sobota, 03 wrzesień 2022 12:46

Porażenie nerwu trójdzielnego – co robić, gdy do niego dojdzie?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Porażenie nerwu trójdzielnego Porażenie nerwu trójdzielnego pixabay

Nerwy twarzy odpowiadają m.in. za prawidłowe napięcie mięśni oraz mimikę.

 

Niekiedy może dojść do ich podrażnienia, co z kolei może powodować zaburzenia ruchomości mięśni twarzy, a także dolegliwości bólowe. Jednym z częściej występujących problemów w tym zakresie jest porażenie nerwu trójdzielnego. Co jest tego przyczyną i w jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem?

Co może być przyczyną porażenia nerwu trójdzielnego?

Porażenie nerwu trójdzielnego może mieć różnorodne podłoże, a jego przyczyny nie są do końca zbadane. Najczęściej wskazuje się, że towarzyszy innym schorzeniom, takim jak np. półpasiec, infekcje wirusowe, borelioza, zapalenie i nowotwory ślinianek przyusznych, stwardnienie rozsiane. Może występować także po tzw. przewianiu, gdy dojdzie do przechłodzenia organizmu.

Jeżeli chodzi o najczęstsze objawy tej dolegliwości, to wymienia się m.in.: opadający z jednej strony kącik ust, ból uszu, trudności z mimika twarzy, zaburzenia produkcji śliny, łzawienie oka, a także brak czucia smaku w przedniej części języka. Mogą pojawić się także uczucie nagłego, tępego bólu twarzy, bóle głowy, nadwrażliwość w podrażnionej stronie twarzy, a także niedowład mięśni twarzy czy problemy z domknięciem powieki. Wskazuje się także na to, że pojawić się może wygładzenie fałdu nosowo-wargowego.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne mogą pomóc w leczeniu porażenia nerwu trójdzielnego?

Leczenie porażenia nerwu trójdzielnego przebiega najczęściej dwutorowo. Z jednej strony prowadzona jest terapia z wykorzystaniem odpowiednio dobranych leków. Druga część terapii to fizjoterapia. Obecnie dostępne są różnorodne zabiegi, które pozwalają na przywrócenie sprawności mięśni twarzy i złagodzenie objawów bólowych. Przy porażeniu nerwu trójdzielnego najczęściej zleca się m.in.: odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz terapię manualną. Można też skorzystać z zabiegów wykonywanych przy pomocy specjalistycznych urządzeń np. lasera wysokoenergetycznego lub Salus Talent.

 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39
 • Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko
  Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko

  Półkolonie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu, jakie możesz zapewnić dziecku w czasie ferii lub wakacji. W ich trakcje na twoją pociechę czeka mnóstwo atrakcji, a także możliwość spędzenia czasu z kolegami pod fachową opieką instruktorów.

  Written on środa, 26 kwiecień 2023 14:56