sobota, 03 wrzesień 2022 12:46

Porażenie nerwu trójdzielnego – co robić, gdy do niego dojdzie?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Porażenie nerwu trójdzielnego Porażenie nerwu trójdzielnego pixabay

Nerwy twarzy odpowiadają m.in. za prawidłowe napięcie mięśni oraz mimikę.

 

Niekiedy może dojść do ich podrażnienia, co z kolei może powodować zaburzenia ruchomości mięśni twarzy, a także dolegliwości bólowe. Jednym z częściej występujących problemów w tym zakresie jest porażenie nerwu trójdzielnego. Co jest tego przyczyną i w jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem?

Co może być przyczyną porażenia nerwu trójdzielnego?

Porażenie nerwu trójdzielnego może mieć różnorodne podłoże, a jego przyczyny nie są do końca zbadane. Najczęściej wskazuje się, że towarzyszy innym schorzeniom, takim jak np. półpasiec, infekcje wirusowe, borelioza, zapalenie i nowotwory ślinianek przyusznych, stwardnienie rozsiane. Może występować także po tzw. przewianiu, gdy dojdzie do przechłodzenia organizmu.

Jeżeli chodzi o najczęstsze objawy tej dolegliwości, to wymienia się m.in.: opadający z jednej strony kącik ust, ból uszu, trudności z mimika twarzy, zaburzenia produkcji śliny, łzawienie oka, a także brak czucia smaku w przedniej części języka. Mogą pojawić się także uczucie nagłego, tępego bólu twarzy, bóle głowy, nadwrażliwość w podrażnionej stronie twarzy, a także niedowład mięśni twarzy czy problemy z domknięciem powieki. Wskazuje się także na to, że pojawić się może wygładzenie fałdu nosowo-wargowego.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne mogą pomóc w leczeniu porażenia nerwu trójdzielnego?

Leczenie porażenia nerwu trójdzielnego przebiega najczęściej dwutorowo. Z jednej strony prowadzona jest terapia z wykorzystaniem odpowiednio dobranych leków. Druga część terapii to fizjoterapia. Obecnie dostępne są różnorodne zabiegi, które pozwalają na przywrócenie sprawności mięśni twarzy i złagodzenie objawów bólowych. Przy porażeniu nerwu trójdzielnego najczęściej zleca się m.in.: odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz terapię manualną. Można też skorzystać z zabiegów wykonywanych przy pomocy specjalistycznych urządzeń np. lasera wysokoenergetycznego lub Salus Talent.

 • Dieta pudełkowa - dlaczego warto?
  Dieta pudełkowa - dlaczego warto?

  Życie w ciągłym pędzie, nadmiar obowiązków, a co za tym idzie - brakiem czasu na przygotowywanie własnych i zdrowych posiłków czasem graniczy z cudem. Zdrowemu odżywianiu nie sprzyja również rosnąca liczba fast foodów czy restauracji z jedzeniem.

  Written on środa, 08 luty 2023 17:07
 • Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?
  Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?

  Laptopy poleasingowe to nic innego jak sprzęt zakupiony przez firmę na leasing. Zazwyczaj po zakończeniu umowy, która trwa do 3 lat, zostaje on ponownie wystawiony do sprzedaży przez leasingodawcę. Rzecz jasna taki sprzęt poleasingowy będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. Nie oznacza to wcale złego stanu urządzenia. Komputery przeważnie wykorzystywane są do prac biurowych i wiąże się to z niską eksploatacją tych urządzeń. Dlaczego warto wybrać poleasingowe laptopy?

  Written on wtorek, 07 luty 2023 16:24
 • Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?
  Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

  Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 17:42
 • Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty
  Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty

  Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możliwość spożywania posiłków i napojów na zewnątrz w trakcie letniej, ciepłej pogody, sprawia dużo radości tym, którzy cenią sobie czas poświęcany na relaks ze swoimi bliskimi i znajomymi.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:54
 • Renomowana marka Pepe Jeans
  Renomowana marka Pepe Jeans

  Pepe Jeans to marka modowa obecna na rynku ponad 40 lat. Wypracowała sobie wysoką pozycję, dzięki ciekawym projektom. Ceniona jest za styl, najwyższą jakość produktów i szeroką ofertę ubrań, butów i dodatków.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:51
 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42