sobota, 03 wrzesień 2022 12:46

Porażenie nerwu trójdzielnego – co robić, gdy do niego dojdzie?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Porażenie nerwu trójdzielnego Porażenie nerwu trójdzielnego pixabay

Nerwy twarzy odpowiadają m.in. za prawidłowe napięcie mięśni oraz mimikę.

 

Niekiedy może dojść do ich podrażnienia, co z kolei może powodować zaburzenia ruchomości mięśni twarzy, a także dolegliwości bólowe. Jednym z częściej występujących problemów w tym zakresie jest porażenie nerwu trójdzielnego. Co jest tego przyczyną i w jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem?

Co może być przyczyną porażenia nerwu trójdzielnego?

Porażenie nerwu trójdzielnego może mieć różnorodne podłoże, a jego przyczyny nie są do końca zbadane. Najczęściej wskazuje się, że towarzyszy innym schorzeniom, takim jak np. półpasiec, infekcje wirusowe, borelioza, zapalenie i nowotwory ślinianek przyusznych, stwardnienie rozsiane. Może występować także po tzw. przewianiu, gdy dojdzie do przechłodzenia organizmu.

Jeżeli chodzi o najczęstsze objawy tej dolegliwości, to wymienia się m.in.: opadający z jednej strony kącik ust, ból uszu, trudności z mimika twarzy, zaburzenia produkcji śliny, łzawienie oka, a także brak czucia smaku w przedniej części języka. Mogą pojawić się także uczucie nagłego, tępego bólu twarzy, bóle głowy, nadwrażliwość w podrażnionej stronie twarzy, a także niedowład mięśni twarzy czy problemy z domknięciem powieki. Wskazuje się także na to, że pojawić się może wygładzenie fałdu nosowo-wargowego.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne mogą pomóc w leczeniu porażenia nerwu trójdzielnego?

Leczenie porażenia nerwu trójdzielnego przebiega najczęściej dwutorowo. Z jednej strony prowadzona jest terapia z wykorzystaniem odpowiednio dobranych leków. Druga część terapii to fizjoterapia. Obecnie dostępne są różnorodne zabiegi, które pozwalają na przywrócenie sprawności mięśni twarzy i złagodzenie objawów bólowych. Przy porażeniu nerwu trójdzielnego najczęściej zleca się m.in.: odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz terapię manualną. Można też skorzystać z zabiegów wykonywanych przy pomocy specjalistycznych urządzeń np. lasera wysokoenergetycznego lub Salus Talent.