poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43

Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
MDT producent sprzętu okulistycznego MDT producent sprzętu okulistycznego pixabay

Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

 

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka, nazywany w języku łacińskim xerophtalmia lub keratoconjunctivitis sicca, oraz angielskim jako dry eye syndrome (DES), to chroniczne schorzenie narządu wzroku, będące następstwem niedostatecznego wydzielania filmu łzowego, niewłaściwym jego składem, lub zbyt szybkim i nadmiernym jego parowaniem.

Co może mieć wpływ na pojawienie się ZSO?

Do etiologii ZSO zalicza się m.in. takie czynniki jak:

 • przeciążenie oczu, spowodowane np. czytaniem, pracą przy komputerze, lub jazdą samochodem,

 • zmiany hormonalne,

 • występowanie innych, ogólnoustrojowych jednostek chorobowych, w tym związanych z przebiegiem schorzeń tarczycy, cukrzycy, trądziku, czy nowotworów,

 • stres,

 • niedobory witaminowe,

 • dysfunkcje gruczołów Meiboma.

Jak zbudowane są łzy?

Jednak

• warstwa śluzowa (mucynowa), produkowana przez komórki kubkowe spojówki, przylega bezpośrednio do powierzchni gałki ocznej.
• warstwa wodna, wydzielana przez gruczoł łzowy.
• warstwa lipidowa, wydzielana przez gruczoły Meiboma.

Jak objawia się suchość oczu?

Jeśli chodzi o suchość oczu, objawy to do najczęściej występujących należeć mogą:

 • pieczenie,

 • swędzenie,

 • uczucie piasku lub obcego ciała pod powiekami,

 • światłowstręt,

 • rozmazany obraz,

 • obrzęki i stany zapalne powiek,

 • wydzielanie się śluzu.

ZSO, osłabiając kondycję oczu, prowadzić może do łatwego pojawiania się infekcji o charakterze wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym, jak i w postaci innych drobnoustrojów, jak Nużeniec ludzki.

Czy możliwa jest profilaktyka ZSO?

W postępowaniu profilaktycznym wobec ZSO zaleca się oszczędzanie narządu oczu, regularne ich nawilżanie, oraz dbanie o higienę powiek górnych i dolnych.

Nowoczesne metody diagnostyczne ZSO

Wraz z rozwojem technologii medycznej, dostępne są coraz to nowsze urządzenia pozwalające diagnozować ZSO. Tak, więc jeśli chodzi o suchość oczu, objawy można wykryć na wiele sposobów. Podstawowym, i najprostszym, jest Test Schirmera czy też paski fluroesceinowe. Wytwarza je krajowy MDT producent sprzętu okulistycznego. Do bardziej zaawansowanych metod należą, chociażby elektroniczne meibografy.

Skuteczne leczenie zespołu suchego oka

Metody leczenia mogą opierać się na farmakoterapii, stosowaniu zatyczek silikonowych, jak i urządzeniach, w których wykorzystywana jest wiązka lasera, wale cieplne oraz światła pulsacyjnego. O zastosowaniu danej metody decyduje lekarz okulista.

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54