sobota, 03 wrzesień 2022 12:46

Porażenie nerwu trójdzielnego – co robić, gdy do niego dojdzie?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Porażenie nerwu trójdzielnego Porażenie nerwu trójdzielnego pixabay

Nerwy twarzy odpowiadają m.in. za prawidłowe napięcie mięśni oraz mimikę.

 

Niekiedy może dojść do ich podrażnienia, co z kolei może powodować zaburzenia ruchomości mięśni twarzy, a także dolegliwości bólowe. Jednym z częściej występujących problemów w tym zakresie jest porażenie nerwu trójdzielnego. Co jest tego przyczyną i w jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem?

Co może być przyczyną porażenia nerwu trójdzielnego?

Porażenie nerwu trójdzielnego może mieć różnorodne podłoże, a jego przyczyny nie są do końca zbadane. Najczęściej wskazuje się, że towarzyszy innym schorzeniom, takim jak np. półpasiec, infekcje wirusowe, borelioza, zapalenie i nowotwory ślinianek przyusznych, stwardnienie rozsiane. Może występować także po tzw. przewianiu, gdy dojdzie do przechłodzenia organizmu.

Jeżeli chodzi o najczęstsze objawy tej dolegliwości, to wymienia się m.in.: opadający z jednej strony kącik ust, ból uszu, trudności z mimika twarzy, zaburzenia produkcji śliny, łzawienie oka, a także brak czucia smaku w przedniej części języka. Mogą pojawić się także uczucie nagłego, tępego bólu twarzy, bóle głowy, nadwrażliwość w podrażnionej stronie twarzy, a także niedowład mięśni twarzy czy problemy z domknięciem powieki. Wskazuje się także na to, że pojawić się może wygładzenie fałdu nosowo-wargowego.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne mogą pomóc w leczeniu porażenia nerwu trójdzielnego?

Leczenie porażenia nerwu trójdzielnego przebiega najczęściej dwutorowo. Z jednej strony prowadzona jest terapia z wykorzystaniem odpowiednio dobranych leków. Druga część terapii to fizjoterapia. Obecnie dostępne są różnorodne zabiegi, które pozwalają na przywrócenie sprawności mięśni twarzy i złagodzenie objawów bólowych. Przy porażeniu nerwu trójdzielnego najczęściej zleca się m.in.: odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz terapię manualną. Można też skorzystać z zabiegów wykonywanych przy pomocy specjalistycznych urządzeń np. lasera wysokoenergetycznego lub Salus Talent.

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14
 • Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki
  Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki

  Sprzedawcy domów mogą napotkać kupujących z różnych środowisk. Sprzedawcy nieruchomości chcą znaleźć jak najlepszych nabywców dla swojej oferty .

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:48
 • Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?
  Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

  Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:44