poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43

Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
MDT producent sprzętu okulistycznego MDT producent sprzętu okulistycznego pixabay

Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

 

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka, nazywany w języku łacińskim xerophtalmia lub keratoconjunctivitis sicca, oraz angielskim jako dry eye syndrome (DES), to chroniczne schorzenie narządu wzroku, będące następstwem niedostatecznego wydzielania filmu łzowego, niewłaściwym jego składem, lub zbyt szybkim i nadmiernym jego parowaniem.

Co może mieć wpływ na pojawienie się ZSO?

Do etiologii ZSO zalicza się m.in. takie czynniki jak:

 • przeciążenie oczu, spowodowane np. czytaniem, pracą przy komputerze, lub jazdą samochodem,

 • zmiany hormonalne,

 • występowanie innych, ogólnoustrojowych jednostek chorobowych, w tym związanych z przebiegiem schorzeń tarczycy, cukrzycy, trądziku, czy nowotworów,

 • stres,

 • niedobory witaminowe,

 • dysfunkcje gruczołów Meiboma.

Jak zbudowane są łzy?

Jednak

• warstwa śluzowa (mucynowa), produkowana przez komórki kubkowe spojówki, przylega bezpośrednio do powierzchni gałki ocznej.
• warstwa wodna, wydzielana przez gruczoł łzowy.
• warstwa lipidowa, wydzielana przez gruczoły Meiboma.

Jak objawia się suchość oczu?

Jeśli chodzi o suchość oczu, objawy to do najczęściej występujących należeć mogą:

 • pieczenie,

 • swędzenie,

 • uczucie piasku lub obcego ciała pod powiekami,

 • światłowstręt,

 • rozmazany obraz,

 • obrzęki i stany zapalne powiek,

 • wydzielanie się śluzu.

ZSO, osłabiając kondycję oczu, prowadzić może do łatwego pojawiania się infekcji o charakterze wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym, jak i w postaci innych drobnoustrojów, jak Nużeniec ludzki.

Czy możliwa jest profilaktyka ZSO?

W postępowaniu profilaktycznym wobec ZSO zaleca się oszczędzanie narządu oczu, regularne ich nawilżanie, oraz dbanie o higienę powiek górnych i dolnych.

Nowoczesne metody diagnostyczne ZSO

Wraz z rozwojem technologii medycznej, dostępne są coraz to nowsze urządzenia pozwalające diagnozować ZSO. Tak, więc jeśli chodzi o suchość oczu, objawy można wykryć na wiele sposobów. Podstawowym, i najprostszym, jest Test Schirmera czy też paski fluroesceinowe. Wytwarza je krajowy MDT producent sprzętu okulistycznego. Do bardziej zaawansowanych metod należą, chociażby elektroniczne meibografy.

Skuteczne leczenie zespołu suchego oka

Metody leczenia mogą opierać się na farmakoterapii, stosowaniu zatyczek silikonowych, jak i urządzeniach, w których wykorzystywana jest wiązka lasera, wale cieplne oraz światła pulsacyjnego. O zastosowaniu danej metody decyduje lekarz okulista.

 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42
 • Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką
  Estetyczne oraz funkcjonalne kosze na śmieci - warto je mieć zawsze pod ręką

  Nie od dziś wiadomo, że nasza cywilizacja produkuje olbrzymie ilości śmieci wszelakiego rodzaju. Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęcamy odpowiedniej segregacji odpadów. Jest to z pewnością jedno z tych działań proekologicznych, do których warto się przyłożyć, jeśli chcemy przekazać Ziemię w dobrym stanie dalszym pokoleniom.

  Written on czwartek, 02 luty 2023 19:08
 • Jak odnowić drewnianą podłogę?
  Jak odnowić drewnianą podłogę?

  Z całą pewnością możemy przyznać, że drewniane podłogi wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, mimo iż inwestycja w posadzkę wykonaną z drewna, niejednokrotnie wiąże się ze swoją wydatkiem. Jednak ponadczasowe piękno tego materiału przemawia za jego wyborem.

  Written on środa, 01 luty 2023 18:23
 • Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę
  Lody wysokobiałkowe - czyli deser dla dbających o formę

  Każdy z nas od czasu do czasu miewa ochotę na "coś słodkiego". Szczególnie latem, gdy żar i upał dają nam o sobie znać, marzymy o pysznych, chłodnych i słodkich lodach.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 14:29
 • Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?
  Jaki blat do kuchni będzie najlepszy?

  Wybierając blat do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego dopasowanie do aranżacji pomieszczenia, ale również wygodę codziennego użytkowania. Odpowiedni model powinien zarówno pięknie się prezentować, jak i cechować się dużą odpornością na uszkodzenia.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:48
 • Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?
  Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?

  Towarzyszy mężczyznom zarówno w sytuacjach całkowicie formalnych, jak i tych mniej oficjalnych - krawat jest po prostu ponadczasowym dodatkiem do męskich stylizacji, więc warto zakładać go zawsze wtedy, gdy chcemy prezentować się dobrze i z klasą - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ źle dobrany krawat może przynieść efekt zupełnie odwrotny.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:44