poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43

Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
MDT producent sprzętu okulistycznego MDT producent sprzętu okulistycznego pixabay

Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

 

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka, nazywany w języku łacińskim xerophtalmia lub keratoconjunctivitis sicca, oraz angielskim jako dry eye syndrome (DES), to chroniczne schorzenie narządu wzroku, będące następstwem niedostatecznego wydzielania filmu łzowego, niewłaściwym jego składem, lub zbyt szybkim i nadmiernym jego parowaniem.

Co może mieć wpływ na pojawienie się ZSO?

Do etiologii ZSO zalicza się m.in. takie czynniki jak:

 • przeciążenie oczu, spowodowane np. czytaniem, pracą przy komputerze, lub jazdą samochodem,

 • zmiany hormonalne,

 • występowanie innych, ogólnoustrojowych jednostek chorobowych, w tym związanych z przebiegiem schorzeń tarczycy, cukrzycy, trądziku, czy nowotworów,

 • stres,

 • niedobory witaminowe,

 • dysfunkcje gruczołów Meiboma.

Jak zbudowane są łzy?

Jednak

• warstwa śluzowa (mucynowa), produkowana przez komórki kubkowe spojówki, przylega bezpośrednio do powierzchni gałki ocznej.
• warstwa wodna, wydzielana przez gruczoł łzowy.
• warstwa lipidowa, wydzielana przez gruczoły Meiboma.

Jak objawia się suchość oczu?

Jeśli chodzi o suchość oczu, objawy to do najczęściej występujących należeć mogą:

 • pieczenie,

 • swędzenie,

 • uczucie piasku lub obcego ciała pod powiekami,

 • światłowstręt,

 • rozmazany obraz,

 • obrzęki i stany zapalne powiek,

 • wydzielanie się śluzu.

ZSO, osłabiając kondycję oczu, prowadzić może do łatwego pojawiania się infekcji o charakterze wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym, jak i w postaci innych drobnoustrojów, jak Nużeniec ludzki.

Czy możliwa jest profilaktyka ZSO?

W postępowaniu profilaktycznym wobec ZSO zaleca się oszczędzanie narządu oczu, regularne ich nawilżanie, oraz dbanie o higienę powiek górnych i dolnych.

Nowoczesne metody diagnostyczne ZSO

Wraz z rozwojem technologii medycznej, dostępne są coraz to nowsze urządzenia pozwalające diagnozować ZSO. Tak, więc jeśli chodzi o suchość oczu, objawy można wykryć na wiele sposobów. Podstawowym, i najprostszym, jest Test Schirmera czy też paski fluroesceinowe. Wytwarza je krajowy MDT producent sprzętu okulistycznego. Do bardziej zaawansowanych metod należą, chociażby elektroniczne meibografy.

Skuteczne leczenie zespołu suchego oka

Metody leczenia mogą opierać się na farmakoterapii, stosowaniu zatyczek silikonowych, jak i urządzeniach, w których wykorzystywana jest wiązka lasera, wale cieplne oraz światła pulsacyjnego. O zastosowaniu danej metody decyduje lekarz okulista.

 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39
 • Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko
  Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko

  Półkolonie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu, jakie możesz zapewnić dziecku w czasie ferii lub wakacji. W ich trakcje na twoją pociechę czeka mnóstwo atrakcji, a także możliwość spędzenia czasu z kolegami pod fachową opieką instruktorów.

  Written on środa, 26 kwiecień 2023 14:56