człowiek znajdujący się w tym stanie ma wrażenie, iż upływa cała wieczność. Dzieje się tak wskutek ogromnego dyskomfortu, lęku i zaskoczenia tą niecodzienną sytuacją.

Jak ograniczyć ryzyko paraliżu sennego?

Co zrobić aby ograniczyć ryzyko występowania paraliżu sennego? Otóż, przede wszystkim warto się dobrze wysypiać, przestrzegając klasycznych zasad higieny snu. Zalicza się do nich – między innymi - kładzenie się spać o stałych porach i unikanie spożywania ciężkostrawnych kolacji. Istotne jest również zrezygnowanie z używek oraz unikanie sytuacji stresowych, gdyż to w szczególności te dwa czynniki, oprócz samego niedosypiania, znacznie zwiększają ryzyko szczególnie nieprzyjemnych form zaburzeń sennych, do jakich zaliczany jest wspomniany wcześniej paraliż senny.

 

 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42
 • Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką
  Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką

  Nie od dziś wiadomo, że nasza cywilizacja produkuje olbrzymie ilości śmieci wszelakiego rodzaju. Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęcamy odpowiedniej segregacji odpadów. Jest to z pewnością jedno z tych działań proekologicznych, do których warto się przyłożyć, jeśli chcemy przekazać Ziemię w dobrym stanie dalszym pokoleniom.

  Written on czwartek, 02 luty 2023 19:08
 • Jak odnowić drewnianą podłogę?
  Jak odnowić drewnianą podłogę?

  Z całą pewnością możemy przyznać, że drewniane podłogi wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, mimo iż inwestycja w posadzkę wykonaną z drewna, niejednokrotnie wiąże się ze swoją wydatkiem. Jednak ponadczasowe piękno tego materiału przemawia za jego wyborem.

  Written on środa, 01 luty 2023 18:23
 • Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę
  Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę

  Każdy z nas od czasu do czasu miewa ochotę na "coś słodkiego". Szczególnie latem, gdy żar i upał dają nam o sobie znać, marzymy o pysznych, chłodnych i słodkich lodach.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 14:29
 • Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?
  Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?

  Wybierając blat do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego dopasowanie do aranżacji pomieszczenia, ale również wygodę codziennego użytkowania. Odpowiedni model powinien zarówno pięknie się prezentować, jak i cechować się dużą odpornością na uszkodzenia.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:48
 • Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?
  Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?

  Towarzyszy mężczyznom zarówno w sytuacjach całkowicie formalnych, jak i tych mniej oficjalnych - krawat jest po prostu ponadczasowym dodatkiem do męskich stylizacji, więc warto zakładać go zawsze wtedy, gdy chcemy prezentować się dobrze i z klasą - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ źle dobrany krawat może przynieść efekt zupełnie odwrotny.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:44