wtorek, 23 sierpień 2022 16:30

Paraliż senny - Co to takiego?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Paraliż senny Paraliż senny pixabay

Choć większość z nas nie ma bladego pojęcia jak wielkie przerażenie odczuwa osoba znajdująca się w stanie paraliżu sennego, niektórzy ludzie doświadczają go dość regularnie. W niniejszym artykule wyjaśnimy czym jest paraliż senny i jak ograniczyć ryzyko jego występowania.

 

Pomimo, iż sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, nie każdy z nas jest w stanie dobrze się wysypiać. Powody bezsenności mogą być bardzo zróżnicowane, a do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się obecnie przewlekły stres, wynikający z nieprzyjemnych sytuacji w pracy, a także w domu.  

Brak snu to nic dobrego. Długotrwałe niedosypianie może prowadzić nie tylko do ogólnie gorszego samopoczucia i zaburzeń koncentracji, ale może również mieć poważniejsze konsekwencje, takie jak zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążeniowego, cukrzycy i demencji.

Choć nie każdy o tym wie, nieprzespane noce mogą zwiększać ryzyko dość mało zbadanego przez lekarzy zjawiska, jakim jest paraliż senny.

Czym jest paraliż senny?

Paraliżu sennego doświadcza obecnie bardzo mały odsetek populacji. Choć niektórzy przypuszczają, że przyczyniają się do niego tak zwane nocne zmory, lub innego rodzaju siły nadprzyrodzone, paraliż senny jest zjawiskiem w 100 proc. fizjologicznym. Czasami dochodzi do niego w trakcie zasypiania, ale także wówczas, gdy się wybudzamy ze snu, szczególnie w wówczas, gdy jesteśmy niewyspani i zestresowani.

W trakcie paraliżu sennego jesteśmy świadomi tego, co dzieje się wokół nas, lecz niestety nie możemy się poruszać. Leżąc na plecach z szeroko otwartymi oczyma, czujemy się całkowicie bezradni i próbujemy głośno krzyczeć, ale  niestety nam się to nie udaje! Nasz umysł i cało znajdują się wówczas jakby pomiędzy snem, a jawą, a niemożność poruszania się sprawia, iż odczuwamy bardzo silny lęk.

Paraliż senny zazwyczaj trwa bardzo krótko, czasami zaledwie kilkanaście sekund, ale człowiek znajdujący się w tym stanie ma wrażenie, iż upływa cała wieczność. Dzieje się tak wskutek ogromnego dyskomfortu, lęku i zaskoczenia tą niecodzienną sytuacją.

Jak ograniczyć ryzyko paraliżu sennego?

Co zrobić aby ograniczyć ryzyko występowania paraliżu sennego? Otóż, przede wszystkim warto się dobrze wysypiać, przestrzegając klasycznych zasad higieny snu. Zalicza się do nich – między innymi - kładzenie się spać o stałych porach i unikanie spożywania ciężkostrawnych kolacji. Istotne jest również zrezygnowanie z używek oraz unikanie sytuacji stresowych, gdyż to w szczególności te dwa czynniki, oprócz samego niedosypiania, znacznie zwiększają ryzyko szczególnie nieprzyjemnych form zaburzeń sennych, do jakich zaliczany jest wspomniany wcześniej paraliż senny.